Güncel

Published on Eylül 24th, 2022

0

Musa Anter Gazetecilik Ödülleri sahiplerine verildi

Bu yıl 29’uncusu düzenlenen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Diyarbakır’da 20 Eylül 1992’de öldürülen Kürt aydın ve yazar Musa Anter anısında her yıl verilen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin 29’uncusu sahiplerine verildi.

Bu yıl Yeni Yaşam gazetesi tarafından düzenlenen 29’uncu Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri töreni, Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Törene, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Halkların Demokratik Kongresi (DTK) Eşsözcüsü Cengiz Çiçek, Esengül Demir,  Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz,  Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eşgenel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), Disk Basın – İş, Barış Vakfı üyeleri, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Perihan Koca, Barış Anneleri’nin aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Nezahat Doğan ile Mazlum Akpolat’ın, sunuculuğunu yaptığı tören saygı duruşu ile başladı.

Saygı duruşunun ardından açılış konuşması yapıldı. Konuşmada, “Kürt basınının çınarı katledilirse bu halk susar’ diye düşünüldü. Evet, Apê Musa bir sokakta katledildi ve kalemi kanlar içinde kaldı. Ama ardılları o kalemi alarak gerçekleri yazmaya devam etti. Cengiz Altun’lar, Gurbetelli’ler, Ferhat Tepe’ler, Deniz Fırat’lar, Nujiyan Erhan’lar Metin Göktepe’ler o kalemi devraldı ve bizlere bıraktı” basın şehitlerimizi bir kez daha anıyoruz” denildi.

Turan: Her ne yaparsanız yapın anısını yok etmeye gücünüz yetmeyecek

Gecede ilk olarak konuşan HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, zamanaşımına uğratılan Musa Anter duruşmasına dikkat çekerek, “Her ne yaparsanız yapın anısını yok etmeye gücünüz yetmeyecek” dedi.

‘Ape Musa dosyası biz bitti demeden kapanmaz’

Ardından söz alan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, şunları söyledi:

Bu gece çok önemli bir gece. Çünkü Ape Musa’nın ardıllarının ödül aldığı bir akşam. Ape Musa’nın duruşunu, bilge kişiliğini tarif emek mümkün değil. Özgür basın emekçileri onun bıraktığı kalemi hiçbir zaman yere düşürmediler. Musa amcanın kelemi her zaman hakikati halka ulaştırmak için yazıldı. Devlet sistem Musa amca ve ardıllarından hep korktular. Bu yüzden bu ülkede devlet bu kadar faile meçhul cinayet işledi. Bu yüzden hiçbir zaman devlet bu failler belli iken adı failli belli ülkeler olarak kaldı. Bizler Ape Musa’nın  yoldaşları onun failleri yargılanana kadar onun hesabını sormaya devam edeceğiz. Bu yüzden Ape Musa dosyası biz bitti demeden kapanmaz.  Bize verdiği  mücadele aşkı asla bu dosyanın kapamasına izin vermeyecek. Ape Musa’nın söylediği gibi Kürtler öldürüldükçe tükenmeyecek.

‘Davanın peşini bırakmayacağız’

Yeni Yaşam Editörü Reyhan Hacıoğlu, baskı ve savaşın devam ettiği bir dönemde bir arada olmanın çok değerli olduğunu söyleyerek, şunları ifade etti:

Bizler yıllarca iktidarın baskı ve saldırılarına maruz kaldık. Yıllardır arkadaşlarımız tutuklandı gazetemiz bombalandı ama biz hiçbir zaman mücadelemizden vazgeçmedik.  Bizler Gürleteli Ersöz’ün Musa Anter’in öğrencileriyiz. Biz bu katilleri tanıyoruz. Bizler onu öğrencileri olarak bu davanın peşini bırakmıyoruz. Değil 30 yıl üç yüz yıl geçse de biz bu davanın peşini bırakmayacağız.

‘Ape Musa’nın ardıllarıyız onlardan devraldığımız kalemi mücadelemizi sürdürüyoruz’

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu da yaptığı konuşmada, şunları vurguladı:

Bu gece hem heyecan ve hem de duygulu bir akşam. Çünkü  bu gece hem Musa Anter’i anıyoruz hem de kaybettiğimiz arkadaşlarımızın anısını yaşatıyoruz. İki gün önce Ape Musa’yı mezarı başında andık ve yoklama aldık. Küt basını yıllardır bombalamalara, baskılara tutuklamalara rağmen yılmada yoluna devam ediyor. Bunun en yakın örneği geçenlerde arkadaşlarmış gözaltına alındı. 16 arkadaşımız gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklandı. Yargılandıkları davalarında onlara sorula neden Abdullah Öcalan ile haber yapıyorsunuz diye sorulabiliyor. Türkiye’de basın özgürlüğü kalmasa da bizler arkadaşımız Ape Musa’nın ardıllarıyız onlardan devraldığımız kalemi mücadelemizi sürdürüyoruz.

‘Kararı tanımıyoruz’

Musa Anter’in oğlu Dicle Anter ise mahkemenin verdiği kararı tanımadıklarını söyledi. Anter, “İnsanlık dışı bir kararla Musa Anter davası düştü. Ama Musa Anter asla düşmez çünkü Musa Anter’in küçük generalleri var. Onların elinde kurşun bizim elimizde kalemimiz var aradaki fark bu. Biz bu zamanaşımını asla kabul etmiyoruz. Türkiye hukuk artık bizim hukukumuz değil biz bu hukuku artık bu tanıyoruz” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmasının ardından özgür basın mücadelesini konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı. Konuşmaların ardından Musa Anter’in yaşamını anlatan sinevizyon gösterimi izlendi. Ardından sanatçı Feryal Öney sahne aldı.

Türkçe Haber Dalı Jüri Özel Ödülü MA muhabirleri Semra Turan – Tolga Güney’e Barış Akademisyenleri, Elif Ege – Onur Hamzaoğlu tarafından verildi. Aldığı ödülü cezaevindekilere atfeden SemraTuran, “Bu ülkede ciddi hak ihaleleri yaşanıyor. Bu hak ihlallerine bu yüzden ödülümü hasta tutuklulara ödülümü damak istiyorum. Ama onlar bilmediler ki biz Ape Musa’nın Gurbetelli Ersöz’ün izinde olacağız. Bu ödülü bana layık gören Mezopotamya Ajansına teşekkür ederim” dedi.

‘Ödülümü Mahsa Amni’ye atfediyorum’

Kürtçe haber dalında jüri özel ödülü alan Medya Üren,  son yıllarda Kürt illerinde yaşanan hak ihlalleri ve baskılara işaret ederek, şunları söyledi:

İran molla rejimi tarafından katledilen Mahsa Amini katledilmesine yönelik tepkiler sürüyor. Bu katliamlar aslında kadın kendi kimliği ve yaşam mücadelesi ve özgür iradesine yöneliktir. Bu yüzden ödülümü katledilen Mahsa Amini’ye atfediyorum, herkese çok teşekkür ederim.

Fotoğraf Dalı Jüri  Ödülü’ne Eylem Akdağ layık görüldü.

‘Kalemimiz yerde kalmayacak’

Gürleteli Ersöz kadın haberciliği dalında Jinnews’ten Safiye Alagaş ödül aldı. Şu an Diyarbakır’da gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklu bulunan Alagaş gönderdiği mesajda, “Nasıl ki arkadaşlarım kalemi yerde kalmadıysa bizim de kalemimiz yerde kalmayacak. Ban bu ödülü layık gören herkese çok teşekkür ediyorum. Bu Ödülü tutsak yakınları ve tutsaklar atfediyorum” dedi.

Bu seneki Onur Ödülü ise hasta tutuklular için adalet nöbeti başlatan tutuklu yakınlarına verildi. Ödülü HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan verdi. Ödülü tutuklu yakınları adına Zeynep Çalıhan aldı. Çalıhan’a ödülü veren Buldan, “Kürtler yıllardır  kimi zaman köyleri yakılarak  sürgüne gönderildi kimi zaman faili meçhul cinayetlerle öldürüldü. Yıl 2022 Kürtlerin kemikleri torbalarda ailelerine veriliyor. Yıllar geçse de Kürtlere yapılan baskılar zulüm değişmiyor” dedi.

(GazeteKarınca)

Tags:


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑