LGBTİQ+

Published on Mayıs 10th, 2022

0

Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 2 çocuk beraat etti

İstanbul Onur Haftası boyunca gözaltına alınan 47 kişiden 40’ına açılan 6 davadan 3’ü beraatle sonuçlandı.

Geçen yıl 19. kez düzenlenen İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınanlara açılan davalar devam ediyor.

Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 40 kişiye ve Maçka’da yasaklanan piknikte gözaltına alınan 1 kişiye açılan 6 ayrı davadan beraat haberleri de gelmeye devam ediyor.

Kaos GL’den Yunus Emre Demir’in haberine göre, LGBTİQ+ Meclisleri’nden 8 kişiye ve Cihangir’de gözaltına alınan 3 kişiye açılan davalar geçtiğimiz aylarda beraatle sonuçlanmıştı. Yürüyüş günü gözaltına alınan 2 çocuğa açılan davanın ilk duruşması da bugün (10 Mayıs) İstanbul 4. Çocuk Mahkemesi’nde görüldü.

Yürüyüş günü gözaltına alınan 2 çocuk ilk duruşmada beraat etti.

“Ortada kanuna aykırı bir yürüyüş yok”

10 Mayıs günü görülen davada yargılanan çocuklar, kanuna aykırı yürüyüşe katılarak ihtara rağmen dağılmamakla suçlandı. Çocukların avukatlarından Avukat Abdullah İkbal Arslanbaş duruşmada, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkına vurgu yaparak ortada kanuna aykırı yürüyüş olmadığına vurgu yaptı.

Yürüyüşe getirilen yasak kararının hukuksuz olduğunu belirten Arslanbaş, yargılanan çocukların beraatlerini istediklerini söyledi:

“Yasak geçerli olmuş olsaydı bile ortada orantısız bir polis müdahalesi var. Daha başlamadan müdahale edilen, insanların hemen darp edilerek gözaltına alındığı, avukatların tartaklandığı, milletvekiline fiziksel müdahale edildiği, kanunsuz şekilde biber gazı kullanılan ve ters kelepçe yapılan, olması gerekenin aksine çocuklar için koridor oluşturulmayan hukuksuz bir müdahale vardı o gün.

Böylece İstanbul Onur Haftası boyunca gözaltına alınan 47 kişiden 40’ına açılan 6 davadan 3’ü beraatle sonuçlandı.

Mis Sokak’ta gözaltına alınan 19 kişinin duruşması 13 Mayıs’ta, Cihangir’de gözaltına alınan 7 kişinin duruşması 21 Eylül’de, Maçka’da gözaltına alınan 1 kişinin duruşması da 30 Haziran’da. 

(Bianet)

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑