Norveç

Published on Eylül 14th, 2021

0

Norveç’teki seçimlerin galibi sol koalisyon

Norveç’te yapılan seçimlerin galibi sol koalisyon oldu.

Norveç’te yapılan seçimlerin galibi sol koalisyon olurken, başbakanlık koltuğuna da Jonas Gahr Støre’nun oturması bekleniyor.

5 partiden oluşan sol koalisyonun parlamentodaki 169 sandalyeden 104’ünü alacağı tahmin ediliyor.

ANA ÇELİŞKİ PETROL

İşçi Partisi elde ettiği 88 sandalye, Merkez Partisi, Sosyalist Sol Parti’nin dahil olması ile hükümet kuracak çoğunluğu elde edebiliyor. Koalisyonda Ekolojist ve Komünist Parti de bulunuyor.

Yorumcular işçi partisinin Ekolojist ve Komünist Partiyi dahil etmeden hükümet kurma girişiminde bulunabileceğine dikkat çekiyor. İşçi Partisi’nin seçim kampanyası  boyunca ekolojistlerle petrol noktasında anlaşamamışlardı.

Ekolojistler petrol çıkarma çalışmasının bir an önce durdurulması gerektiğini belirtirken, Jonas Gahr Støre ise duruma sıcak bakmıyordu.

61 yaşındaki milyoner Jonas Gahr Støre kampanyası boyunca sosyal eşitsizliği sürekli eleştirmişti. Jonas Gahr Støre, ülke ekonomisini yumuşak bir şekilde petrolden de bağımsızlaştırmak istiyor.

Petrol sektörü ülkenin iç gelirinde brüt olarak yüzde 14’lük, dış ticarette yüzde 40’lık ve 160.000 direkt iş imkanı olarak dahil oluyor. (ANF)

Foto: DavidRockDesign – Pixabay 

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑