Makaleler

Published on Mart 9th, 2022

0

MHP’nin kurucusu Türkeş de NATO’nun darbecilerindendi | Doğan Özgüden


MHP Lideri Devlet Bahçeli dün yaptığı bir konuşmada “NATO olmasa darbelere cesaret eden çıkmazdı” demiş…

Belki de ilk kez doğru söylüyor, çünkü başında bulunduğu partinin kurucusu Alparslan Türkeş 62 yıl önce Genel Kurmay NATO Dairesi Başkanı olarak 27 Mayıs 1960 darbesini planlayanlardandı ve cunta adına Türkiye radyolarında okuduğu ilk bildiride NATO’ya bağlılık yemini etmişti.

Bu konuda “Vatansız” Gazeteci adlı kitabımın birinci cildinde, İzmir’de Milliyet Gazetesi temsilcisi olduğum dönemle ilgili anılarımdan bir kesiti paylaşıyorum:

“Türkiye’de İstanbul ve Ankara’da öğrenci gösterileri sürüp giderken Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cemal Gürsel izinli olarak görevinden ayrılarak Karşıyaka’nın Bostancı semtindeki evine çekildi. Demeç vermeyi reddediyordu.

“Bu dönemde Genel Kurmay NATO Dairesi Başkanı olan Kurmay Albay Alparslan Türkeş sık sık İzmir’e gelerek NATO komutanlarıyla bir dizi görüşmeler yapıyordu. Alparslan Türkeş’in bu geliş gidişlerinde Gürsel’le de temas kurduğu söyleniyordu.

“Haber almak için NATO Karargahı’na gidişimde, orada görevli Türk subaylarının karargahın daktilo makinelerinde dizilmiş ve teksir makinelerinde basılmış iktidar aleyhtarı bildirileri Amerikalı subay ve assubayların gözleri önünde dağıttıklarını görüyordum. Belli ki herşey ABD’nin bilgisi dahilinde gelişiyordu.

***

“Saat 9 sularında tepkileri öğrenmek üzere NATO Karargâhı’na gittim. Müthiş bir hareketlilik vardı. Sürekli açık tutulan radyodan, sabahtan beri sık sık tekrarlanan darbe anonsu veriliyordu. Tok bir ses:

“- NATO’ya CENTO’ya bağlıyız, diye vurguluyordu.

“Amerikalı subayları herhalde en ilgilendiren cümle de buydu.

“Türk subaylardan biri hemen İngilizce açıklama yaptı:

“- Bildiriyi okuyan mutlaka Alparslan Türkeş’tir, bu onun sesi… Kaç haftadır buraya gelip gidiyordu. Zaten onun başı çekeceği çoktan belliydi.

“Tanıdıkları bir albayın işin başında görünmesinden, Amerika’lısı da, Türk’ü de, hemen tüm askerler memnundu.

“Sadece, bir albay, NATO’ya, CENTO’ya bağlılık açıklamasından son derece tedirgindi. Kendisiyle bir hafta kadar evvel, Türkiye’de, kalkan Amerikan U-2 casus uçağının Sovyetler Birliği üzerine düşürülmesi konusunu konuşmuştuk. Türkiye’ye IRBM füzelerinin yerleştirilmekte olmasına zaten tepkiliydi. U-2 uçağı rezaletinden sonra Türkiye’nin iyice güç durumda kalacağını söyleyerek NATO’ya, CENTO’ya bağlılığı şiddetle eleştirmişti.

“Sonra birden ayağa fırladı,

“- Her neyse, yine de biz şimdi işimize bakalım. Ben Karşıyaka’da idareye elkoymaya gidiyorum. Kaymakamlığı üstleneceğim.”

Doğan Özgüden, “Vatansız” Gazeteci, Cilt I, Sürgün Öncesi, Belge Yayınları, 2010 İstanbul

Tags:


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑