Türkiye

Published on Eylül 21st, 2022

0

Oya Ersoy: TOKİ “sosyal konut” değil halka yüklediği borçla “sosyal izolasyon” projesi yapmış!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, yoksul halkın kira öder gibi konut sahibi olacağı açıklanan ancak sürekli artarak borçlandırılan TOKİ projesini meclis gündemine taşıdı.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, yoksul halkın kira öder gibi konut sahibi olacağı açıklanan ancak sürekli artarak borçlandırılan TOKİ projesini meclis gündemine taşıdı.

“Sosyal konut” projesi değil “inşaat sektörünün yatırım” projesi!

Ersoy, artan kira fiyatları ve konut fiyatları karşısında gelir seviyesi düşük olan yurttaşlar için TOKİ tarafından yapılacağı ve ilk etap konutların azami 2 yıl içinde bitirip hak sahiplerine teslim edileceği projenin aslında “sosyal konut” projesi değil “inşaat sektörünün yatırım” projesi olduğunu söyledi.

Sosyal konut projesinde taksitler enflasyon oranında artmaz!

Gerçekten barınma ve konut krizinin çözülmesi hedefleniyorsa satılan konutların enflasyon oranında her yıl artışı olmaz. Yapılan açıklamaların hemen sonrasında evlerini teslim aldıktan sonra taksit ödemelerinin başlayacağı ödeme koşulları değiştirilerek sözleşmeden sonra taksitlerin ödenmeye başlayacağı açıklanmıştır. Taksitler enflasyon oranında her yıl artarak evin toplam tutarında da artış yaşanarak ayda bir taksitlerle birlikte borçta sürekli artacaktır diyen Ersoy, bu projenin halkı borçla borç kapatmaya ittiğini söyledi.

Bir asgari ücretli ev sahibi olmak için 2022’de 492 ay çalışmak zorunda!

2006’da yoksul hanelerin yüzde 59,3’ü konut sahibiyken 2021’de bu oran yüzde 49,4’e gerilemiştir. DİSK-AR tarafından 2021 yılında yapılan bir saha çalışmasının sonuçlarına göre ise işçilerde konut sahipliği yüzde 42 düzeyinde kalmaktadır diyen Ersoy, öyle eşinden dostundan alınacak borçla diş sıkılarak ev sahibi olun demek yaşamadan ölün demektir.

Geçilmeyen köprüler, yollar, yandaş şirketlere ihaleler yerine bakanlık barınma ve artan konut fiyatlarını çözsün!

2010-2022 arasında yıllık ortalama konut fiyatları Türkiye çapında yaklaşık 10,5 katına çıkarken, İstanbul’da yaklaşık 12 katına çıkmıştır. 250 bin konuta daha ilk günlerden 2 milyondan fazla başvurunun olması demek ülkede barınma krizinin bir sonucudur diyen Ersoy, geçilmeyen köprüler, yollar, yandaş şirketlere ihaleler yerine bakanlık barınma ve artan konut fiyatlarını çözmelidir şeklinde konuştu.

Halk dişini sıkmayacak halkın olanı halka vereceksiniz!

Bakan Kurum’un açıklamalarına da değinen Ersoy; “Asgari ücretli dişini sıkarsa sosyal konut sahibi olabilir” anlayışı iktidarı özetleyen ve şaşırmamamız gereken bir açıklamadır. Bu ülkede emekli olan bir memur eskiden emekli ikramiyesi ile bir ev alabiliyorken şimdi ancak karnını doyurmaya çalışmaktadır. Ülkenin doğasını, arazilerini, koylarını yağma ve talana açan iktidar çıkıp ta halka dişini sık diyorsa orada artık orada dur demek lazım halkın olanı halka verin demek lazım” dedi.


Ersoy’un verdiği soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM iç tüzüğünün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 19.09.2022

Oya ERSOY

 İstanbul Milletvekili

13 Eylül tarihinde TOKİ başvuru şartları ve sosyal konut proje fiyatları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştır. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi adı altında gelir düzeyi düşük yurttaşlar için kira öder gibi tek seferde 250 bin konut inşasının TOKİ tarafından yapılacağı ve ilk etap konutların azami 2 yıl içinde bitirip hak sahiplerine teslim edileceği de açıklama içerisinde yer almaktadır.

Projenin detaylarında ise 3+1 konutların başlangıç fiyatı 850 bin TL proje kapsamında inşa edilecek 2+1 konutların başlangıç fiyatı ise 608 bin TL olacağı, 2+1 konutlara aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle, 240 ay vadeyle sahip olunabilecek. 850 bin fiyata sahip 3+1 konutlar ise 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile alınabileceği duyurulmuştur.

Yapılan açıklamaların hemen sonrasında evlerini teslim aldıktan sonra taksit ödemelerinin başlayacağı ödeme koşulları değiştirilerek sözleşmeden sonra taksitlerin ödenmeye başlayacağı açıklanmıştır. Taksitler enflasyon oranında her yıl artarak evin toplam tutarında da artış yaşanarak ayda bir taksitlerle birlikte borçta sürekli artacaktır.

Bakan Murat Kurum’un açıklaması ise “5 bin 500 lira alıyor. Hem kira ödeyecek hem konut kredisi taksiti ödeyecek hem de evini geçindirecek. Tabii bunu yapabilmesi için ilave mesai ve kazanç sağlaması gerekiyor. Bunun için vatandaşımız biraz dişini sıkarak, biraz eşinden, dostundan borç alarak, biraz ek mesai yaparak bu bedeli karşılayabilir”. Sosyal konut projesi olarak ilan edilen bu projede yurttaşlar hem kira ödeyecekler hem geçinmeye çalışacaklar hem de taksit ödeyeceklerdir.

Bu bağlamda;

  1. Asgari ücretliler, emekliler hem kira hem konut kredisini nasıl ödeyeceklerdir?
  2. Yapılan açıklama da 3+1 konutların başlangıç fiyatı 850 bin TL proje kapsamında inşa edilecek 2+1 konutların başlangıç fiyatı ise 608 bin TL olacağı yönündedir. Proje bittiğinde konut için ödenecek toplam tutar ne kadar olacaktır?
  3. TOKİ’den ev alıp, taksitlerin aşırı artışı karşında taksitlerini ödeyemeyen yurttaş sayısı kaçtır?
  4. TOKİ tarafından sosyal konut projesi adı altında ihale alınıp teslim edilmeyen konut sayısı kaçtır? Projeyi bitiremeyen şirketler hangileridir? Şimdi hangi şirketlerle çalışılacaktır?
  5. Cumhuriyet tarihinde adı yazılacak sosyal konut projesi olarak ilan ettiğiniz bu projede taksitleri ödeyemeyecek olanlara çözüm öneriniz “’biraz eşinden, dostundan borç alarak, biraz ek mesai yaparak bu bedeli karşılayabilir” şeklindedir.Bu tavsiye projenizin amacı ile tutarlı mıdır?
  6. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak ev sahibi olmak isteyen yoksul halka tek öneriniz ek mesai yapmasının dışında dişini sıkması önerisi midir? Önerilerininiz sosyal konut projesi ile örtüşmekte midir?

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑