Gençlik

Published on Mayıs 27th, 2022

0

ODTÜ’de geleneksel Devrim Yürüyüşü gerçekleştirildi

Binlerce ODTÜ öğrencisi geleneksel Devrim Yürüyüşü’ne katılarak tek adam rejimine karşı gençliğin örgütlü mücadelesini savundu. Yürüyüşte, Bahar Şenliği’nin yasaklanması ve iktidarın ezilen kesimlere dönük saldırılarına da tepki gösterildi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 1993 yılından bu yana düzenlenen ODTÜ Devrim Yürüyüşü binlerce öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. Yürüyüşte, devrimci önderler Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Arslan, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya ve Mazlum Doğan’ın resimleri taşındı.

Bahar Şenliği kapsamındaki konserlerin yasaklanmasına tepki gösteren öğrenciler ekonomik krize, yaşam tarzına dönük saldırılara, kadınlara yönelik şiddete, mülteci düşmanlığına, savaşa, kayyum rektörlerin uyguladığı keyfi yasak ve baskılara dikkat çeken pankart ve dövizlerle yürüyüşe katıldı.

‘BU YÜRÜYÜŞ DEVRİMCİ ÖNDERLERİN KAZANIMIDIR’
Yürüyüş öncesinde Fizik Bölümü binası önünde bir araya gelen öğrenciler, yaptıkları açıklamada Devrim Yürüyüşü’nün tarihsel önemine dikkat çekti. “Bu kültür, Türkiye gençliği ve emekçi sınıfı içerisinde etkili olmuş, üç fidan ve arkadaşlarının mücadelesinin kazanımıdır. 50 yıl önce idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, demokratik, bilimsel bir üniversite için başladıkları mücadeleyi, tüm ezilen ve sömürülenlerin özgürlüğü için dünya halklarıyla omuz omuza verdikleri devrim mücadelesiyle birleştirmişlerdir” ifadeleri kullanılan açıklamada, egemenlerin öğrencilere, işçi ve emekçilere, kadınlara, LGBTİ+’lara, mültecilere, Kürt halkına ve tüm ezilenlere dönük baskı ve sömürü politikalarına karşı mücadeleninin önemine dikkat çekildi.

‘EŞİT VE ÖZGÜR GELECEK İÇİN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEYE’
Kendilerine biat etme dayatmasında bulunan iktidar karşısında devrimci mücadeleye sırtlarını yasladıklarını söyleyen öğrenciler, “ODTÜ öğrencileri olarak, savaşa karşı barışı, gericiliğe karşı bilimi, emperyalizme karşı özgürlüğü savunmaya, üniversitede haklarımız ve taleplerimiz için bir araya gelmeye devam edeceğiz. Tüm üniversite bileşenlerini, tüm üniversite gençliğini, tek adamın bizlere dayattığı koşulların karşısında mücadele etmeye, hayalini kurduğumuz eşit ve özgür geleceği birlikte mücadelemizle kurmaya çağırıyoruz” dedi.

Yürüyüş, Devrim Stadyumu’na yapılan koşuyla sonlandırılırken, öğrenciler mumlarla stadyuma “DEVRİM” yazdı. Etkinliğin sonunda, Yeni Türkü sahne aldı. (ETHA)


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑