İşçi Sınıfı

Published on Temmuz 23rd, 2022

0

Özelleştirmeye karşı direnişleri süren Soma maden işçileri kararlı

Eynez ocağındaki özelleştirmenin iptalini isteyen maden işçilerinin direnişi sürüyor.

Soma’da Ege Linyitleri İşletmesi’ne (ELİ) bağlı Eynez açık ocağın bir bölümünün Yeni Anadolu şirketine devredilmesine karşı maden işçilerinin direnişi sürüyor.

Eynez ocağındaki özelleştirmenin iptalini isteyen maden işçileri Kırkağaç’ta dün gece çadır nöbetine başladı. İşçilerin ailelerinin de katıldığı çadır nöbetinde işçiler, “Bu özelleştirme sadece bizi değil, tüm halkı ilgilendiriyor. İnsanların daha ucuza ısınması da bununla ilgili, iş kazalarının olmaması da. Biz emeğimizi savunuyoruz. 17 yıldır bu sahaya emek verdik, şirkete devrinin geri çekilmesini istiyoruz” dedi.

Türkiye Maden İş Sendikası Soma Şubesinin de çağrısıyla Ankara’ya yapacakları yürüyüş engellense de işçiler kararlılıkla mücadele vurgusu yaptı.

“EMEĞİMİZİN MÜCADELESİNİ VERİYORUZ”

Bir maden işçisi, “Burada bugün vermiş olduğumuz mücadele halkın mücadelesi, hakkın mücadelesidir. Hiçbir zaman haksız bir şey istemedik, sadece alın terimizin karşılığını istedik. Seneler boyunca yapılan dekapaj başları tarafından peşkeş çekilmesine karşı durduk. Burada emeğimizin mücadelesini veriyoruz. Alın terimizin mücadelesini, çoluğumuzun çocuğumuz için mücadele veriyoruz” dedi.

Maden işçisinin eşi ise, “Biz buraya eşlerimize destek olmak için geldik. Çünkü özelleştirme karar kötü bir şey yok. Eşimin alın terinin, çocuğumun geleceğinin evimin rızkının gitmesini istemiyorum. Özelleştirmeye karşıyız” diye konuştu.

“MADENİN ŞİRKETLERE PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNİ İSTEMİYORUZ”

17 yıldır yükleyici operatörü olarak çalışan Selçuk Koyuncu da “arife gününden beri işyerimizin özel şirkete devredilmesini içimize sindiremedik. Bunun mücadelesini veriyoruz. Yakımlık kömür ihtiyacını yüzde 65’ini biz karşılıyoruz. Bunun şirketlere peşkeş çekilmesini istemiyoruz. Buna karşı mücadeleyi de sonuna kadar vereceğiz. Herkesin bize destek olmasını istiyoruz. 2004 lira olan işletme çıkışlı bir kömür yakın zamanda 5 bini, 7 bini hatta şirketlere tamamen devredilirse 10 bin liraları bulacağını söylüyoruz. Körümü biz çıkarıyoruz şirketler akbaba gibi üzerine konmaya çalışıyor. Biz bunun önüne geçmek istiyoruz. İşyerimize sahip çıkacağız” dedi.

“ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞIYIZ”

Koyuncu’nun eşi ise, “Ben de eşime destek için geldim. Bu durum üzücü. Sonuçta hepimizi ilgilendiren bir şey. Tüm halkı, tüm Soma’yı ilgileniyor. Destek için herkesi bekliyoruz. Özelleştirmeye karşıyız ve sonuna kadar destekçiyiz” diye ekledi. Kızı da “işçilerin sonuna kadar arkasındayız” diyerek direnişi desteklediklerini söyledi.

Fotoğraf: Burak Yılmaz
( Evrensel)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑