Alevi

Published on Kasım 3rd, 2021

0

Meclis’te tabela tartışması: Hadsizliğin ta kendisidir

Meclis Genel Kurulu’nda Ana Fatma Ziyareti’ne tabela asılmasını savunan CHP’li Gürsel Erol’a tepki gösteren HDP’li Ali Kenanoğlu, “Yaptığınız yere isminizi yazmanız, oraya tabela asmanız hadsizliğin ta kendisidir” diye karşılık verdi.

Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen ihracat kanun teklifi görüşmelerinde CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un, HDP’li Alican Önlü’yü hedef alması tepkilere neden oldu.

CHP’li Erol’un Dersim’de Munzur Vadisi’nde bulunan Ana Fatma Ziyareti’nde, “Onarımı ve çevre düzenlemesi 2021 yılında 26’ncı dönem Tunceli ve 27’nci dönem Elazığ Milletvekili Sn. Gürsel Erol tarafından yapılmıştır” yazılı mermer tablet astırması Genel Kurul’da tartışmalara neden oldu.

‘DEVLETÇİYİM’ SAVUNMASI

Ziyarete asılan tabelaya kent vekili Alican Önlü tarafından sanal medya hesabı üzerinden tepki verilmesine tepki gösteren Erol, Genel Kurul kürsüsünden kendini “Ben evet, devletçiyim, cumhuriyetçiyim, Mustafa Kemal Atatürk’ün değerlerine sadık bir milletvekiliyim” sözleriyle tanımlayarak, “Tunceli’de Ovacık Munzur Yolu üzerinde ‘Ana Fatma’ denilen bir ziyaretimiz var. Ana Fatma, peygamberimizin Hazreti Muhammed Efendinin, peygamberimizin kızıdır. Hazreti Ali’nin eşi, Hazreti Hasan’ın ve Hazreti Hüseyin’in annesidir. Toplumun inançlarından dolayı orada kurbanlar kesilir, adaklar adanır ve orada insanlar inançsal değerlerini yerine getirir. Ben bu yıl yine kurbanımı kestiğimde oranın çok bakımsız olduğunu görünce oranını onarımıyla ilgili tamamlamalar yaptım; kurban kesilecek alanlar, mum yakılacak alanlar diye. Bu onarım sonrası Tunceli Milletvekili Alican Önlü sosyal medyasından bir paylaşım yaparak, benim Elâzığ Milletvekili olarak insanların inanç değerleri üzerinden elimi çekmemi, kutsal değerler üzerinden elimi çekmemle ilgili bir değerlendirme yaptı sosyal medyasından” dedi.

BİLGİSİ OLMADAN YAPILDIĞINI ÖNE SÜRDÜ

Kendisinin bilgisi olmadan tabela konulduğunu savunan Erol, tabelayı da kaldırttığını söyledi. Erol, “Sizin milletvekilinizin Tunceli’ye çakılı bir tek çivisi bile yokken bu değerler üzerinden benim değerlerimle dalga geçmesini, değerlerimi küçümsemesini doğru bulmam” demesine tepki gösteren HDP’li Mahmut Toğrul, “Onu Dersim halkı değerlendirir siz değerlendiremezsiniz” yanıtını verdi.

Erol tepkilerini yükselterek, “Haddinizi bileceksiniz” dedi. HDP’li Toğrul da Erol’un çıkışına “Sen haddini bileceksin” yanıtını verdi.

Meclis Başkanvekili’nin araya girmesiyle ithamlarından vazgeçen Erol, bu sefer de kendini “İnançlar üzerinden siyasette değerlendirme yaparken de sizin ile benim olaylara bakış açım farklı olabilir. Sizinle aynı şeyleri düşünmeyebilirim ve sizinle aynı şeyleri de asla ve asla da düşünmüyorum” sözleriyle savundu.

‘ORAYA TABELA ASMANIZ HADSİZLİĞİN KENDİSİDİR’

Erol’un sataşması üzerinden söz alan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, atılan “tweet”in kürsüden manipüle edildiğini belirterek, “Sadece Alican Önlü değil, hem Dersim’deki Alevi kurumları hem Türkiye’deki Alevi kurumları bu durum karşısında tepki göstermiştir” dedi.

Erol’un açıklamalarına dair konuşmasını sürdüren Kenanoğlu, “Yani orası sonradan yapılan bir cemevi, sonradan yapılan bir ibadet yeri, merkezi de değildir ki siz yaptırıp oraya hizmet ettiğiniz için adınızı yazdırasınız. Orası kadimden beri o topraklarda o insanların inanç, ibadet merkezi olarak kullandıkları doğal bir ibadet yeridir. Buradan kaynaklı olarak siz insani olarak bir hayır yapıyorsanız da bunu yapabilirsiniz ama hayır yaptığınız yere isminizi yazmanız, oraya tabela asmanız hadsizliğin ta kendisidir” ifadelerini kullandı.

‘KAMUOYU TEPKİSİNİ DİLE GETİRDİ’

Kenanoğlu, Önlü’nün inanca uygun olmayan ve bütün Alevi kamuoyu tarafından tepkiyle karşılanan bir durumu dile getirdiğini vurguladı. Kenanoğlu, “Alican Önlü’ye de HDP Grubu’na da Alevi inancının temel değerlerine saygı duyan ve bu konuda mücadele eden bir partinin milletvekiline de bu söyleminizi asla onaylamadığımızı ve esas hadsizliği sizin yapmış olduğunu ifade ediyor, söylemlerinizin tamamını size iade ediyoruz” diye konuştu. (MA)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑