Feminizm

Published on Kasım 11th, 2021

0

Londra Kadın Dayanışma Platformu 25 Kasım çalışmalarının startını verdi

Sosyalist Kadınlar Birliği’nin (SKB) bileşeni olduğu Londra Kadın Dayanışması Platformu, yaklaşan 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Kadına yönelik şiddetin herhangi bir coğrafya ile sınırlı olmadığının belirtildiği açıklamada, “Kadınlar, dünyanın dört bir yanında kadın cinayetlerine, her türden şiddete, hak gasplarına ve savaş politikalarına karşı örgütlü güçlerini büyüterek mücadeleye devam ediyorlar” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada dünyada her gün 137 kadının kendi ailelerinden biri veya eski partneri tarafından kadın oldukları için öldürüldüğü belirtildi.

Kovid-19 pandemisinin başlangıcıyla ilk olarak kadın haklarına yönelik saldırıların arttığına değinildi.

Kadınların çalışma koşulları ve aldığı ücretin eşitsizliğine dikkat çekilen açıklamada

şunlar belirtildi:

“Yaşadığımız Avrupa coğrafyalarında yarı zamanlı, esnek ve evden çalışma, daha çok kadınlar üzerinden yaygınlaştırılarak kadınların yükü arttırılırken, cinsiyetler arası ücret farkı yükseldi. Avrupa’da da kadınlar daha fazla yoksullaştı, kadına yönelik her türden şiddet yükseldi. Buna rağmen, imzacı ülkeler, İstanbul Sözleşmesi’nin gereklerini uygulamadılar, hatta Polonya, Macaristan ve Slovakya’da olduğu gibi tartışmalı hale getirilirken, Türkiye sözleşmeden çekildi” ifadeleri kullanıldı.

“Taliban’ın, Afganistan’daki uygulamalarına da değinilen açıklamada “Taliban, Afganistan’da öğretmen, doktor, sanatçı, sporcu kadınları katletti ve katletmeye devam ediyor. Okullar kız çocuklarına kapatıldı. Dünya, Afganistanlı kadınların sesini duymadı, duymak istemedi. Ama Afganistanlı kadınlar, kadın düşmanı Taliban’a karşı mücadeleyi sürdürüyorlar. Dünya Afrin’deki kadınların sesini de duymadı, Türk devleti ve çetelerin uyguladığı vahşette Afrin’de her gün kadınlar kaçırılıyor, tecavüz edilip öldürülüyor, zorla göç ettiriliyor.

“Bu gerçekliklere inat, kadın mücadelesi sınırları aşarak, ilham kaynağı olmaya devam ediyor. KOVID 19’un yarattığı koşullara rağmen, kadın mücadelesi tüm dünyada umut verici boyutlara ulaştı. Kadınlar, dünyanın dört bir yanında kadın cinayetlerine, her türden şiddete, hak gasplarına ve savaş politikalarına karşı örgütlü güçlerini büyüterek mücadeleye devam ediyorlar.

“Londra Kadın Dayanışma Platformu olarak bizler de, birbirimizden güç alarak, deneyimlerimizi paylaşarak kadına yönelik her türden şiddete karşı mücadelemizi yükseltmeyi sürdüreceğiz. Afrin ve Afganistan’daki kadınlar gibi dünyaya seslerini duyuramayan kadınların sesi olmaya devam edeceğiz. Biz kadınlar, özgürlük arayışçısıyız. Özgürlüğümüzü elde edinceye kadar mücadelemiz sürecek.”

Londra Kadın Dayanışması 25 Kasım kapsamında önümüzdeki günlerde yapacağı eylem ve etkinlikler takvimini de duyurdu. Bu çerçevede;

* 15 Kasım Edmonton-Asda önü, 22 Kasım Tottenham-stadyum önünde buluşulup posta kutularına bildiriler bırakılacak.

*21 Kasım saat 13.00 – 15.00 arası Cemevi’nde bir workshop düzenleyecek.

*25 Kasım Perşembe günü  Million Women Rise’in her yıl örgütlediği yürüyüşe katılım sağlayacak.

Sosyalist Kadınlar Birliği ayrıca 25 Kasım çalışmaları kapsamında 17 Kasım Çarşamba günü bir kahvaltı ve kahvaltı sonrası şiddet üzerine bi atölye çalışması yapacak. Yine 25 Kasım kapsamında 19 Kasım Cuma akşamı da bir film gösterimi gerçekleşecek.

Kadına yönelik şiddete karşı farkındalığı artırmak için bir mücadele günü olan 25 Kasım’da kadınları yapılacak eylemlere güçlü katılım çağrısı yapıldı.

(avegkon.com)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑