Türkiye

Published on Nisan 23rd, 2020

0

Nisan anketi: Hangi parti kaç oy alıyor?

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın nisan ayı anketine göre, AK Parti 24 Haziran seçimlerinden bu yana yüzde 7 oy kaybetti.

Düzenli olarak ayda 2 kez kamuoyu araştırması yapan İstanbul Ekonomi Araştırma Merkezi, nisan ayı ikinci yarısına ait araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Korona virüsü salgını nedeniyle 10 Nisan’da ilan edilen ilk sokağa çıkma yasağının ardından yapılan araştırmaya katılanlara, partilerin oy oranı, liderlerin güvenilirlikleri, belediye başkanlarının performansı, virüsün günlük yaşama etkileri ve Sağlık Bakanlığı’nın günlük olarak açıkladığı vaka ve ölüm sayılarına kadar pek çok soru yöneltildi.

Sonuçlara göre her 4 AK Parti seçmeninden 1’i ise Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı korona virüsü verilerine inanmıyor. “İhtiyaç sahiplerine yardım etmek için nereyi tercih edersiniz?” sorusuna ise AK Parti seçmeninin yüzde 14.8’i ‘Cumhurbaşkanlığı kampanyası’ yanıtını verirken, MHP seçmenleri arasında bu oran yüzde 31.5 çıktı.

Ankete göre ‘Bu pazar seçim olsa’ partilerin alacakları oy oranları şu şekilde: İyi Parti’nin barajın hemen altında göründüğü sonuçlarda, AK Parti’nin 24 Haziran seçimlerinden bu yana yaklaşık yüzde 7 oranında oy kaybettiği görülüyor.

Ankete göre nisan ayı liderlerin başarı puanı sıralamasında neredeyse her lider düşüş yaşarken, Devlet Bahçeli önceki aya göre artış göstererek üçüncü sırada yer aldı. Recep Tayyip Erdoğan 5,26 puanla birinci sırada yer alırken, Ekrem İmamoğlu ise 4,24 puan ile ikinci sırada yer aldı.

Mart ayına kıyasla puanını 0,19 artıran Devlet Bahçeli, 3,98 puan ile Mansur Yavaş’ı geçerek üçüncü sırada yer aldı. Mansur Yavaş ise 3,62 puanla dördüncü sıraya geriledi. Mart ayı puanlarına göre, Erdoğan, İmamoğlu ve Yavaş puan kaybı yaşarken, puan kaybının en çok olduğu lider ise 0.28 puan ile Recep Tayyip Erdoğan oldu.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 82

Anketin dikkat çeken bir başka sonucu ise korona virüsü salgını hakkında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaların güvenilirlik oranı. Ankete katılanların yüzde 62.2’si verileri güvenilir bulurken, AK Parti seçmeninde bu oran yüzde 73.2 olarak çıkıyor.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Biz bize yeteriz’ sloganı ile başlattığı korona virüsüne karşı yardım kampanyasına destek yüzde 50.4 oranında. Ankette ortaya çıkan bir diğer sonuç ise yardım kampanyası konusunda seçmenlerin tercihi oldu. “İhtiyaç sahiplerine yardım etmek için nereyi tercih edersiniz?” sorusuna AK Parti seçmeninin yüzde 14.8’i ‘Cumhurbaşkanlığı kampanyası’ yanıtını verirken, MHP seçmenleri arasında bu oran yüzde 31.5 çıktı.

Korona virüsüyle mücadele konusunda Ankara, İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediye başkanlarının mücadelesi genel olarak başarılı bulunurken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu ve Tunç Soyer’in bir adım önünde yer aldı.

(Duvar)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑