Eğitim

Published on Eylül 6th, 2021

0

MED-DER: Çok dilli eğitimi hayata geçirin

Yeni eğitim-öğretim yılında milyonlarca çocuğun anadilinin yok sayıldığını belirten MED-DER Eşbaşkanı Rifat Ronî, “Asimilasyon ve inkardan vazgeçin. Çok dili eğitim sistemini hayata geçirin” çağrısı yaptı.

Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER), bugün başlayan yeni eğitim ve öğretim yılına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan dernek binasında düzenlenen toplantıda konuşan MED-DER Eşbaşkanı Rifat Ronî, yeni eğitim-öğretim yılında da milyonlarca Kürt ve diğer halklardaki çocuğun yok sayılacağını ve bu çocuklara Türkçenin dayatılacağını ifade etti. Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi imzacılarından olduğuna dikkati çeken Ronî, buna rağmen Kürtlerin yok sayıldığı ve bunun ırkçı saldırıları da beraberinde getirdiğini söyledi. Ronî, Konya’da Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin ırkçı saldırı sonucu katledilmesini anımsattı.

ANADİLDE EĞİTİM HAKKI
Hapishanelerde de Kürtçe üzerindeki baskıların arttığına dikkat çeken Ronî, “Kürtçe savunma yapmak isteyenler birçok kez engelleniyor. Cezaevinde Kürtçe yazmak yasak. Kürtçe kitaplar verilmiyor. Kürtçe konuşmak soruşturma konusu oluyor ve ceza veriliyor” dedi. Türkiye’nin “beka” ve “parçalanma” kapsamında anadilde eğitimi ele aldığını kaydeden Ronî, “194 BM ülkesinin 113’ünde çok dilliliğin olduğunu ve çocukların kendi dillerinde eğitim gördüğünü tüm dünya biliyor. Bu durum hiçbir ülkenin bölünmesine neden olmuyor. Hatta çok dillilik insanlar arasında huzuru sağlıyor, birbirlerini daha çok sevmesine neden oluyor. Kürt halkı da tüm dünya halkları gibi çocuklarının kendi dillerinde eğitim görmesini istiyor” dedi.

‘İNKARDAN VAZGEÇİN’
“Ne eksik ne fazla; Kürtler ve Türkler dışındaki diğer halkların çocukların da anadilde eğitim talebi karşılanmalı” çağrısı yapan Ronî, “Eğitim Bakanlığı ve ülke yetkililerini bu yanlıştan dönmeye çağırıyoruz. Asimilasyon ve inkar politikasından vazgeçin. Çok dilli eğitim sistemi hayata geçirilsin ve 98 yıldır hakları gasp edilen Kürt çocuklarından özür dilensin. Kürtler anadillerinde eğitim istiyor” şeklinde konuştu.

(ETHA)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑