Norveç

Published on Kasım 28th, 2021

0

Norveç’te elektrik fiyatında yılın yeni rekoru kırılıyor

Norveç’te elektrik fiyatlarında rekor kırılıyor. En pahalısı Orta ve Kuzey Norveç’te olacak ve en yüksek günlük fiyatı kilowatt saat başına 1,70 Kron olacak.

Norveç’te 27 Kasım’da tüm ülkeyi kapsamak üzere, elektrik fiyatı yılın yeni rekorunu kırıyor. Ekonomi ve ticaret hayatıyla ilgili internet gazetesi olan E24’nın haberine göre en pahalısı Orta ve Kuzey Norveç’te olacak ve en yüksek günlük fiyatı kilowatt saat başına 1,70 Kron olacak.

Güney Norveç’teki elektrik fiyatı da kilowatt saat başına günlük 1,48 kronluk fiyatla bu yıl yılın en yüksek fiyatı olacak. Orta ve Kuzey Norveç’te yaşayan insanlar günlük elektrik fiyatı olarak kilovat saat başına 1,70 kron gibi rekor bir yüksek ödeme yapması gerekiyor. Bu fiyata, elektrik şirketlerine şebeke kirası, vergi ve ek ücretler dahil değildir. Habere göre, kuzey Norveç’te günlük fiyat daha önce, kurak geçen 2010 yılından daha yüksek. Norveç’in, Orta ve Kuzey’inde elektrik fiyatı cuma gününden itibaren fırladı. Analistler, nedeninin, nehirlerdeki buzlanma nedeniyle İsveç’te hidroelektriklerde yaşanan zorluklara işaret ediyorlar.

HER DUŞ MALİYETİ 20 KRON

Cumartesi günü saat 17:00 ile 18:00 arasında kilovat saat başına en fazla 2,67 krona ulaşan elektrik fiyatı, ülkenin her yerinde aynı olacak. E24, haberinde cömert bir duşun maliyetinin 20 krona yakın olacağını yazıyor. Norveç’in en büyük elektrik tedarikçisi ve Norveç’teki en büyük lisanslı enerji yöneticilerinden biri olan Ishavskraft’ta, satış müdürü olan Tom Eirik Olsen de, E24’e yaptığı açıklamada “Bugün olanlar aynı nedenler: Daha yüksek tüketim ve daha az üretim” diyor. Norveç’te elektrik fiyatları normalde bir gün önceden belirleniyor.

(Evrensel)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑