Ekoloji

Published on Haziran 2nd, 2022

0

Marmaris’teki doğa katliamı yerinde incelendi

HDP Milletvekili ve Meclis Çevre Komisyonu üyesi Çepni, Marmaris Kent Konseyi ve çok sayıda ekoloji aktivistiyle birlikte Marmaris’te doğayı katleden Sinpaş GYO’nun tahribatını yerinde tespit etti. Sinpaş’ın bir devlet gibi hareket etiğinin altını çizen Çepni, doğanın katledildiğini söyledi. Marmaris Kent Konseyi Sözcüsü Şaman ise Sinpaş GYO şantiyesinin hafriyatlarının uluslararası koruma alanı olan sulak alana dökülerek yeni bir doğa cinayetinin işlendiğinin altını çizdi. 

Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Kızılbük Koyu’na yaklaşık 30 yıl önce başlatılan ve sonrasında Sinpaş GYO’ya satılan otel-devremülk projesi için el değmemiş koylarda dinamitler patlatılıyor. Söz konusu alan Milli Park Alanı içerisinde yer alıyor. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili ve Meclis Çevre Komisyonu üyesi Murat Çepni, Marmaris Kent Konseyi ve çok sayıda ekolojist bugün Marmaris’te yaşanan doğa talanını yerinde incelemek için alana gitti. 

‘SİNPAŞ DEVLET GİBİ DAVRANAMAZ’
Şantiyenin en az bir kilometre uzağındaki kamuya ait ormanlık alanın şirket tarafından gasp edildiğini söyleyen HDP Milletvekili Çepni, şantiyeye yaklaştıkça doğa talanının gözle görüldüğünü belirtti. Muğla Valiliği ve Marmaris Kaymakamlığı, Emniyet Müdürlüğü’nün gözü önünde doğanın katledildiğini ifade eden Çepni, “Sinpaş bir devlet gibi davranamaz. Sinpaş gücünü nereedn alıyorsa oraya sırtını dayayarak aklına eseni yapma özgürlüğüne sahip değildir. Marmaris bir sene önce yaşanan orman yangınlarında en çok ormanlık alanı yanan bölge. Bu yetmemiş gibi şimdi de bizzat Sinpaş eliyle doğa katlediliyor” dedi. 

Öte yandan Çepni ve ekolojistler şantiye alanına girmek istediklerinde güvenliğin engeliyle karşılaştı. Ancak engeli aşarak kapıyı açıp, şantiyeye girdiler. 

‘SİNPAŞ DEVLET DEĞİLSE BU GÜCÜ NEREDEN ALIYOR’
İnşaatın bulunduğu alanı tepeden gösteren Çepni, söz konusu inşaatın 80’lerin başında başladığını sonra yıllarca inşaat halinde kaldığını fakat yeniden ÇED olmadan hiçbir hukuki dayanak olmadan bu inşaatın başladığını hatırlattı. İnşaatın denizi, ekosistemi katlettiğinin altını çizen Çepni, Muğla Valiliği’ne seslendi ve şu uyarıyı yaptı: “Valiliği aradık görüşemedik. Devlet eliyle bir suç işleniyor. Şunu söylesinler Sinpaş devlettir desinler. Eğer devlet değilse hangi anayasaya bağlı, bu gücü nereden alıyorlar. Bu suça ortak olan herkes bugün ya da yarın hesabını verecek. Bu inşaatlar hemen durdurulmalıdır.”

ŞAMAN: KORUMA ALTINDAKİ SULAK ALANLARA ÇİMENTO DÖKÜLDÜ
Ekolojistler daha sonra Hisarönü 142 nolu parsele gittiler. Uluslararası sözleşmelerde korunan, Datça Bozburun Özel Çevre Koruma bölgesi olan sulak alanda açıklama yapan Marmaris Kent Konseyi Sözcüsü Halime Şaman, söz konusu alanın aynı zamanda tarım arazisi olduğu için yapılaşmanın mümkün olmadığını kaydetti. Şaman, “Oysa şu anda bu arazinin imar planı değişikliğinin çıkmamasına ve bu süreç itirazların sonuçlandırılmamasına rağmen nasıl olduğunu nasıl verildiğini bilmediğimiz deprem nedeniyle zemin eğrileştirme çalışması izni verilmiş ve bunun için de bu sulak alana adeta çimento enjekte edildi” dedi.

Genç ağaçları gösteren Şaman, diplerinin çimento ile kaplı olduğunu vurguladı. Ölmek üzere olan birkaç genç ağaca işaret eden Şaman, “Nesli tükenmekte olan su samurlarının ve caretta carettaların yaşam alanı” dedi. 

‘ŞANTİYENİN CESEDİNİ GETİRİP BURADA YENİ CİNAYETE YOL AÇIYORLAR’
Alanda kullanmak üzere Sinpaş’tan toprak getirildiğini söyleyen Şaman, “Bu toprak buranın korusuna uygun değil sorduk Sinpaş’tan geldiğini söylediler. Kırmızı bir toprak, harfiyat yapıyorlar. Orada yıktıkları ekoloji yetmezmiş gibii oranın cesedini getirip burada yeni bir cinayete yol açıyorlar. Arkeolojik olarak da burada kalıntılar var tespit ettik belgeledik anıtlar müdürlüğüne gönderdik. Tarihi bir liman kalıntısı vardı ne yazık ki o tespitimizden sonra üzerinde bir çalışma yaptılar ve kapatıldı biz yasal müracaatımızı yaptık anıtlar müdürlüğüne dedik ki burayı tescilleyin. Hem sulak alan hem de Datça Bozburun ÖÇK. Su samurları, Akdeniz foku var. Burası canlılığın devamı için besi yeri. Yani burada üreyecek ve burada türünü devam ettirecekler” ifadelerini kulandı. 

‘ERDOĞAN’IN AKRABASININ PROJESİ’
Salda gölünden bile daha ağır bir yıkımın söz konusu olduğunun altını çizen Şaman, projeyi yürüten kişinin Mustafa Erdoğan’ın dünürü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın akrabası olduğuna dikkat çekti. 

ÇEPNİ: TAM BİR KATLİAM
Son olarak söz alan HDP Milletvekili Çepni ise şöyle dedi: “Sinpaş’tan buraya bir ekolojik yıkım silsile olarak devam ediyor. Ortada bilimsel olarak veriler çok mevcut hukuki olarak da durum ortada olmasına rağmen ben yaptım oldu. Fiili durumu yaratırım kimse de bana bir şey demez, mahkemeler nasılsa benim mahkemelerim, bakanlıklar nasılsa ne istersek yapmakla yükümlüler. Burada gördüğümüz tablo tam olarak bunun bir ifadesi. Katliamsa tam bir katliam.” (ETHA)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑