Sömürgecilik

Published on Şubat 2nd, 2022

0

Maxmur, Şengal ve Dêrik’in bombalanması üzerine Avrupa kentlerinde alanlara çıkıldı!

Avrupa’da Kürdistanlılar, Hesekê’de DAİŞ’in yenilgisini hazmedemeyen Türk devletinin akşam saatlerinde Maxmur, Şengal ve Dêrik’e eş zamanlı yoğun hava saldırılarına karşı tepki göstermek amacıyla KCDK-E’nin çağrısıyla alanlara çıktı.

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar, Faşist Türk devletinin akşam saatlerinde Güney Kürdistan’da Maxmur ve Şengal’e, Rojava’da ise Dêrik’e saldırılarına karşı tepki göstermek ve uluslararası kamuoyu yaratmak amacıyla birçok merkezde alanlara çıktı. 

BASEL

İsviçre’nin Basel kentinde Türk devletinin dün gece saatlerinde Maxmur başta olmak üzere Kürdistan’a yönelik başlattığı katliam saldırılarına karşı tepkilerini dile getirmek isteyen Kürdistanlılar, acil eylem çağrısıyla alanlara çıktı.

Merkez tren istasyonu önünde bir araya gelen halk, burada uzun süre Türk devletinin katliam saldırılarına karşı slogan attı. 

KCDK-E’nin katliam saldırılarına karşı hazırlanan Almanca bildirisi okundu. Kürt Toplum Merkezi adına yapılan çağrıda, “Bir katliamın hedeflediği açıkça ortada olan bu saldırılara karşı alanlarda olma çağrısında bulunuldu. 

Kürdistanlılar bugün yine Basel’de kitlesel olarak alanlara çıkarak katliam saldırılarını protesto edecek. 

AARAU

İsviçre’de Kürdistan’a yönelik bombardıman saldırılarına karşı tepki gösterilen adreslerden biri de Aarau kentiydi. Merkez tren istasyonu önünde acil eylem çağrısıyla saat 23.00’te bir araya gelen Kürdistanlılar burada bir miting düzenledi.

Almanca bildirilerin okunmasıyla devam eden eylemde bombardıman saldırılarına karşı uzun süre burada sloganlar atıldı. 

Eylem bugün Aarau’da yapılacak olan mitinge katılım çağrısıyla sonlandırıldı.
İsviçre’de bugün yapılacak eylemlerin adresi şöyle: 

Zürih:  14.00 Rathaus

Bern: 17.30 Bahnhofplatz

Lozan: 17.30 St Laurent kilisesi önü

Luzern: 17.30 Jesuitenplatz

Biel: 18.00 Bahnhofplatz

Solothurn: 18.00 Bahnhofplatz

Cenevre: 13.00 BM önü

TOULOUSE

Güney Fransa’nın Toulouse kentinde Şengal, Rojava ve Maxmur Rûstem Cûdî kampına eşzamanlı Türk devletinin saldırıları “Varız, varolacağız” cevabıyla protesto edildi. Saygı duruşuyla başlayan eylemde yürüyüş korteji oluşturularak, yol kapatma eylemi yapıldı. 

KOPENHAG

Danimarka’nın Kopenhag kentinde yaşayan Kürdistanlılar da, eylem çağrısıyla kentin merkez istasyonunda eylem yaptı.

BORDEAUX

Fransa’nın Bordeaux kenti Cenon Palmer Meydanı’nda toplanan gençler de yolu trafiğe kapattı. 

TCŞ üyeleri polisin müdahalesine yürüyüşlerini sürdürdü. 

Ellerinde PKK bayrakları ve Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıyan gençler, Fransızca “Kahrolsun TC zihniyeti ve Katil Erdoğan” sloganları attı. 

Yaklaşık 40 dakika boyunca devam eden yürüyüş sonunda gençler basın açıklaması da gerçekleştirdi. “Yapılan saldırıları en sert şekilde kınıyoruz. Yaşanan bu vahşice saldırılara karşı tüm Kürdistan gençliğimiz alanlara çıkmalıdır. Yaşanan bu saldırılar asla karşılıksız kalmayacaktır” diyen gençler “intikam” çağrısı yaptı. 

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’in Drancy ve Evry banliyölerinde de bir araya gelen Tevgera Ciwanên Şoreşger üyeleri, Türk devletinin Derîk, Mexmûr ve Şengal’e yönelik işgal saldırılarına tepki gösterdi. 

“Werin Cenga Azadiyê’ hamlesi kapsamında düzenlenen Drancy banliyösündeki yürüyüş, saat 23.00’da Drancy Demokratik Kürt Toplum Merkezi önünde başladı.

Sık sık Fransızca, “Erdoğan ın Rojava’yı işgal etmesine izin vermeyelim” yazılı pankart ile yürüyen gençler, şehir içerisinde Fransızca ve Kürtçe sloganlar ile Türk işgal saldırılarını protesto ederken, Hesekê’de DAİŞ’e karşı savaşta şehit düşen QSD savaşçılarını da andı. 

“Assassin Erdogan (Katil Erdoğan)”, “A Bas Le Régime Fasciste En Turquie (Kahrolsun Faşist Türk Rejimi)”, “Bijî Serok APO”, “Bijî Berxwedana Gerîla” ve “Ciwan Fedaiyên Rêber APO ne” sloganları ata ata Drancy Belediyesine kadar yürüyüş yapan gençler, eylemlerini sonlandırdı. 

Evry banliyösünde de yapılan ayrı bir eylemde Hesekê’de şehit düşenleri anan gençler, yaptıkları açıklamada katliamların hesabının sorulacağını belirtti. 

Sık sık “Liberté pour Öcalan” sloganları atan gençlerin eylemi, “Katil TC’den intikam alacağız! Her yerde faşist TC zihniyeti hedefimizde olacaktır” açıklamasıyla sona erdi.

STRASBOURG

Fransa’nın Strasbourg kentinde bir araya gelen TCŞ ve TekoJIN aktivistleri Derîk, Şengal ve Mexmûr saldırılarına karşı sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirdiler.

Strasbourg merkezi tren istasyonunda bir araya gelen TCŞ ve TekoJIN üyeleri, üzerinde “Faşist Türkiye Mexmur – Şengal – Rojava’dan elini çek!” yazılı pankartla birlikte Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıdı.

Sık sık Fransızca “Katil Erdogan”, “Faşist TC”, “Kahrolsun Faşist TC” ve “Bijî Serok Apo” sloganları atan gençler, acil alanlara çıkma çağrısı yaptı. 

FREIBURG

Faşişt Türk devletinin Maxmur, Şengal ve Rojava’ya yönelik saldırılarını protesto amaçlı Freiburg’da yaşayan Kürtler ve dostları sokağa çıktı. Eylem devam ediyor.

BRÜKSEL

NAV-BEL, Belçika’da yaşayan Kürdistanlılara acil eylem çağrısı yaparak, saat 15.00’da Brüksel Birleşmiş Milletler Temsilciliği önünde toplanmalarını istedi. 

Eylemin adresi şöyle: 

Rue Montyer 40 

1000 Brüksel


(ANF)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑