Almanya

Published on Eylül 12th, 2021

0

IAA Mobility 2021: Münih’te on binlerin protestosu sürüyor

Münih’te gerçekleşen Uluslararası Otomobil Fuarına karşı bir araya gelen on binlerce kişi, otomobil sanayisinin çevreye verdiği zararlara dikkat çekmek için eylem yaptı. Dünkü eyleme polis biber gazı ve coplarla müdahale etti. Protestolar bugün de devam edecek.

Levent Çokdeğerli (Münih)

Almanya’nın Münih kentinde 7 Eylül’de kapılarını açarak otomobil tutkunları ile otomobil üreticilerini bir araya getiren Uluslararası Otomobil Fuarı (IAA Mobility 2021) devam ederken, çevreciler de fuara yönelik protestolarını sürdürüyor. Theresienwiese Meydanı’nda buluşan göstericiler, polis müdahalesi ile karşılaştılar. Polis, protestoculara biber gazı ve copla müdahale etti.

Münih’de çeşitli çevre örgütlerinin Münih’te gerçekleştirilen Uluslararası Otomobil Fuarı’na karşı düzenledikleri protesto eylemine on binler katıldı. Bir haftadır çeşitli şekillerde-otoban kapatmalar, yürüyüşler, işgaller vb.- yapılan eylemlilikler dün yapılan eylemle taçlandırıldı.

Dünkü eyleme polis biber gazı ve coplarla müdahale etti. Protestolar, fuarın son günü olan bugün de devam edecek.

Eylem için oluşturulan birliğin açıklamasını aşağıda veriyoruz:

11 Eylül 2021’de Münih’teki IAA’da büyük demo ve bisiklet rallisi

İklime zarar veren arabalar için yeşil boya mı?  Federal seçimden kısa bir süre önce, Uluslararası Otomobil Fuarı’ndaki (IAA) araba lobisi kendisine temiz bir kat boya yapmak istiyor. Ancak paslanır: Sürdürülebilir görünümüne rağmen, IAA hala otomotiv endüstrisinin gövde gösterisidir.  BMW, Volkswagen, Daimler ve Co. geleceğe yönelik iş modelleri geliştirmek yerine hala büyük yanmalı motorlarla para kazanıyor ve böylece iklimi ısıtmaya devam ediyor.

Bu değişmeli: Münih’teki IAA’da binlerce insanla gösteri yapıyoruz ve araba lobisine karşı çıkıyoruz – çünkü bu, trafikteki CO2 emisyonlarının 30 yıldır neredeyse hiç düşmesini sağlıyor.  Protestomuzla şunu netleştiriyoruz: Bir sonraki federal hükümet nihayet trafikte iklim korumasını ele almalı, gerçek bir mobilite dönüşümü başlatmalı ve otomobil şirketlerinin gelecek nesillerin geleceğini yakmasını engellemeli.

Biz vatandaşlar uzun zamandır sac metal çığlardan bıkmış durumdayız ve talep ediyoruz:

park yerleri yerine oyun alanları, yeni otoyollar yerine bisiklet yolları ve arabalara değil insanlara odaklanan bir federal hareketlilik yasası.

Yayalar için alan istiyoruz: can kaybı olmayan iç ve güvenli sokaklar;  Arabasız şehir merkezleri ve kırsal kesimde ve şehirde daha fazla otobüs ve tren – uygun fiyatlı ve herkes için.  İçten yanmalı motorlara sahip kirli gaz avcılarının günleri sona erdi: arabalara hala ihtiyaç duyulan yerlerde, elektrikli olmalı ve paylaşılmalıdır.

Plug-in hybrid’ler, e-yakıtlar ve büyük e-SUV’ler gibi sahte çözümlere değil, kaynakları koruyan sürücülere ihtiyacımız var.  Daha az trafik ve iyi alternatiflerle ancak 1,5 derece sınırını koruyabiliriz.

Bunun için taleplerimiz:

Yürüme, bisiklete binme ve toplu taşıma için öncelikli olarak kamusal alanın adil dağılımı Herkes için ve her zaman için iyi gelişmiş, uygun fiyatlı toplu taşıma

2035 yılına kadar araç trafiğinin yarıya indirilmesi ve trafikte iklim nötrlüğü İçten yanmalı motordan anında çıkış, plug-in hibritler ve büyük e-SUV’ler yok Yeni otoyolların ve federal otoyolların planlanması ve inşasında derhal durma Otoyollarda genel maksimum hız 120 km / s, şehir dışında 80 km / s ve şehir içinde 30 km / s normal hız

IAA’da binlerce insanla, mobilite geçişinin neye benzediğini göstereceğiz: daha az araba ve daha iyi mobilite – daha az trafik ve daha fazla iklim koruması…

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑