Güncel

Published on Mayıs 24th, 2022

0

NATO üyelik başvurusu | İsveç ve Finlandiya heyetleri yarın Türkiye’de

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye heyeti ile İsveç ve Finlandiya heyetlerinin iki ülkenin NATO üyelik başvurusuna ilişkin 25 Mayıs’ta Ankara’da istişarelerde bulunacağını açıkladı.

NATO üyeliğine resmen başvuran İsveç ve Finlandiya’dan gelen heyetler ile Türkiye heyeti yarın (25 Mayıs) Ankara’da bir araya gelecek.

Görüşmeyi yazılı bir açıklama ile duyuran Dışişleri Bakanlığı, iki ülkenin NATO üyelik başvurularına ilişkin istişarelerde Türkiye heyetine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal’ın başkanlık edeceğini duyurdu.

Buna göre, Türkiye heyeti ile İsveç Başbakanlık Ofisi Devlet Sekreteri Oscar Stenström ve Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Jukka Salovaara’nın başkanlığındaki İsveç ve Finlandiya heyetleri 25 Mayıs 2022 Çarşamba günü başkent Ankara’da konuya ilişkin istişarelerde bulunacak.

m üyelerin onayı gerekiyor

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte NATO’ya üyelik başvurusu yapıp yapmayacakları merak konusu olan Finlandiya ve İsveç, “süreci el ele yürütmeye” karar vererek 18 Mayıs’ta NATO üyeliğine başvurdu.

30 üyeli Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) genişlemesiyle ilgili kararların üyelerin oybirliğiyle alınması gerekiyor.

Fakat Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili ilk defa 13 Mayıs’ta bir açıklama yaparak İsveç ve Finlandiya’nın muhtemel NATO üyelik başvurusu konusunda “olumlu bir düşünce içinde” olmadıklarını açıklamış, iki ülke için “terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi” ifadelerini kullanmıştı.

(Bianet)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑