Halklar ve İnançlar

Published on Nisan 23rd, 2022

0

MÖP: Seyfo Soykırımını lanetliyoruz!


1915 Seyfo Soykırımının 107’nci yılında hayatını kaybedenleri anan Mezopotamya Özgürlük Partisi (MÖP), Türk devletinin Kürt halkının onurlu iradesini temsil eden PKK’ye yönelik soykırımcı saldırısını kınadı, ona karşı direnen gerillayı selamladı.   

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

MÖP tarafından yapılan açıklama şöyle:

MÖP adına, 1915 Seyfo Soykırımını 107. yılında kınıyor, lanetliyoruz!

1915 Seyfo/Soykırım döneminde hayatını kaybedenleri saygı, hürmet, minnet ve onurla anıyoruz!

1915 yıllarında insanlık tarihinin Kadim uluslarından olan Asuri/Süryani/Keldani, Ermeni, Rum/Pontus ve Yahudi Ulusları Osmanlı coğrafyasında İttihat Terakki tarafından soykırımla imha edildiler.. Burada imha edilen, sadece bu halkların fiziği değildi, bu ulusların tarihi, kültürü, ahlakı, iradesi, emeği, sosyal yaşamı, dilleri ve inançları imha edilmişti. Bu uluslar İnsanlığa birçok konuda katkılar sunmuş, bu güzel gelişmelerle birlikte yaşamı red eden ırkçı zihniyet, soykırıma baş vurmuş..

İşte o günden sonra, ırkçı zihniyet soykırımı kendine gelişmelere karşı, kalkan olarak eline almıştır. Ulus Devlet şekillenmesiyle birlikte, Türk devleti soykırım zihniyetini diğer uluslara; Alevi, Kürt ve Ezidilere karşı da kullanmıştır. Gelişmelere birlikte devrimci, demokrat ve sosyalistlere karşı da bu zihniyetle yönelmiştir. 1915 Seyfo/Soykırım demek; Türk devlet şekillenmesinin Irkçı, Faşist ve Şövenist zihniyetle oluştuğu dönemdir. Bu zihniyet bağrında korkuyu, baskıyı, sömürüyü ve işgali taşımaktadır.

Bu zihniyet asla iflah olmaz, bağrında yaşayan halklarla barışık yaşamak istemez, sürekli gelişmelerden, medeniyetten ve demokrasiden kaçmaya çalışır.. Ama nereye kadar?..

Dikkat edilirse bu zihniyetin öncelikleri var; birincisi Hiristiyan uluslara yöneldi, ardında Kürt halkından bir kesimi soykırımda kullanmasına rağmen, ne zaman hak talebinde bulunmuşlarsa, katliamlara uğradılar. Devamında sosyalist değerler üzerinde, tüm ulusların birlikteliğini savunan sosyalis, devrimci ve demokratlara yöneldi..

Bügün zindanlarda onbinlerce insan varsa, toplum perişan hale getirilmişse ve onurlu bir yaşam peşinde olan PKK mücadelesine karşı sosykırımla cevap veriyorsa, bu Türk devlet zihniyetinin ne kadar insanlık açısından tehlikeli olduğu görülmektedir. İşte her şeyin bir şekillenmesi var.. Bölgede sorunlar yaratmakta, her tarafa aşağlık faşist zihniyetini yaymaya çalışmaktadır. Bu yüzden insanlıktan yana olan herkesin 1915 Seyfo/Soykırım üzerine şekillenen Türk devletini iyi görmeli, bu gerçeği iyice görenler, muhakak Türk soykırımcı/sömürgeci devletine kanmazlar.. Kürt halkını içten bozmaya çalışan Türk devleti, en ahlaksız bir politik pervaza girmiştir. MÖP olarak Kürt halkına, KDP’ye çağrımız, kendi iradelerini Türk devletinden sakınsınlar, kendi aralarında sorunlarını diyalog yoluyla çözsünlar.. Türk devleti ile, kendi ulusuna karşı durmak, tarihe karşı güzel bir yaklaşım değildir. Türk sömürgeci devletin, Kürt halkının onurlu iradesini temsil eden PKK’ye karşı soykırımcı saldırısını Kınıyor! Halkların demokratik birlikteliğini savunan PKK’nin onurlu direnişini selamlıyor, destekliyoruz…

1915 Seyfo/Soykırım her ne kadar acımızsa, aynı zamanda onurla sürekli taşıyacağımız Kimliğimizdir.. Türk soykırımcı zihniyete karşı durmak, insanlığa onurlu selamda durmaktır.

Mezopotamya Özgürlük Partisi (MÖP)

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑