Faşizm

Published on Mayıs 25th, 2022

0

Kürtçe şarkı söyleyen öğrencilere faşist saldırı

Akdeniz Üniversitesi’nde Kürtçe şarkı söyleyip halay çeken öğrencilere, Özel Güvenlik Birimi’nin desteğiyle ülkücü faşistler saldırdı. İzmir’de de Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Kürtçe şarkı eşliğinde halay çeken öğrencilere ÖGB müdahale etti.

Faşistler, Akdeniz Üniversitesi’nde Kürtçe şarkı söyleyip halay çeken öğrencilere saldırdı. Ülkücü faşist grubun saldırısına Özel Güvenlik Birimi (ÖGB) de destek verdi.

Üniversite bahçesinde Kürtçe şarkı söyleyerek halay çeken öğrencilere yönelik saldırıda faşistler silah kullanırken, ÖGB de, “Bunların etrafını sarın tek bir kişi çıkmayacak” sözleriyle faşistlere Kürt öğrencilere saldırı talimatı verdi.

ÖGB işbirliğiyle gerçekleştirilen faşist saldırıya yanıt veren öğrenciler, “Akdeniz faşizme mezar olacak”, “Akdeniz goristan ji bo faşistan” sloganlarını attı.

Saldırıya ilişkin açıklama yapan öğrenciler, “Kürtçe şarkı söyleyip halay çektiğimiz için ülkücü faşist çeteler ve ÖGB’nin de desteğiyle bizlere saldırmaya çalıştı. Üniversitemizde kendi anadilimizde şarkı söylememize tahammül edemeyen zihniyete karşı, biz yurtsever öğrenciler olarak devrimci özsavunmamızla gereken cevabı verdik vermeye devam edeceğiz. Bu saldırıların ilk olmadığını ve son olmayacağını da  biliyoruz. Tüm saldırılara karşı direnişimizi büyütüyor ve kampüsleri terk etmiyoruz” dedi.

İzmir’de de Dokuz Eylül Üniversitesi’nde, Kürtçe şarkı söyleyip halay çeken öğrencilere sivil polis ve ÖGB müdahale etti. Öğrencilere kimlik soran ÖGB, Kürtçe şarkı eşliğinde halay çekmenin “güvenlik” sorunu oluşturduğunu öne sürdü.  ÖGB’ye öğrenciler tepki gösterdi. (ETHA)


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑