Kadın

Published on Mart 9th, 2021

0

Nürnberg, Mannheim, Stuttgart ve Frankfurt’ta da 8 Mart gösterileri

Nürnberg’te “Geceleri Geri İstiyoruz” şiarıyla gece yürüyüşü de düzenlendi.

8 Mart  etkinliği  Almanya’nın Nürnberg şehrinde 4 kez etkinlik düzenledi. Sosyalist  kadınlar birliğinin de bileşeni olduğu 8 Mart Platformu ve feminist grupların uzun zamandır hazırlıklarını sürdürdüğü 8 Mart eylem haftasının, 07 Mart Pazar oturma eylemi ile başladı. Ardından yürüyüşe geçilerek AFD binasının bulunduğu alanda kısa bir ara miting yapıldı. Etopyalı bir kadın burada yaptığı konuşmada ise Nürnberg’de doğan, burada okula gidip burada büyüyen 22 yaşındaki Etiyopyalı bir genç kadının, bir hafta önce ülkesine geri gönderildiği bilgisini aktarıldı. 7 Mart gecesi ise ayrıca Nürnberg’de 8 Mart Platformu ve Feminist grupların çağrısıyla, “Geceleri Geri İstiyoruz” şiarıyla gece yürüyüşü düzenlendi.

 8 Mart etkinliği ise  yaklaşık 10 yıldır Almanya’da yaşayan devrimci kadın Dr. Banu Büyük Avcı’nın Türk devletine  iade  edilmek istenmesine karşı „ Banu burda kalacak“  dövizleri açıldı ardından yürüyüşe geçildi, Devlet hastanesinin önünde kovid- 19 pandemisine dikkat çekildi,hastanelerde çalışan kadınların  yüzde 70‘nin kadınların olduğu, kadınların  hizmet işinde çalışıldığına vurgu yapıldı. Ardından  yürüyüşü yolu 30 dakikalığına trafige kapatıldı. Eylem’de ayrıca Ivanna hofman anılarak „Ivana Hoffmann mücadelemizde” yaşıyor sloganları atıldı.

Mannheim

 Enver Enli (Mannheim)

Mannheim ve çevresinde faaliyet yürüten 20’ye yakın  Alman ve Türkiyeli göçmen kadın örgütlerinin  düzenlediği 8 Mart Emekçi Kadınlar günü,  Akşam saatlerinde Mannheim Üniversite meydanından başlayan kitlesel ve coşkulu bir yürüyüşle Paradeplatz Meydanına kadar sürdü.8 Mart Dünya Emekçi  Kadınlar Günü’nde  Kitlesel Coşku ve Kadın Dayanışması Ulusal, sınıfsal ve cinsel baskı ve ayrımcılığa  , kadın şiddetine , erkek egemen yapıya , işyerlerinde kadın emeğinin sömürülmesine , savaş ve her türlü eşitsizliğe karşı talepleriyle yürüyüşe başlayan kadınlar.

Yürüyüş boyunca sloganlar , döviz ve flamalarıyla yürüyen kadınlar  , coşku ve çeşitliliği ile dikkat çekti. Mannheim ve çevresinde faaliyet yürüten kadın örgütleri ADKH , SKB , Yeni Kadın, Göçmen Kadınlar Birliği , Hümanist Kadınlar , TJK-E ve Ronahi Berivan Kadın Meclisi eylemde aktif olarak katılım sağlarken ulusal kıyafetleriyle dikkat çekti . Siyasi partilerinde katılım sağladığı miting ve yürüyüşte Die Linke, SPD , Bundnis90 / Die Grüne ve MLPD gençlik ve kadın  örgütleri döviz f´ve flamalarıyla aktif katılım sağladılar.  Miting ve yürüyüş ,  maske mesafe ve hijyen kurallarına uyularak gerçekleştirildi.

Kadın örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin  konuşmalarında  , slogan ve açılan döviz ve pankartlarda kadın sorununa dikkat çekildi. Yine Almanya, Türkiye ve tüm dünya genelinde kadınların ezildiği ve baskı altında tutulduğuna vurgu yapılırken İstanbul sözleşmesine de vurgu yapıldı.

Mitingde Die Linke Milletvekili Gökay Akbulut ve diğer konuşmacılar coşkuyla alkışlandı. Müzik ve halaylarla devam eden miting olaysız bir şekilde sona erdi.

Mannheim polisinin megafonla 8 Mart Kadınlar Gününü kutlaması ilgi çekiciydi…

Miting ve yürüyüş boyunca atılan sloganlar;

-Jin Jiyan Azadi/ Kadın Yaşam Özgürlük

-Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa

-Her gün 8 Mart, her yer direniş

-Korkmuyoruz , susmuyoruz , itaat etmiyoruz

-Gegen Macker und Sexisten-Fight the power, fight the sistem!

-Für die Freiheit, für das Leben – Macker von der Straße fegen!

– Es lebe 8. März!

-Gleiche Rechte für alle!

– Nein zu Gewalt an Frauen!

-Nein heißt nein!

-Gleicher Lohn für gleiche Arbeit!

-Widerstand heißt Solidarität!

-Hoch die Internationale Frauensolidarität!

-Wir fordern Einhaltung der Istanbul Konvention!

Mannheim
Mannheim

Stuttgart

Iki ayrı eylemin gerçekleştiği Stuttgart şehrinde toplam 3000 kişi yürüdü.

SKB, Zusammen Kämpfen, Yeni Kadın , ADKH, Frauenkollektiv, Alevi kadinlar Birliği Baden Württemberg, Courage  ve MLPD’nin düzenlediği yürüyüş ise Karlsplatz’da miting ile başlayarak yürüyüş ile devam etti. SkB‘ nin „8 Mart’ta Kadın grevindeyiz, biz istersek dünya durur” pankartı taşındığı eylemde ayrıca Ivana Hoffman flamlarıda taşındı. SKB adina yapilan konusmada ise kürtaj yasasının 150 yılında 218 ve 219 yasa paragraflarının iptal etmesi için bu yıl SKBnin de içinde aktif yer alacağı eylemlere katılım çağrısı yapıldı. Ayrıca özsavunma hakkı kullanarak hapis ceza verilen ve sonrasından Türkiye’ye yurtdışı edilen Afitap Demir’in biran önce geri getirilmesi istendi. Yürüyüşe ayrıca KBDH bileşenlerinde katıldığı yürüyüşte  flamaları açıldı.

Frankfurt

Frankfurt ‘ta kadın grupları 8 Mart Kadın Grevi için  3 ayrı yerde eylem başlatarak, daha sonra tek merkezde toplandılar.

Ilk iki eylem Haupwache’da yapıldı. Bunlardan biri,

Ni una menos platz (Liebfrauenberg) meydanında

“Ataerkil şiddete karşı bir araya gelin.  Devrim olmadan hiçbir kadın özgürleştirilemez.” Çağrısı ile gerçekleştirildi.

Burada Alman kadın örgütleri konuşmalar yaptılar. Zora, yaptığı konuşmada kadın özgürlüğünü büyütmeye, birleşik mücadeleye çağırdı.  İvana Hoffmann’ın Rojava’da kadın devrimi için ölümsüzleştiği  anlatıldı.

SKB adına ise yapılan konuşmada  Afitap Demir’in yazdığı mektup okundu. Dayanışma çağrısı yapıldı.

Merkezi eylem ise Alte Oper meydanında “Hayal etmeyin krizden normale dönüş yok” çağrısı ile yapıldı.

Saat 16:00 da resim sergisi ile başladı. Kadın grupların konuşmaları içinde AKD ve Zora adınada konuşmalar yapıldı. Afitap Demir içinde dayanışma çağrısı AKD tarafından yapıldı. Saat 19:00’dan başlayan eylem uzun konuşmaların ardından yol boyunca las tesis dansı ve köprü üzerinde danslar ve konuşmalarla sonlandırıldı.

(Atılım)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑