İngiltere

Published on Haziran 30th, 2021

0

Londra’da 59 kişilik meclis görev başında

  • Londra Kürt Halk Meclisi 5. Olağan Kongresi’ni coşkuyla gerçekleştirdi. Kongre’de 59 kişilik Meclis yeni dönem görevlerini üstlenirken, Sultan Kığı ve Yalçın Aysal Eşbaşkan olarak seçildi.  

 Londra Kürt Halk Meclisi 5. Olağan Kongresi’ni Harringey’de bulunan KCC binasında delege ve meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirdi. Kongreye, Londra’da bulunan demokratik kitle ve sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı.

Devrim şehitleri anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra yapılan divan kurulu seçimi ile kongre başladı. Divan seçiminin ardından Kürdistan, Türkiye ve dünyada yaşanan son siyasal gelişmeler tartışıldı.  

Tartışmalar da özellikle Güney Kürdistan’da Türk devletinin işgal politikalarına besleyen KDP’nin tutumu sert bir dille eleştirilerek, bu ‘ihanet’ yaklaşımından vazgeçilmesi çağrısında bulunuldu. Kürtlerin ulusal birliğinin gerçekleşmesi gerektiği ifade edilirken, diplomasi alanında daha güçlü çalışmalar yürütülmesi ihtiyacı dile getirildi. Kongrede, Kürt Özgürlük Hareketi’ne dönük saldırılara karşı topyekun mücadele sürecine girildiği hatırlatıldı.  

Kongreye destek mesajları 

Siyasal süreç değerlendirmesi ardından, Gik-Der, Cemevi, Tohum Kültür Merkezi, Yüzçiçek Açsın Kültür Derneği, Koçgirililer, Alxas-Com, Kırkısraklılar, Türkiye İşçi Partisi, Dersim-Der, Day-Mer, Kürdistan Solidarity kongreye destek ve başarı mesajlarını iletti.

Daha geniş kitlelere ulaşılmalı

Kongrede, geçmiş yönetimin sunduğu rapor okundu ve ardından rapora dönük eleştiriler dile getirildi. KHM’nin daha geniş kitlelere ulaşması gerektiği ifade edilen değerlendirmelerde; örgütlenme, kültür, özgür eş yaşam, hak-adalet, diplomasi, ekonomi, öz savunma ve özgür yurttaşlık başlıklı 8 boyutlu örgütlemenin temel hedef olması gerektiği vurgulandı.   

 59 kişilik Meclis belirlendi

Mali raporun okunduğu ve onaya sunulduğu kongrede daha sonra seçimlere geçildi. Tek liste ile gidilen seçimlerde 59 kişilik yönetim belirlendi, eşbaşkanlığa ise Sultan Kığı ve Yalçın Tatvan seçildi.  

Eşbaşkanlar kongre önünde ahlaki-politik toplumun inşası için çalışma yürütme konusunda başarı beyanında bulundu. (Özgür Politika)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑