Tarih

Published on Temmuz 23rd, 2022

0

Kurtuluş Belgeler: Savunmalar


Kurtuluş Belgeler dizisinin 10. kitabı da yayımlandı. Tüm seri gibi, yeni yayımlanan kitabı da Avrupa Demokrat’tan okuyabilir veya indirebilirsiniz…

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Çalışma Grubu tarafından yapılan yeni kitapla ilgili açıklamayı ve kitabın linkini aşağıda veriyoruz:

Kurtuluş Belgeler-10: Savunmalar!

Hayli aradan sonra, KURTULUŞ BELGELERİ dizisinin yeni bir kitabı ile sizleri buluşturacağız. Mahkeme savunmaları.

Uzun süren bir çalışma olacağını düşünüyordum ama birbirine güvenen ve bu çalışmanın önemine inanmış yoldaşlar bir araya gelerek ortak bir disiplin içinde çalışmaya başlayınca, üretkenlik arttı ve keyifli, zevkli bir çabaya dönüştü. Böylece önümüze koyduğumuz hedefi tamamlamaya çok az kaldı diyebiliriz.  Önemli bir kısmını bitirdik sayılır.

Devrimci mücadele içerisinde yer alan bireylerin, sistem zaptiyeleri tarafından yakalanması, işkence görmesi, hatta öldürülmesi hiç de yabancısı olduğumuz bir şey değil. Ve kendini bir idealin gerçekleştirilmesine adamış kişilerin, kendilerine yönelik düşmanca duygularla donatılmış olan sistem zaptiyeleri tarafından elbette acımasız bir karşı duruş sergileneceğini bilmekteydiler. Sokakta öldürülememiş olan birçok yoldaşımız Ankara Emniyet Müdürlüğünün en üst katlarından aşağı atılarak infaz edildi; bir kısmı işkencede öldürüldü, parçalanmış olan cansız bedeni akrabalarına bile gösterilmedi; Direnebilen direndi, ama direnemeyenlerin birkaç istisnası dışında “polisle çalışma, örgüt içinde ajanlık yapmak” gibi görevler üstlenerek işkenceden kurtulmak gibi bir düşünceye kapılmadı. Direndi.

Ama bunca deneylerimizden sonra biliriz ki, hamaset yaparak tarihimizi olduğundan farklı göstermek tutumu, gelecek kuşaklara yol gösterici deneyimlerin aktarımını kısırlaştıracaktır. Ve daha kötüsü, direnmeyi abartılı beklentilerle salt bireyler üzerinden tanımlamaya çalışmak, çoğunlukla direnç yerine tersini, yani teslimiyeti üretir. Yiğitlik öykülerine dayalı devrimci karakter tanımlamaları, küçük bir darbede bile büyük depremlere yol açabilir.

Elbette bu sorun sistem karşıtı devrimci bir örgüt için çok önemlidir. Ama sorunu “konuşup-konuşmamak” gibi bir alana sıkıştırarak irdelemek, polise karşı mücadele ve örgütsel güvenliğin korunması konusunda elbette başarılı olamazdı. Böylesi bir konuda, önce, sadece sonucuyla birbirine benzeyen olayların her birini kendi özgün koşulları içinden değerlendirerek anlamaya çalışmak elbette zorunludur.  Ama esas olarak örgütsel ilişkileri korumak için örgütsel önlemler almak yerine, “yiğitlik” hamaseti üzerinden yapılmak istenen örgütleme çabası, örgütsel yaşamımıza direnme gücü verecek bir sonuç üretemezdi.

Bizim bu çalışmamızda elbette poliste verilen ifadelerin değerlendirilmesi gibi bir hedef yoktu. Ama yasadışı bir örgüt çalışmasında örgütsel “işleyişe ilişkin” en önemli belgeler ifadelerdir. Belki de bu nedenle işkenceli sorgu aşamasında verilmiş olan ifadelere fazla ulaşamadık. Örneğin elimizde işkenceli ya da işkencesiz koşullarda poliste verilen ifadelere uzun bir çalışmayla bile ulaşabilmek mümkün olmadı. Bir iki örnek dışında yeterince sayıda elde edilemedi… Savunmalar ise daha rahat koşullarda hazırlandığı için, ideolojik-politik yorumları uzun, ajitatif, daha rahat karşılanabilir içeriklerle biçimlenebiliyordu.

Bu kez uzunca bir bölüm ayırdık yakın tarihe ilişkin. Derdimiz, yaşarken büyük coşkuyla sahiplendiğimiz bazı tarihsel olayları (bunca yıldan sonra) hamasetten kaçınarak Marksist tarih anlayışı içinden yeniden ele almak; sınıf perspektifinin ne olduğunu yeniden değerlendirmektir. Dönemin “yeniden” değerlendirilmesi diyalektik materyalist düşüncenin bir zorunluluğu olarak düşünülmelidir.

Bu dizinin bittiğini düşünmek doğru değildir. Biz bir kitap ticareti yapma düşüncesinde hiçbir zaman olmadık. Bu nedenle pdf formatla ve isteyen herkese ücretsiz olarak ulaştırma hedefine odaklandık. Ve gelecekte elimize geçebilecek Ve ileride gerekli olursa, örneğin daha önce yayınlanmış bir kitabın içinde olması gereken bir yeni belgeye ulaşırsak, yayınlanmış olan pdf örneğe ekleyerek kitabı yenilemeye de açık tutacağız. baskı yeni BELGELERİ ilgili (pdf formatlı) kitapların arasına sokarak yeniden yayınlayabileceğiz. Çünkü amacımız, bir tarihle çatışmak değil, tarihsel süreci içinden tanıyarak, bu amaçlı yeni girişimlerin birikmiş deneyimler eşliğinde düzenlenmesine katkı sunmaktır….    

İyi okumalar dileğiyle. Saygılarımızla. 


Kitabı indirmek için linke, direk okumak için ise kapak resmine tıklayın:

Kurtuluş Belgeler -10: Savunmalar

Tüm belge, derleme ve kitaplara ulaşmak için Avrupa Demokrat’ın arama motoruna “Kurtuluş” yazmanız yeterli… Ulaştığınız kitabı buradan okuyabilir veya indirebilirsiniz.


Tags: , , , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑