Fransa

Published on Nisan 21st, 2022

0

Macron ve Le Pen seçim öncesi canlı yayına çıktı: Ukrayna savaşı ve ekonomik kriz tartışıldı

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin pazar günü yapılacak ikinci turu öncesi adaylar Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Marine Le Pen dün akşam canlı yayında karşı karşıya geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve rakibi aşırı sağcı Marine Le Pen, 24 Nisan günü gerçekleşecek seçimlerin ikinci raundu öncesi dün akşam canlı yayında karşı karşıya geldi.

Tartışmanın ana gündem maddeleri arasında Ukrayna savaşı ve ekonomik kriz yer aldı. Fransa Cumhurbaşkanı, Rusya’nın “ölümcül bir yola girdiğini”, ülkesinin ve Avrupa’nın rolünün Ukrayna’ya askeri teçhizat sağlamak ve sığınmacılara kanat germek olduğunu savundu.

LE PEN’E YOLSUZLUK SUÇLAMASI

Macron, Le Pen’in 2014’te bir Çek-Rusya bankasından aldığı dokuz milyon euro’luk krediyi hatırlatırken, rakibinin Rusya’ya karşı elinin bağlı olduğu iddia etti. Le Pen’e, “Siz, Rusya hükümetine ve Bay Putin’e bağımlısınız. Siz, Rusya’yla konuştuğunuz da bankacınızla konuşuyorsunuz” dedi.

Le Pen ise kendisini bağımsız ve hür bir kadın olarak savunarak, Fransız bankaları ona kredi vermediği için söz konusu bankaya başvurmak zorunda kaldığını söyledi.

Öte yandan, Rusya muhalefet lideri Alexei Navalny, Twitter’da Le Pen’in Rusya’yla yakın bağlantıları olduğunu bu yüzden Fransa halkının Macron’u desteklemeleri gerektiğinin çağrısını yaptı.

EKONOMİK KRİZ: FİYATLARA ÜST SINIR GETİRİLEBİLİR

Aşırı sağcı siyasetçi, Macron’u ekonomik zorluklar ve son zamanlarda uygulanan zamlar ve artan yaşam pahalılığı konusunda eleştirdi. Le Pen, artan fiyatlar karşısında seçmene kendisinin sorunlara çözüm bulacağına dair ikna etmeye çalışırken iktidara geldiği durumda enerjide KDV’yi kaldıracağını ve 30 yaş altındaki vatandaşlardan vergi alınmayacağı vaadini verdi.

Öte yandan Macron, hayat pahalılığın önüne geçmek için fiyatlara üst sınır getirmek olduğunu ve vergileri düşürmekten daha etkili bir çözüm olduğunu söyledi. Macron, ekonomi konusunda ve finansal rakamlar konusunda rakibini eksik buldu.

İkilinin ekonomiyle ilgili değindikleri bir nokta da emeklilik politikalarıydı. Macron, emeklilik yaşını 2031 yılına 62’den 65’e çıkaracağını söylerken Le Pen emeklilik yaşını 62’de tutacağını belirtti. Le Pen, Macron’un 2018’de başlayan “Sarı Yelekler” protestosuna karşı tutumunun ülkeyi “böldüğünü” söyledi.

LE PEN: KAMUSAL ALANDA BAŞÖRTÜSÜNE İZİN YOK

Le Pen ve Macron’un tartıştığı bir diğer konu da başörtüsü ve göç politikaları oldu. Le Pen, Fransa’da kimin kalacağı ve gideceğini belirleyecek bir referandum sözü verdi ve kitlesel göçe son vereceğini vaat etti.

Macron, Le Pen’in başörtüsü ve göç politikası görüşlerini eleştirirken, Le Pen, kamusal alanlarda başörtüsü takılmasına izin vermeyeceğini belirterek bunun “İslamcılar tarafından dayatılan bir üniforma” olduğunu söyledi.

(Duvar)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑