Dünya

Published on Temmuz 31st, 2022

0

Maymun çiçeği | Avrupa ve Latin Amerika’da ilk ölümler, ABD’de “acil durum”

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaleti ve San Francisco şehrinde maymun çiçeği salgını sebebiyle “acil durum” ilan edildi. Avrupa kıtasında virüsten ilk ölümün yaşandığı İspanya’nın ardından Latin Amerika’da ilk ölüm Brezilya’da kaydedildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) iki bölgesinde maymun çiçeği salgını sebebiyle “acil durum” ilan edildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) maymun çiçeği salgınını “Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu” ilan etmesinin ardından ABD’de vakaların en sık görüldüğü bölgelerden New York eyaleti ve California’nın San Francisco şehrindeki yerel yönetimler acil durum ilan etti.

Ülkede teşhis edilen yaklaşık 5 bin vakanın yüzde 40’ına San Francisco’nun bağlı olduğu California eyaletinde rastlandı.

San Francisco Belediye Başkanı London Breed, yaptığı açıklamada kentteki vakaların neredeyse 1 haftada 2 katına çıkarak 261’e ulaştığını, bu konuda gerekli önlemlerin alınması adına acil durum ilan ettiklerini kaydetti. New York Valisi Kathy Hochul da eyalette artan vakalara işaret ederek, özellikle testlerin ve aşıların hızlandırılması adına böyle bir adım attıklarını bildirdi.

Latin Amerika’da maymun çiçeğinden ilk ölüm

Maymun çiçeğinin endemik olduğu bölgeler arasında yer almayan Latin Amerika’da virüsten ilk ölüm Brezilya’da yaşandı.

Brezilya Sağlık Bakanlığı, ülkede maymun çiçeği vaka sayısının bin 66’ya yükseldiğini ve ilk ölümün kayıtlara geçtiğini açıkladı.

Bakanlık açıklamasında, ölen kişinin Minas Gerais eyaletine bağlı Uberlandia kentinde yaşayan 44 yaşındaki erkek bir hasta olduğu kaydedildi.

Vakaların çoğunluğunun ülkenin en kalabalık eyaleti Sao Paulo’da ortaya çıktığı ve eyaletteki vaka sayının 823 olduğu bildirildi.

Brezilyalı yetkililer, artan vakalar nedeniyle acil durum komitesinin kurulduğunu duyurdu. Hükümet, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Pan Amerikan Sağlık Örgütü ile durumu görüştüğünü açıkladı.

Brezilya, ABD’nin ardından Kuzey ve Güney Amerika kıtasında en çok maymun çiçeği vakasının görüldüğü ülke olarak geçiyor.

Avrupa’da ilk ölüm İspanya’da

Öte yandan, İspanya’da maymun çiçeği virüsü nedeniyle ilk kez bir kişinin hayatını kaybetmesiyle Avrupa’da ilk ölüm kaydedildi.

İspanya Sağlık Bakanlığı, 29 Temmuz’da bir açıklama yaparak ülkede 4 bin 298 maymun çiçeği virüsü tespit edildiğini açıkladı.

Açıklamada, dünya genelinde en yüksek maymun çiçeği vakasının İspanya’da saptandığı ifade edildi. Buna göre, maymun çiçeği virüsüne yakalanan 120 kişinin hastanelerdeki tedavisi devam ediyor.

Ülkede maymun çiçeği virüsü nedeniyle ilk kez bir kişinin hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, bu ölümün Avrupa’da salgın kaynaklı ilk, Afrika dışında ise ikinci ölüm olduğu aktarıldı.

78 ülkede 18 binin üzerinde vaka

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 28 Temmuz’da düzenlediği basın toplantısında, “küresel acil durum” ilan edilen maymun çiçeği salgınına ilişkin de konuşmuş, dünyadaki vaka sayılarına ilişkin son durumu paylaşmıştı.

Tedros’un açıklamasına göre, DSÖ’ye bu sene içinde 78 ülkeden 18 binin üzerinde doğrulanmış maymun çiçeği vakası rapor edildi. DSÖ Genel Direktörü, vakaların yüzde 70’den fazlasının Avrupa bölgesinde ve yüzde 25’inin Amerika kıtasında görüldüğünü söyledi.

(Bianet)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑