Gençlik

Published on Ağustos 16th, 2022

0

ODTÜ’lüler belediye önünde: “Mansur, elini ODTÜ’den çek”

ODTÜ’lüler, Odtü Yolu Projesi’ni Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde protesto etti. Öğrenciler “Geleceğimizi ranta kurban etmeyeceğiz,” dedi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri, ODTÜ Mezunları Derneği ile Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) ODTÜ Temsilciliği üyeleri, Bilkent-İncek Bulvarı Çevre Yolu Bağlantı Projesi kapsamında hayata geçirilen ve ODTÜ’nün arazisini de kapsayan “ODTÜ Yolu” (Rant Yolu) projesini Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) önünde protesto etti.

Açıklama öncesi belediye çalışanları, öğrencilere çay ikram etmek istese de öğrenciler bu teklifi kabul etmedi. “ODTÜ, rant yoluna hayır diyor” pankartının açıldığı açıklamada, “Ranta değil halka bütçe”, “Mansur elini ODTÜ’den çek” ve “Ranta karşı bir aradayız” dövizleri taşındı.

“ODTÜ bizimdir”

Sık sık “Ne sermaye ne rektör ODTÜ bizimdir” sloganı atılan açıklamada, açıklama metnini ODTÜ öğrencisi Barış Aslan okudu. 

“Defalarca söyledik, bir kez daha yineliyoruz. ODTÜ’den geçen yol, bir rant projesidir,” denilen açıklamada, projenin ABB eski Başkanı Melih Gökçek tarafından başlatıldığı hatırlatıldı ve özetle şu ifadelere yer verildi:

“Mansur Yavaş yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale süreci ile yeniden gündeme getirilmiştir. Mansur Yavaş yönetimindeki ABB, bu yolu tekrar gündemine alarak konunun uzmanları ve kamuoyunun tüm itirazlarına rağmen ihaleye çıkmış, ihaleyi sonuçlandırmış, yer teslimi yapmış ve ihaleyi alan şirket çalışmalara başlamıştır. Açılan ihaleye göre 11 kilometre olarak ilan edilen yolun yaklaşık 4,5 kilometrelik bölümünün ODTÜ arazisinden geçtiği, 6,5 kilometrelik bölümünün ise tarım arazilerini ve Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi’ni tehdit ettiği belirtilmiştir.

Rant Yolu

“Ciddi bir dezenformasyona dayalı bu açıklama, gerçekleri ifade etmemektedir. Belediyenin açıklamalarının aksine Temmuz ayının sonundan bugüne kadar ‘ODTÜ Rant Yolu’nda iş makineleri çalıştırılmıştır. İncek tarafından başlanılarak, yolun ODTÜ arazisi içinde kalan önemli bir kesiminde alt temel malzemesi serimi yapılarak hala iş makineleri tarafından yol yapım çalışmaları devam ettirilmektedir. Açıklamada yer alan Gölbaşı-Niğde Otobanı Bağlantı Yolu, Bilkent-İncek Bulvarı Yolu Projesi’nin önemli bir parçasıdır ve içinde ‘ODTÜ Rant Yolu’ da yer almaktadır.”

“Yol yapımı ve ihale süreci başlamadan Hazine, Çevre Bakanlığı ve Özelleştirme İdaresi’nin yol çevresindeki bazı taşınmazları satışa çıkarması bile bu yolun bir rant projesi olduğunu göstermektedir. Makro ulaşım planını yapabilecek ve uygulayabilecek yetkinlikte uzmanlar var iken yapılmıyor olması ne yazık ki bilinçli bir tercihtir ve hem ihale süreçleri hem de planlama süreçleriyle bu yolun tam bir rant dağıtım aracına dönüştürüldüğünün açık göstergesidir.”

“Ankara’nın son yeşil alanı”

Belediyeye diyalog çağrısı yapılan açıklamada son olarak “Ankara’nın son ekolojik yeşil alanı için Ankaralılarla birlikte mücadele ediyoruz. Geleceğimizi ranta kurban etmeyeceğiz,” vurgusu yapıldı ve açıklama, “Ranta, talana geçit yok” ve “Ranta karşı bir aradayız” sloganlarıyla son buldu.

Açıklamanın ardından öğrencilerin yanına gelen ABB Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtlamak isterken, öğrenciler durumu sloganlarla protesto etti.

(Bianet – TY)


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑