Söyleşiler

Published on Ekim 19th, 2021

0

Marksist Teori Yazarı Hüseyin Yeter, sosyalizmin sorunlarını anlattı

Yazar Yeter’e göre “sosyalist yelpaze”, dogmatikler, tasfiyeciler ve doğru yolda olan sosyalizm iddialı parti ve örgütler olmak üzere üçe ayrılıyor. Birlik sorununu da açan yazar, tarihten günümüze kadar sosyalizmin sorunlarına değindi.


Avrupa Demokrat (Neu-Ulm)

Konusu “Sosyalist hareketin yeniden yapılanması ve devrimci öncü” olan paneller serisinin Ulm durağında konuşan Marksist Teori Dergisi’nin yazarlarından Hüseyin Yeter, sosyalizmin sorunlarını değerlendirdi. Neu-Ulm’da bulunan AJK derneğinde düzenlenen panele Kürt Özgürlük Harteketi’nden (KÖH) araştırmacı-yazar Hasan Çewlik gelemedi.

Moderatörlüğünü Bensu Gültekin’in yaptığı söyleşiye yoğun katılım vardı. Görüşlerini dört bölümde aktaran sosyalist yazar Hüseyin Yeter bu bölümleri şöyle adlandırdı: “Giriş bölümü, ikincisi uluslararası komünist hareketin durumu, üçüncüsü Kürdistan’daki durum ve dördüncüsü de Devrimci Öncü Parti’nin, yani bizim yaklaşımız”

“Kriz yaşanıyor. Sosyalizm krizi yaşanıyor” diyen Yeter “Siyasi öncüler bir araya geliyor. Basın açıklamalarına 30 civarında katılım oluyor” dedi. Kendiliğinden gelişen durumun kendilerine mesaj verdiğini ve çağrıda bulunduğunu söyleyen yazara göre “Maalesef öncü olmaktan uzaktayız” dedi. Gezi Ayaklanması, Soma eylemleri gibi, ülkeyi sarsan eylemlerin kendiliğinden geliştiğini ve öncülük edemediklerini belirten Yeter “Aynı şekilde bugün de olsa, duruma önderlik etmekten çok uzaktayız.” dedi. Yeter’e göre; tüm bu gelişmelere rağmen Türkiye ve Kürdistan’da örgütlü olan KÖH ve MLKP doğru teorik ve pratik mücadele veriyor.

1800’lü yıllardan ve Birinci Enternasyonel’den, Paris Komünü’nden günümüze kadar durumu detaylı bir şekilde aktaran Yeter, devrimlere ve yıkılan “sosyalist” ülkelere değindi. Türkiye bölümüne 60’lı ve 70’li yıllardan itibaren değinen yazar “Asıl olarak 1974 sonrası çok sayıda sol örgüt çıkarken, bunlar teorilerini de oluşturdular ve sosyalizme katkıları yadsınamaz” dedi. “Sosyalist” ülkelerdeki krize de değinen sosyalist yazar “1989-1991 yıllarındaki çöküş, bir çok komünist partiyi sosyal demokrat partiye dönüştürdü” dedi.

“Darbe gelecek dedik ama..”

            “12 Eylül silindir gibi üzerimizden geçti” diyen yazar, “Dev-Yol, Kurtuluş, Halkın Kurtuluşu ve biz dahil, darbenin ayak seslerinin duyulduğunu söyledik” dedi. Burada da devrimci kendiliğindenciliğin hakim olduğunu belirten Yeter “Darbe öncesi önlemlerimizi alamadık ve  darbeye karşı direnişimiz de başarılı olamadı. Daha doğrusu direnişi de örgütleyemedik. Yani darbe gelecek dedik ama gereğini yapamadık. Hem dünyada hem de ülkemizde araç amaçlaştı. Bu durum, ülke ve örgütler bazında da çöküşü beraberinde getirdi.” dedi.

            Hüseyin Yeter, günümüzdeki “sosyalist yelpaze”yi de değerlendirdi. Sosyalist yazar Yeter’e göre Türkiye’de ve Kürdistan’daki devrimci parti ve örgütleri güncel ve tarihsel durumlarına göre üçe ayrılıyor: DHKP-C ve Partizan dogmatik, başta Dev-Yol olmak üzere Kurtuluş, EMEP ve SYKP  öncülleri tasfiyeciler, üçüncü kategoride değerlendirdiği Kürt Özgürlük Hareketi ve MLKP ise doğru yolda.

            MLKP’nin 27 yıl önce başarılı birlik sonucu doğduğunu ve bu doğru yolun devam ettiğini vurgulan yazar, bu ve diğer birliklerin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

            “Ekolojik krizin, pandeminin sorumlusu kapitalizmdir. Bu alanda da yoğun çaba harcamalıyız” diye yazar bu sorunlar gibi, daha bir çok soruna değinerek, bunlara sosyalist yaklaşımın nasıl olması gerektiğini anlattı.

            Dinleyicilerin bu tür etkinliklerin daha sık yapılamasını istediklerini belirttiği söyleşi, soru-cevap bölümüyle son buldu.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑