Fransa

Published on Haziran 30th, 2022

0

Melilla’daki göçmen katliamı Paris’te protesto edildi

24 Haziran günü Fas ve İspanya’nın ortak sınırının bulunduğu Melilla adasındaki göçmen katliamı Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen eylemle protesto edildi.

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu’na (AVEG-KON) bağlı olarak çalışmalarını Paris ve çevresinde yürüten Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTIT) tarafından Strasboug Saint Denis kemerinde gerçekleştirilen eylemde, Fas güvenlik güçlerinin katliamı gerçekleştirenler olmasına rağmen, katliam emrini verenin başta İspanya devleti olmak üzere, Avrupa Birliği emperyalistleri olduğunun altı çizildi.

Mikrofanda göçmen şarkılarının çalınmasıyla başlayan eylem, ACTIT adına Türkçe yapılan konuşmayla devam etti. ACTIT temsilcisi Kemal Karanfil yaptığı konuşmada, başta Akdeniz ve Ege olmak üzere, Avrupa sınırlarının göçmen mezarlığına dönüştüğü ifade edildi. Tüm emperyalistlerin savaş ve işgalle, ekonomik sömürü ve doğanın talanıyla dünyanın birçok yerini yaşanamaz hale getirdiğini belirten Karanfil, sözlerine devam etti:

“insanları kendi ülkelerinde açlığa ve yoksulluğa mahkum etmekten, silahları ve bombalarıyla katletmekten usanmayan emperyalistler, bir de kendi sınırlarına ördükleri demir tellerle, batırılan botlarla, payandalıklarına soyunan işbirlikçi devletler eliyle, göçmenleri katletmeye devam ediyor. Melilla’da gerçekleştirilen katliam sonrası İspanya başbakanı ve AB komisyonu başkanının Fas devletine teşekkür eden konuşmaları, bu katliamın azmettiricisinin kim olduğunu açıkça göstermektedir.”

Yerli ve göçmen tüm duyarlı kurum ve kuruluşları, işçi ve emekçileri göçmen katliamlarına karşı seslerini yükseltmeye çağıran Karanfil, sömürgeci devletlerin ırkçı ve ayrımcı politikalarına karşı devrimci mücadeleyi yükseltmekten başka çare yok dedi.

Ardından AVEG-KON’un yaptığı açıklamanın Fransızcası okundu.

ACTIT temsilcisinin konuşmasından sonra kitle sık sık “Fas devleti katil, İspanya ve AB işbirlikçi”, “Tüm dünyada göçmen katliamlarına son” ve “Yaşasın enternayonal dayanışma” sloganlarını attı.

Kitlenin çeşitli taleplerin yazılı olduğu dövizlerin yanı sıra AVEG-KON, SKB ve sosyalist gençlik örgütü Young Struggle (YS) bayraklarının taşındığı eylemde, “Irkçılığa hayır, dayanışmaya evet” yazılı, ACTIT ve SKB imzalı pankart açıldı.

ACTIT tarafından düzenlenen eyleme Bir-Kar ve ADHK üyeleri de destek verdi.

(Atılım-Paris)


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑