Bilim-Teknik

Published on Ekim 3rd, 2022

0

Nobel Tıp Ödülü insan evrimi hakkındaki keşiflere

İsveçli biyolog Svante Pääbo bu ödüle, “Soyu tükenmiş homininlerin genomları ve insan evrimi hakkındaki keşifleri için” değer görüldü.

2022 Nobel Tıp Ödülü’nü İsveçli biyolog Svante Pääbo kazandı. Bilim insanı bu ödüle, “Soyu tükenmiş homininlerin genomları ve insan evrimi hakkındaki keşifleri için” değer görüldü.

*Hominin: Modern insanları, soyu tükenmiş insan türlerini ve tüm doğrudan atalarımızı (Homo, Australopithecus, Paranthropus ve Ardipithecus cinslerinin üyerleri dahil) kapsayan tür. (Kaynak: bilimfili.com)

Nobel Ödülü resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Pääbo’nun fotoğrafını paylaşarak, “Yeni tıp ödüllü Svante Pääbo’ya günaydın deyin! Pääbo, bir fincan kahve içerken haberi aldı. Şok geçtikten sonra merak ettiği ilk şeylerden biri, haberi karısı Linda ile paylaşıp paylaşamayacağıydı” dedi.

Soyu tükenmiş akrabalarımızın genomunu sıraladı

Nobel’in sayfasında Pääbo’nun keşfi ise şu cümlelerle anlatıldı:

“Öncü araştırması sayesinde Svante Pääbo, görünüşte imkansız görünen bir şeyi başardı: Günümüz insanının soyu tükenmiş bir akrabası olan Neandertal’in genomunu sıralamak. Ayrıca daha önce bilinmeyen bir hominin olan Denisova’nın heyecan verici keşfini yaptı. Daha da önemlisi, Pääbo, yaklaşık 70.000 yıl önce Afrika’dan göçün ardından, şimdi soyu tükenmiş bu homininlerden Homo sapiens’e gen aktarımının gerçekleştiğini de keşfetti. Günümüz insanlarına giden bu eski gen akışı, örneğin bağışıklık sistemimizin enfeksiyonlara nasıl tepki verdiğini etkilemek gibi, günümüzde fizyolojik bir öneme sahip.”

Bu hafta sırasıyla ödüller açıklanıyor

Sırasıyla salı günü fizik, çarşamba kimya ve perşembe edebiyat ödülünün sahipleri duyurulacak. 2022 Nobel Barış Ödülü cuma günü ekonomi ödülü ise 10 Ekim’de açıklanacak.

(Bianet)

Foto: Pixabay

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑