Norveç

Published on Ocak 16th, 2022

0

Norveç sendikası: Evde çalışanların artan faturalarını işveren ödemeli

Handel ve Kontor Sendikası Başkanı Christopher Beckham, “Devlet, insanlara evden çalışmalarını zorunlu kıldığında, evdeki ekstra elektrik tüketiminin de telafi edilmesi gerektiği” dedi.

Norveç’te genel olarak hizmet sektöründe örgütlü olan; ofis ve mağaza çalışanlarının yanı sıra turizm, rehberlik, tele pazarlamacılık gibi alanlarda ve özel kuruluşlarda çalışanların da aralarında bulunduğu 78 binden fazla üyeye sahip olan Handel ve Kontor (HK) Sendikası, evden çalıştırılan çalışanların elektrik faturasını işverenlerin ödemesini talep etti.

Sendika Başkanı Christopher Beckham, “Devlet, insanlara evden çalışmalarını zorunlu kıldığında, evdeki ekstra elektrik tüketiminin de telafi edilmesi gerektiği” açıklaması yaptı.

HK Başkanı Beckham, yükselen elektrik fiyatlarına karşı hükümetin, hanelere yapacağı yardım paketininden memnun olduklarını, ancak buna işverenlerin de katkıda bulunması gerektiğini belirtti.

HK sendikası, üyelerinin çoğunun, Mart 2020’den bu yana, uzun süre evde çalışma sisteminde bulunduğunu, son aylarda elektrik fiyatların arttığını ve bu nedenle işverenlerin evde çalışanların maruz kaldığı ekstra elektrik maliyetlerini ödemesini talep ediyor.

EVDE ÇALIŞMA FATURALARI KATLADI

Avrupa enerji piyasasına veri ve danışmanlık hizmetleri sağlayan Volue Insigh şirketinin Baş Analisti Tor Reier Lilleholt, bir televizyon kanalına verdiği demeçte, evde çalışanların için ısıtma ve elektrik maliyetinin ayda bin kronu (yaklaşık bin 600 TL) bulacağını tahmin ettiklerini açıklamış ve hesaplamanın detaylarını paylaşmıştı.

Bu bilgilere atıf yapan HK Başkanı Christopher Beckham da, sorunun çözümü için şirketlerin ve işyeri temsilcilerinin tartışmaları gerektiğini söyledi.

Beckham, sendikanın internet sayfasında yaptığı açıklamada da birçok şirketin kendi çalışanların işlerini evden yürütmek için ihtiyaç duydukları ofis araç gereçlerini temin etmede katkıda bulunduğuna, ancak ekstra elektrik tüketiminin de telafi edilmesini beklediklerini kaydetti.

Hükümetin, kilovat saat başına “70 øre”yi (0,7 kron) aşan maliyetin yüzde 80’ini devletin karşılama planından memnun olduklarını ve bunun kesinlikle gerekli olduğunu belirterek, “HK, üyelerinin birçoğunun yarı kadrolu ve düşük ücretli olduğu bir sendikadır. Üyelerimizin yüksek elektrik faturalarından çok etkilendiği açıktır. Birçoğu da geçici işten çıkarılmıştır” dedi.

(Evrensel)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑