Türkiye

Published on Eylül 25th, 2022

0

Meclis 1 Ekim’de açılıyor

Meclis Genel Kurulu 3 ay aradan sonra 1 Ekim Cumartesi günü mesaisine başlıyor. Meclis’in gündeminde ‘dezenformasyonla mücadele yasası’ olarak bilinen ve kamuoyunda ise ‘sansür yasası’ olarak yankılanan kanun teklifi olacak.

Meclis Genel Kurulu, 3 aylık aranın ardından mesaisine 1 Ekim Cumartesi günü yeniden başlayacak. Meclis Genel Kurulu, saat 14.00’te özel oturumla toplanacak. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, birleşimi açmasının ardından sunuş konuşması yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Genel Kuruluna hitap edecek. Genel Kurul, başka konuyu ele almadan çalışmalarını tamamlayacak.

İki yıl sonra yeniden resepsiyon

Meclis başkanlarının yasama yılı açılışı dolayısıyla geleneksel olarak verdiği akşam resepsiyonu, pandemi nedeniyle verilen iki yıl aranın ardından yeniden düzenlenecek. TBMM Tören Alanı’ndaki resepsiyon, saat 19.00’da gerçekleştirilecek.

4 Ekim Salı günü de siyasi partilerin grup toplantıları da gerçekleştirilecek.

Sansür yasası gündemde

Meclise, 17 Ekim’e kadar 2023 yılı bütçe kanunu teklifi gelecek. TBMM Başkanlığına sunulacak bütçe, önce TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ardından Genel Kurul’da görüşülecek.

Meclisi 2023 yılı bütçe görüşmelerine kadar yoğun bir gündem bekliyor. TBMM, ekim ayı boyunca önemli düzenlemeler için mesai yapacak.

Meclis’in gündeminde ‘dezenformasyonla mücadele yasası’ olarak bilinen ve kamuoyunda ise ‘sansür yasası’ olarak yankılanan Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Endüstri Bölgeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile uluslararası sözleşmelerin uygun bulunmasına dair kanun teklifleri bulunuyor.

Meclisin yeni yasama yılındaki ilk işi, E​​​ndüstri Bölgeleri Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni yasalaştırmak olacak.

(Karınca)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑