Kültür-Sanat

Published on Ocak 11th, 2022

0

Levent Üzümcü: Şehir Tiyatroları’na uydurulmuş bir kadroyla döndüm

Şehir Tiyatroları’ndan politik duruşu ve basına verdiği demeçler nedeniyle ihraç edilen Levent Üzümcü, ihraç edilmesiyle ilgili davanın Danıştay’da beklediğini söyledi. “‘Şehir Tiyatroları’na döndü’ gibi algılanmak isteniyor ama şu an tiyatroda bütün haklarımı kaybederek, oraya uydurulmuş bir kadroyla tekrar geri dönmüş durumdayım” diyen Üzümcü, davayı kazanması sonrası alacağı tazminatı ise Ali İsmail Korkmaz Vakfı’na bağışlayacağını kaydetti.

AKP’nin yönetimindeki İBB Şehir Tiyatroları’ndan politik görüşü, basına verdiği demeçler ve sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek ihraç edilen ve Gezi eylemlerinin ardından sanatsal faaliyeti engellenmeye çalışılan oyuncu Levent Üzümcü, Şehir Tiyatroları’na ‘geri dönüşü’, hakkındaki yasaklar, davalar ve soruşturmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

T24’te Ayşen Güven’e konuşan Üzümcü, Mart 2020’de İstanbul Şehir Tiyatroları’na geri döndüğünü ancak gasp edilen haklarını hâlâ geri kazanamadığını belirterek bu konudaki pek çok bilgi eksikliği bulunduğunu söyledi:

“Tiyatroya geri döndüm ama haklarımı hala gasp edilmiş durumda. Haksız yere işten atılma davam sürüyor. Hiç bir hakkımı geri alamadım. O gasp edilmiş haklarımla birlikte ona rağmen tiyatroya döndüm. İBB bir kurumu olduğu için Şehir Tiyatrosu. İBB, demokrasi güçlerinin eline geçince ‘Gelip Levent bey işini yapsın orada, tiyatronun ona ihtiyacı var’ dediler.

İSPER İstanbul Personel Yönetim A.Ş. üzerinden bana bir kadro verdiler. ‘Şehir Tiyatroları’na döndü’ gibi algılanmak isteniyor ama şu an tiyatroda bütün haklarımı kaybederek, orada uydurulmuş bir kadroyla oraya tekrar geri dönmüş durumdayım. Şimdi davamın sonuçlanmasını bekliyorum.

“TAZMİNATI ALİ İSMAİL KORKMAZ VAKFI’NA BAĞIŞLAYACAĞIM”

Şehir Tiyatrolarından ihraç edildikten sonra işe iadesiyle ilgili açtığı davanın iki buçuk yıldır Danıştay’da beklediğini dile getiren Üzümcü, şöyle devam etti:

“Eğer Danıştay’daki sayın hakimler karar verebilirlerse. Düzeltmede davam. İki buçuk yıldır Danıştay’da karar düzeltmede bekliyor. Bir türlü karar çıkarmayarak Anayasa Mahkemesi yolunu tıkadılar. Sonuçta bu davayı öyle yada böyle kazanacağım. Kazandıktan sonra aldığım tazminatı Ali İsmail Korkmaz Vakfı’na bağışlayacağım.”

“GEZİ’YE GELEN OYUNCULAR DURDUKLARI YERDE DURABİLSELERDİ…”

Pandemi döneminde kültür alanında yapılan tartışmalar hakkında ve kültür sanat ortamındaki dayanışmaya dair ise Üzümcü, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ben Sanço Pançosuz bir Donkişot gibi ne düşünüyorsam onu yapıyorum. Ama benim sanat camiasında gördüğüm şey; insanlar sanatın arkasına saklanarak bir çıkış yolu buldular. Şunu anlatamadım insanlara; görülen yanlışlar karşısında susmanız, o yanlışın bir parçası olmanız demektir. Şimdi işte zurnanın zırt dediği yere geldik. Ellerinde kameralar zamları, köpeklerin öldürülüşünü eleştiriyorlar… Aynı Gezi Direnişi’nde yaşadığımız şey gibi. O gün oraya gelen bütün oyuncular durdukları yerde durmaya devam edebilselerdi, bu piyasa kitlenecekti, bu ülke daha farklı düşüneceklerdi ama yapmadılar.”

“YOUTUBE’DA YAZARLARIN VE ŞAİRLERİN HAYATINI ANLATACAĞIM”

YouTube kanalında da yeni projeler yapacağından da bahseden Üzümcü, kısa ve özel metinlerle yazarların ve şairlerin hayatlarını anlatacağının müjdesini verdi.

(BirGün)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑