LGBTİQ+

Published on Haziran 14th, 2022

0

Netflix Türkiye, “Kalp Çarpıntısı” dizisini “muzır” olarak tanımladı

Netflix Türkiye, LGBTİ+ iki gencin birbirine olan aşkını, aile ve sosyal yaşamlarını konu alan “Kalp Çarpıntısı” dizisini, “çocuklar için uygun olmadığını” ifade ederek “muzır” ibaresiyle +18 kategorisine aldı.

Netflix Türkiye, Alice Oseman’ın çizgi romanından uyarlanan “Kalp Çarpıntısı” (Heartstopper) dizisini “muzır” olarak tanımladı.

Dizi, 22 Nisan 2022 tarihinde sekiz bölümden oluşan ilk sezonuyla Netflix’te +13 kategorisinde izleyiciye sunulmuştu.

Aile kategorisinde bulunan dizi, 2021’de çizgi romana açılan soruşturma sonucunda alınan karar ile birlikte “muzır ve müstehcen” ibaresiyle +18 olarak sınıflandırıldı.

Dizinin tanıtım kısmında da “Bu dizi, TC. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Muzır Neşriyat Kurulunca küçükler için uygun olmadığı karara bağlanan ‘Kalp Çarpıntısı’ kitabından uyarlanmıştır” ifadesi yer aldı.

Çizgi romanın satışı durdurulmuştu

İngiltereli yazar Alice Oseman’ın iki oğlan çocuğunun aşkını, aile bağlarını ve sosyal hayatlarını konu aldığı “Kalp Atışı” çizgi romanı 2021’de Yabancı Yayınları tarafından Türkçe olarak basılmıştı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, çizgi romanın yayınlanmasının ardından soruşturma başlattı, kitabın büyük kitap mağazalarındaki satışı durduruldu. Resmi Gazete’de de “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulumuz ‘Kalp Çarpıntısı’ adlı kitabın çocuklar için zararlı içeriklere sahip olduğuna karar vererek, muzır ve müstehcen ilan edilmiştir” kararı yayınlandı.

Aynı konudaki heteroseksüel diziler muzır değil

Netflix’teki çocuk-aile-aşk dizilerinin heteroseksüel kahramanlarla işlenen diğer yapıtları +13 kategorisinde aile ve çocuğa uygun olarak yayınlanırken LGBTİ+ çocuk aşkını olumlu bir çevre ve ailede işleyen, içinde cinsellik, madde kullanımı ve şiddet bulunmayan “Kalp Atışı” +18 olarak sınıflandırılıyor.

LGBTİ+ çocukların kendi olumlu tasvirlerini izleyebilecekleri, aile ve sosyal çevre açısından olumlu etki uyandıracak dizi İsveç’te +7, İngiltere’de +12 ve Amerika’da +14 kategorilerinde aile ve çocuğa uygun olarak yayınlanıyor.

(Bianet)

Foto: Tumisu – Pixabay

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑