Dünya

Published on Haziran 14th, 2021

0

NATO zirvesi sona erdi: 2030 Stratejik Konsepti kabul edildi

NATO Zirvesini ardından deklarasyonu açıklayan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Güvenliğimiz için kilit önemde konulara değindik ve geniş kapsamlı kararlar aldık” dedi.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), devlet ve hükümet başkanları düzeyindeki 31. toplantısını Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO Karargâhı’nda düzenlendi. Sonuç bildirgesinde NATO’nun “her yönden gelen tüm tehditlere karşı” savunmasını güçlendirme konusunda anlaştığı belirtildi.

Zirvenin ardından deklarasyonu açıklayan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg “Bugün ittifakımızda yeni bir sayfa açtık. Güvenliğimiz için kilit önemde konulara değindik ve geniş kapsamlı kararlar aldık” dedi. Afganistan’daki Kabil Havalimanı’nın korunmasıyla ilgili Türkiye’nin kilit rolde olduğunu söyleyen Stoltenberg “Karar henüz verilmedi” dedi. 

Bildirgede Çin’in NATO’ya “sistematik zorluk” oluşturduğu ifadesine yer verilerek  ittifakın Çin’e ortak bir şekilde karşı koymakta da anlaştığı  belirtildi.

Bildirgede henüz Avrupa’da ana karaya nükleer füze yerleştirmenin planlanmadığı belirtildi. İran’a da tüm balistik füze faaliyetlerini durdurma çağrısı yapıldı.

NATO liderler zirvesinin bildirisinde 2030 Stratejik Konsepti’nin kabul edildiği belirtilirken, Türkiye’ye de yer verildi.

NATO Zirvesi Bildirisinde şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye için güvenlik tedbirlerine katkılarımızı artırdık. Bunun tam olarak uygulanmasına bağlılığımız sürmektedir.”

“Suriye’den Türkiye’yi vurabilecek veya tehdit edebilecek füze atışlarına karşı müteyakkız olmaya devam ediyoruz.”

“Müttefikimiz Türkiye’ye milyonlarca Suriyeliye ev sahipliği yaptığı için takdirlerimizi yineliyoruz.”

“NATO liderleri, Afgan güçleri ile kurumlarını eğiterek ve finansal destek sağlayarak Afganistan’ın yanında yer almaya olan bağlılıklarını teyit etti.” 

“Türkiye Kabil Havalimanı’nda kilit rol oynuyor ama henüz karar verilmedi.”

(Evrensel)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑