Makaleler

Published on Mart 24th, 2022

0

“Newroz’un ortaya çıkardığı hakikat” öğretici olmalı | Hüseyin Y.


Başta Kürt halkı olmak kaydıyla bütün Mezopotamya ve Ortadoğu halkları için Newroz’un önemi ve tarihi anlaşılmadan faşizme karşı ortak mücadele azmi ve umudunun gerçekleşmesi imkansız olduğu ortadadır.

Kürtler, Demirci KAWA’nın önderliğinde kan emen zalim ve barbar Dehag’ı devirmeyi ve onun başını ezmeyi onun daha fazla insanların kanını emmesini engellemeyi başardıktan sonra dağlarının yüksek tepelerinde büyük bir çoşkuyla haberi her alana ulaştırmak için ateşler yakarak zaferlerini herkese duyururlar. 

Bu anlamda Kürtler iki bin yıldan fazladır Dağların tepelerinde ateşler yakarak zalim Tiran’lara karşı zaferlerini kutluyorlar. O ateşte kötülükleri bu anlamda yaktığımızı bilinmesi gerekir. Günümüzün emperyalist ve gericileri hala başta halkımızın ve bölge halklarının kanları ile besleniyor.

Günümüzün Dehag’ları ayağa Kalkan halkımıza bunun İçin saldırıyor.

Korku bunun içindir!

Bu yıl yapılan Newroz kutlamaları büyük baskı ve devlet terörüne karşın gerek Kürdistan’da ve Türkiye metropollerinde de son yılların görkemli eylemlerine eşlik etti.

Yıllardır süren bütün baskı ve sindirme siyaseti ve çökertme planlarına karşın Kürt halkı bir kez daha Demirci Kawa’nın ve çağdaş Mazlum’ların ruhu ile ayağa kalkıp zalimin zulmüne dur dediklerine tanıklık etti.

Sözde muhalefetin ve yakın çevresinin iktidara karşı kitleleri eve ve sadece şansına hapsetmiş olduğu bir süreçte Kürt halkının bu şahlanışı  büyük ve öğrenilmesi gereken derslerle doludur!

Öğrenmek isteyene!

Lakin, bu bir haftalık zaman süreci içinde özellikle Alevi toplumun katılımlar konusunda tam anlamıyla sınıfta kaldığına tanıklık ettik!

Onlarda sözde bir takım ‘sol’ yaklaşımla hareket eden çevrelerin Kürt hareketine mesafeli durmayı tercih edenler gibi bir suskunluğun içine gömülerek demokrasi hak ve talepleri ile Kürt halkı ile omuz omuza olmaları gerektirirken suskunluğu tercih ettiler!

Milyonların alanları doldurduğu gerçeğini görememezlikten gelen helde ‘sol’ muhalif olduğunu ifade eden bazı Birgün gibi gazeteler küçük bir haber ile verdikleri haber aslında niyetin resmî oldu!

Halk TV, Tele 1 vb gibi kanallarda adeta üç maymunları oynadı.

Oynamaya onlar devam etsin ki Kürt halkı bunlarada yabancı değil.

Siz iktidar olsanız nolur, olmasanız nolur? 

Demokrasi, özgürlük ve eşitlik kavramları kim, siz kim? 

Sizin derdiniz sadece dümenin başına geçmek.

İstikametiniz AKP/MHP ile aynı. 

Tek millet, tek dil, tek din!

Marş marş ileri! 

Kürlerden uzak durmadıkları için küçülmüş olduklarından dolayı bunu tercih etmişlerdir!

Lakin, ülkede ve diasporada gördüğüm resim bu konuda bana bunun altını çiziyor.

Örneğin; Almanya’da yapılan büyük kutlama Frankfurt kentinde onbinlerin büyük buluşmasında bir katılıma rastlamak mümkün olmadığı gibi bir 

tek mesaj bile iletecek kudretli göremedik!

Her söylemi mazlumdan yana hak ve hakikatlerden dem vuran söylemler o konuşmaları sadece süsleyen ifadeler olarak boşa sıkılan kuru sıkıdan ibaret olduğunu ortaya koydu.

Hayır, tarih bu toplumun bu yaklaşımından farklı olduğunu söyler.

Kürdistan özgürlük hareketi halklarımızın eşitlik, adalet ve eşit haklar İçin ortaya koyduğu pratik ve ödediği bedel insanlık için olduğuna kimse gözlerini kapatamaz-kapatmamalıydı!

Evet Alevi toplumunun hak ve özgürlük istemlerinde kiminle dost, kiminle mesafeli olmasını bilmeli ve o yükseltilen ayrılık duvarlarının ötülmesi değil, yakılması esas olmalıdır.

Kürt’ler le araya çitler örmek değil, o örülmek isteyen çitleri atmak gerekiyor. Süreç içerisinde ortaya çıkan realite Alevi  toplumunun da istemleri demokratik eşit vatandaşlık istemleri Kürt halkının eşit vatandaşlık ve özgürlük istemiyle ortaklaşmak ve ortak özgürlük demokrasi taleplerini faşizme karşı güçlü haykırmaktan ve omuza omuza birlikte yürümekten geçer.

Biliyoruz ki; Dehak gibi “Şu kanlı zalimin ettiği işler

Garip bülbül gibi zar eyler beni

Yağmur gibi yağar başıma taşlar

Dostun bir fiskesi yaralar beni beni beni”! Diyen Pir Sultan’ın deyişi ile kendimize gelelim.

Kürtlerin canınıda alsanız elinden her şeyine elde koysanız, lakin; umudunu ve özgürlüğüne olan AŞKINI asla kimse alamaz. 

İşte KAWA’nın ve MAZLUMLARIN ruhu budur.!

Her biji NEWROZ.


Hüseyin Y.

Tags:


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑