Latin Amerika

Published on Mayıs 10th, 2022

0

Meksika’da gazetecilerin öldürülmesi protesto edildi: ‘Can güvenliğimiz yok’

Meksika’da gazetecilerin can güvenliği yok. İki gazetecinin daha suikasta uğraması sonucu ülkede bu yıl öldürülen basın mensubu çalışanı 11’e yükseldi.

Yesenia Mollinedo Falconi ve Sheila Johana García Olivera isimli gazeteciler, dün başkent Mexico City’e 563 km uzaklıkta bulunan Cosoleacaque şehrinde yol kenarında arabalarının içinde vurularak öldürülmüş halde bulundu.

Basın mensupları ve hak savunucuları ise dün Mexico City’de sokaklara çıkarak, gazetecilere yönelik artan şiddet olaylarını protesto etti. Protestoya katılan Al Jazeera kanalı çalışanı Pablo Perez, “11 cinayet ve başka cinayetlerinin çok kısa zamanda tekrar gerçekleşeceğini bilmek yürek parçalayıcı” dedi.

‘Evinin dışında can güvenliği yok’

Jordi Lebrija isimli gazeteci de bu yıl suikasta uğrayan neredeyse tüm gazetecilerin evlerinin dışında katledildiğini söyledi. Lebrija, “Bu bir mesaj, diyorlar ki, ‘Evinin dışında bile güvende değilsin. Sana bakıyoruz. Senin kim olduğunu biliyoruz. Senin ne yaptığını biliyoruz.’ Bu gazetecilere verilen ‘can güvenliğiniz yok’ mesajıdır” dedi.

2018’den bu yana saldırılar yüzde 85 arttı

Basın örgütlerinin verilerine göre, Meksika’nın “Amlo” olarak bilinen Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un göreve geldiği 2018 senesinden bu yana, gazetecilere saldırılarda yüzde 85 artış gözlemlendi. Lopez Obrador, kendisini ve hükümetini eleştiren gazetecileri hedef göstermekle suçlanıyor ve gazetecilerin can güvenliğini sağlamak için yeterince adım atmadığı belirtiliyor. Sonia de Anda isimli gazeteci, “Amlo her gün topluma gazetecilik mesleğini kötülemesi için çağrıda bulunuyor. Ve biz bunun bedelini açıkça ödüyoruz” dedi.

Zeta isimli haftalık gazetenin direktörü Adela Navarro Bello, gazetecilerin sadece uyuşturucu çeteleri ve organize suç örgütlerinin tehdidi altında olmadığını, ayrıca federal ve eyalet hükümetleri tarafından “manevi açıdan yok edilmeye çalışıldıklarını” söyledi.

‘Toplum da kan kaybediyor’

Bello, “Bir gazeteci öldürüldüğünde, sadece aileleri sevdiği bir insanı kaybetmiyor. Ayrıca, toplum da kaybediyor. Bir gazeteci öldürüldüğünde, toplum biraz daha kör ve biraz daha sağır hale geliyor” dedi. Ülkede geçen hafta Sinaloa eyaletine bağlı Culiacan kentinde 59 yaşındaki gazeteci Luis Enrique Ramizer’in cesedi yol kenarında bulunmuştu.

(Karınca)

Foto: Pixabay

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑