Yunanistan’ın Midilli adasında T..." /> Midilli’de siyasi sığınmacılara yardım eden Hüseyin Şahin ve Ali Can Albayrak’a hapis cezası


Yunanistan

Published on Nisan 8th, 2022

0

Midilli’de siyasi sığınmacılara yardım eden Hüseyin Şahin ve Ali Can Albayrak’a hapis cezası

Yunanistan’ın Midilli adasında Türkiyeli siyasi sığınmacılara yardım ettikleri için yargılanan Hüseyin Şahin ve Ali Can Albayrak isimli iki sosyalistin dün (7 Nisan 2022) duruşması yapıldı.

TUTUKLAMA KARARI VERİLMEDİ

Duruşmada mahkeme heyeti, daha önce beraat kararı verdikleri dosyada, iki sosyaliste 2’şer yıl 10’ar ay hapis cezası verdi. Mahkeme, iki sosyalistin daha önceki 6 aylık tutukluluklarını göz önünde bulundurarak cezanın kalan kısmı için yeniden tutuklamaya gerek görmedi.

Yargılanan iki sosyalist, 17 Kasım 2020 tarihinde Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin karşısında yer alan Yunanistan’ın Midilli adasına siyasi sığınma amacıyla geçen iki Türkiyeli sosyalist  avukatın Yunan devletinin şiddet, geri itme (push-back) ve katletme uygulamalarına maruz kalmalarını önlemek amacıyla onlara yardımcı olmaya çalıştıkları sırada gözaltına alınmış, Yunan polisinin işkencesine maruz kalmış ve tutuklanarak Sakız (Xios) adasındaki cezaevine gönderilmişlerdi.

Sakız adasındaki 6 aylık tutukluluğun ardından 10 Mayıs 2021’de Midilli adasında görülen ilk duruşmada sosyalistlerin beraat kararları, sonradan dava savcısının itirazı üzerine, bozuldu.

Temyiz mahkemesinde, geçen ay görülmesi planlanan duruşma mahkemedeki dosya yoğunluğu nedeniyle yirmi gün sonrasına ertelenip dün görülebildi.

Mahkeme savcısının, para karşılığı insan kaçakçılığı da dahil olmak üzere birçok suç isnadı ile yüksek cezalar talep ettiği duruşmada, sosyalistler ise yaptıklarının sığınmacılarla dayanışmaktan ibaret olduğunu ve tamamen insani ve vicdani kaygılarla yaptıklarını, sığınmacıların can güvenliğinden endişe duyarak hareket ettiklerini belirttiler.

Duruşma avukatları savunmalarında, savcının iddialarının yersiz olduğunu müvekkillerinin, Ege adasındaki mülteci ve göçmenlerin hemen her gün yaşadığı insani trajedinin de gösterdiği gibi sığınmacı arkadaşlarının güvenlikleri için duydukları kaygı nedeniyle ve dayanışma için yaptıklarını ve mültecilerle dayanışmanın suç olmadığını savundular.

Duruşmaya, adada faaliyet yürüten çeşitli mülteci ve göçmen dayanışma grupları ile Avrupalı bazı gözlemciler katılarak destek verdi.

Dava ile ilgili Dimitris Kuzinoğlu şunları söyledi:

“Ne yazık ki dava ile ilgili bir önceki mahkemenin kararı beraat olmasına rağmen bugün bozulmuş oldu. Fakat en azından yargınalan müvekkillerimiz bugünkü karar ile ceza almalarına rağmen hapis yatmak zorunda kalmayacaklar ve hayatlarına daha önce devam ettikleri gibi dışarıda devam edebilecekler.”

Marianna Ceferaku ise “Bugünkü karar, dayanışmayı kriminalize etmeye dönük bir karardır. Karar, adaletten ve tarafsız olmaktan yoksun bir karardır. Zira, müvekkillerimiz iki avukat ile dayanışma gösterdikleri için cezalandırıldılar.” dedi.

NE OLMUŞTU? 

17 Kasım 2021’de Türkiye’den Yunanistan’ın Midilli Adasına sığınma amaçlı gelen iki sosyalist avukata yardım ettikleri gerekçesi ile gözaltına alınan, işkence görerek tutuklanan iki siyasi mülteci 6 ay tutuklu kalmış 10 Mayıs’ta çıkarıldıkları ilk mahkemede beraat etmişlerdi. Savcının itirazı üzerine yeniden yargılanan siyasi mülteciler hapis cezasına çarptırıldılar. İki siyasi mültecinin tutuklu bulunduğu dönen Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Avrupa genelinde bir kampanya başlatmış, iki siyasi tutsağı sahiplenmişti.

(avegkon)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑