Müzik

Published on Haziran 20th, 2022

0

Londra’da İlkay Akkaya ile Rengin Kadın Korosu’ndan coşkulu konser

Rengin Kadın Korosu, sanatçı İlkay Akkaya ile birlikte sahne alarak Kızılırmak şarkılarını seslendirdi.

Londra’da Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) bünyesinde oluşturulan ve iki yılda 80 kişilik dev bir kadın korosuna dönüşen Rengin Kadın Korosu, protest müziğin ünlü ismi İlkay Akkaya ile birlikte sahne aldı. Londra Dominion Centre’da gerçekleşen konsere binlerce kişi katılırken yoğun ilgi dikkat çekti.

SKB ve AVEG-KON’a bağlı GİK-Der adına açılış konuşması yapan Bedriye Avcıl, izleyicileri selamlarken “ırkçı ve ayrımcı yasalara, saldırılara ve erkek egemenliğine karşı örgütlenmek gerekiyor” dedi.

Akkaya ile birlikte birçok eser seslendirilirken, sahneden İbrahim Kaypakkaya, Mahir Çayan ve Deniz Gezmiş gibi Türkiyeli devrimci önderlerin fotoğrafları yansıtıldı.

Koro şefi Zuhal Yıldırım Gök, koronun oluşumunun Pandemi döneminde başladığını belirterek, “İlk başladığımızda bir gün sahne alacağımız bile hayaldi. Küçük bir grup ile başladık. Bugün 80 kişilik kadınlardan oluşan bir koromuz var. Ayrıca Rengin adlı bir bülten oluşturduk. Bültende Kutsiye Bozoklar, Gültan Kışanak gibi kadın siyasetçi ve sanatçıların yaşamlarını kadınlar kaleme aldı. İlkay Akkaya bugüne kadar duruşu ile sanatı ile hiç kendini bozmadan bugünlere gelen bir kadın sanatçı ile sahne almak ise önemliydi koro açısından” dedi.

İlkay Akkaya ise hem Türkçe hem  Kürtçe şarkıları ile kitleden sık sık alkışlar ile beğeni aldı. Akkaya’nı Kürtçe şarkıları eşliğinde uzun halay sıraları oluştu.

(Atılım – Londra)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑