Tarih

Published on Kasım 19th, 2020

0

KURTULUŞ BELGELER’in 4. Kitabı Çıktı


Kapağında “İsmet Öztürk’ün şahsında, devrimci mücadelede kaybettiğimiz bütün yoldaşlarımızın anısına saygıyla…” notuyla, 467 sayfa olarak çıkan kitabı özellikle de bugüne yetiştirmek için Hazırlık Grubu büyük çaba harcadı. Çünkü bugün, Türkiye Devrimci Hareketi’nin önderlerinden İsmet Öztürk (Çörtük İsmet)’in ölüm yıldönümü…

Hüseyin Şenol – Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Kurtuluş Hareketi (TKKKÖ) tarihine ilişkin belgelerin ilk üç kitabını yayımlayan “Hazırlık Grubu” içerisinde yer alan İ.Metin Ayçiçek ile bir yayımlamıştık. Avrupa Demokrat’tan Hüseyin Şenol’un gerçekleştirdiği söyleşi, bir hafta önce yayımlanmıştı. Büyük ilgi gören söyleşiye eklenen ilk üç kitabın PDF formatları da indirilmeye devam ediliyor.

Aşağıda, “Kurtuluş Belegeler 4. Kitap”ın çıktığını duyuran Hazırlık Grubu’ndan Sevinç Ayçiçek ve İsmail Metin Ayçiçek’in notunu paylaşıyoruz. Ve yine bu haberin sonunda da, indirebilmeniz için kitabın PDF formatının linkini ekliyoruz.

KURTULUŞ BELGELER 4. Kitap

Yaşam öyküsünü anlattığı “THKP-C ‘den KURTULUŞ ‘a MÜCADELE HAYATIM” adlı kitabın hazırlanmasında İsmet ÖZTÜRK kitap için şöyle diyordu:
“İleride tarih yazacak araştırmacılara kaynak olacağını umduğum bir çalışma, bir açıdan da üstüme düşün bir görevin yerine getirilmesi anlamını taşıyor. Üstelik meraklıları için bu çaba belki, 60’lı ve 70’li yılların devrimci eylemleri, olayları içinde örgütlü mücadeleyi sürdürmeye çalışmış benim gibi bir insanın birikmiş malzemesini ortaya sermesi, mektepli değil de alaylı bir devrimcinin nasıl olup da onca okur yazar ve yazı erbabı arasında yer edindiğini de açıklayabilir. Benim gibi, önceki hayatı bar, saz, kumarhane ve hapishaneden ibaret olmuş, mektep-medrese görmemiş bir insanın, ağzı bir iki laf edebilen düzeyde bir devrimci olması, insanların merakına mucip olduğu için, bazı yazar-çizer durumda olan arkadaşların benim hayatımı yazmaya talip olmaları, öte yandan birçok yoldaşımızın yaşadıklarımı yazmamda ısrar etmeleri bu kitabın ortaya çıkmasında etkili olmuştur.”

İsmet ÖZTÜRK, verdiği devrimci mücadelenin önemine ve gerçekliğine öylesine inanmıştı ki yaşanan her anın tarihe konu olabileceğinden böylesine emin konuşabiliyordu. Bizi olduğu kadar başkalarını da buna yönlendiriyordu. Ve öyle de oldu.


Şimdi onu daha iyi anlamaktayız. Hepimiz yazmalıyız. Bir sokakta sürdürdüğümüz mücadelenin anılarını; bir mahallenin, semtin, bölgenin, kentin devrimcilerinin sosyalizm için verdiği mücadelelerin her anını kayda almalıyız. Ve böylece hem bu uğurda mücadelede kaybettiğimiz yoldaşlarımızı yüreklerimizde yaşatarak devrimlere taşıyalım, hem de devrimin çocukluk çağını aşarak daha ileri mevzilere ulaşabilmek için güçlendirelim bu çabayı.


KURTULUŞ BELGELERİ ‘nin 4. Kitabı (bu dizinin ise 7. Kitabı) da artık elinizde. Bu BELGELER Kitabını, İsmet ÖZTÜRK ‘ün anısına, bu değerli komünisti kaybettiğimiz güne “Mücadele devam ediyor, edecek de İsmet ağabey!” diye seslenmek amacıyla, 19 Kasım’a yetiştirmeye çalıştım. Ona olan sevgi ve saygımızın ifadesi olarak, onun gösterdiği tutarlı devrimciliğin yolunda başımızı dik tutarak yürüyebilmek amacıyla okunmalıdır.


Söz konusu dizi yayın elbette devam edecek. BELGELER 5. Kitap’a başladık bile. Ve hazırlık çalışmalarına yeni katılımlarla birlikte artık daha da güçlenmiş bir takım haline gelmeye başladık. Üstelik ülkede de tarihi sevdirme; tarihimizi belgeleyerek yazdırma; alaylıların da politik ve sanatsal ürünlerini bu tür medya aracılığıyla ve elbette ücretsiz olarak kitlelere ulaştırmak niyetiyle başlattığımız bu çaba devam edecektir.


Bu çalışmada hiçbir zaman hiçbir biçimde geçmişi kazıyıp kırgınlıklar, kızgınlıklar, çatışmalar üretmek gibi çirkin bir amacımız olamaz. Sadece, devrime inancını kaybetmemiş olanların, geçmişte yapılan hatalardan ders çıkarabilmesi için geçmiş yaşamlarımızın yeniden ve yorumsuz hatırlatılmasını ve hatırlanmasını amaçlamaktadır. Yazın değerli yoldaşlar, kumarhaneci Çörtüğün İsmet gibi yazın ve tarihi devrimcilerin ayak izlerini bırakın. Düne kadar kendisinden bihaber olduğumuz ilk insanların belgeleri olan bir GÖBEKLİTEPE bile tarih üzerine oluşturulan bütün tezleri değiştirebilmişse, bilinçli komünistlerin yaşam örneklerinin belgeleri kesinlikle değerlendirilecek ve geleceğe ışık tutacaktır.


Sevgi ve saygılarımızla.

Sevinç Ayçiçek / İ. Metin Ayçiçek


KURTULUŞ BELGELER 4. Kitap’ı direk okumak için kapağa, PDF formatta indirmek için ise “Kurtuluş Belgeler-4″e tıklayın:

Tags: , , , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑