LGBTİQ+

Published on Haziran 26th, 2022

0

Onur Yürüyüşü | Engelleme ve gözaltılara rağmen yüzlerce LGBTİ Beyoğlu sokaklarında yürüdü

İstanbul’da Onur Yürüyüşü için bir araya gelen kitle gözaltılara ve engellemelere rağmen Beyoğlu sokaklarında yürüdü. AFP fotomuhabiri Bülent Kılıç ve en az 100 kişi gözaltına alındı.

İstanbul’da Onur Yürüyüşü öncesi sokaklar polis ablukasına alınırken, polisler kafelerde oturanları ve bir araya gelen LGBTİ’leri gözaltına aldı. Gözaltılara rağmen yüzlerce LGBTİ, Beyoğlu sokaklarında yürüyüş gerçekleştirdi. Avukatlardan edinilen bilgiye göre en az 100 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında AFP fotomuhabiri Bülent Kılıç da yer alıyor.

İstanbul’da saat 17.00’de başlayacak Onur Yürüyüşü öncesi sokaklar polis ablukasına alındı. Cihangir ve Sıraselviler’de barikat kuran polis, Sıraselviler’e çıkan sokakları kapattı.

Kalabalık şekilde sokaklarda dolaşan polisler, Cihangir Mahallesi Anahtar Sokağı’nda kafelerde oturanları gerekçe göstermeden gözaltına aldı. Herhangi bir eylemde bulunmamalarına ve slogan atmamalarına rağmen kafede otururken gözaltına alınanların sayısının 7 civarında olduğu aktarıldı.

AFP FOTOMUHABİRİ BÜLENT KILIÇ TERS KELEPÇEYLE GÖZALTINA ALINDI

Basın mensuplarının görüntü almasını da engellemeye çalışan polis, AFP fotomuhabiri Bülent Kılıç’ı ters kelepçeyle darbederek gözaltına aldı.

Polis geçen yıl yine Onur Yürüyüşü sırasında Bülent Kılıç’ı yere yatırıp boğazına bastırarak nefessiz bırakmıştı.  

POLİSE SLOGANLARLA TEPKİ GÖSTERDİLER

Gözaltıların ardından bir araya gelen LGBTİ’ler, polise “Aşk aşk hürriyet, uzak olsun nefret” ve “Polis defol, bu sokaklar bizim” sloganlarıyla tepki gösterdi.

EN AZ 100 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Avukatlardan edinilen bilgiye göre en az 100 kişi gözaltına alındı.

YÜZLERCE LGBTİ POLİS BASKISINA RAĞMEN YÜRÜDÜ

Polis baskısına rağmen Beyoğlu sokaklarında yüzlerce kişi yürüyüş gerçekleştirdi.

3 KİŞİ YÜRÜYÜŞE SALDIRMAK İSTEDİ

Kutlu Sokak’ta yürüyenlere 3 kişi gerici söylemlerle saldırmak istedi. Kitle saldırganlara tepki gösterdi. Saldırıda bulunan kişilerin polis korumasına alındığı görüldü.

ARA SOKAKLARDA POLİS GÖZALTIYA DEVAM ETTİ

Polisler, pek çok sokakta yürüyen kitleye müdahale etti. Polisler gazetecileri engellemeye devam etti. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Öte yandan LGBTİ’ler ara sokaklarda bir araya gelebildiği yerlerde basın açıklamalarını okudu.

Onur Yürüyüşü için yapılan çağrıları “sosyal medyadan yapılan izinsiz toplantı, gösteri yürüyüşü ve benzeri faaliyetlere ilişkin çağrılar” diye niteleyen İstanbul Valiliği, Beyoğlu’da saat 11.00 itibarıyla bazı yolları trafiğe kapatmıştı.

İstanbul Onur Yürüyüşü Komitesi, “20. İstanbul LGBTİQA+ Onur Yürüyüşü” için 26 Haziran Pazar günü saat 17.00’de Sıraselviler Caddesi’nde yapılacak basın açıklamasına destek çağrısı yapmıştı.

(Evrensel)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑