Türkiye

Published on Ekim 6th, 2022

0

“Kürt meselesini mahkeme salonlarında çözemezsiniz”

Sebahat Tuncel: “Siz beni yargılıyorsunuz ama ben sizden daha özgürüm. Ceza tehdidi altındayım ama biz sizden düşünsel olarak daha özgürüz.”

Kobanî davasının 17. duruşma periyodunun görülmesine Sincan Cezaevi Kampüsündeki Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Davada, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü ve HDP MYK üyelerinin de aralarında bulunduğu 21’i tutuklu 108 kişi yargılanıyor.

Sincan Cezaevi’nde tutulan siyasetçiler duruşma salonunda hazır bulunurken, farklı cezaevlerinde bulunan siyasetçiler Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

Müşteki, şikayetçi olmadığını söyledi

MA’nın haberine göre, bugünkü duruşma, 6-8 Ekim olaylarında Adana’da kendine ait işyerinin camlarının kırılmasından kaynaklı davaya müşteki olarak eklenen Hamza Dağ’ın dinlenmesiyle başlandı. Dükkanın camlarının kimler tarafından kırıldığını bilmediğini belirten Dağ, kimseyi görmediklerini kaydetti. Dağ, tutuklu siyasetçilerden şikayetçi olmadığını ve davaya katılma talebinin olmadığını ifade etti.

Mahkeme heyetinin iddia makamının mütalaasını okuduğu sırada, tutuklu siyasetçiler, mahkeme heyetine, “Hiçbirimize mütalaa verilmedi” diyerek, mütalaanın kendilerine verilip öyle okunmasını istedi. 

Mütalaanın ardından HDP eski MYK üyesi Alp Altınörs söz aldı. Figen Yüksekdağ’ın “Yıkılacak Duvarlar” isimli şiir kitabının imha edilmesine tepki gösterdi. Şiirlerin yakılamaz olduğunu söyledi. Rus atasözünden, “kalemle yazılanı balta ile kesemezsiniz” cümlesini anımsatan Altınörs, kalemle yakılanı ateşle yakılmayacağını ve Yüksekdağ’ın şiirlerinin de yok edilmeyeceğini dile getirdi.

“Kumpasa karşı hakikat mücadelesi verdik”

Davasından sonra HDP’ye yönelik iktidarın yaklaşımını, Kobani davası dosyasında yaşanılan usulsüzlüklere dikkati çeken Altınörs, “Kumpasa karşı hakikat mücadelesi verdik. Gerçekte ne olduğunu anlatmak için bu davayı bir imkan saydık. İddia sahipleri hiçbir iddialarını doğrulamazken biz bu iddiaları çürüttük. HDP MYK çağrısının uluslararası bakımında meşruluğunu tartışmasız bir şekilde ortaya koyduk” dedi.

“IŞİD’e karşı yapılan bir sosyal medya çağrısı suç kabul edilerek, en ağır ceza almamız isteniliyor. Bu iki yıl boyunca buzdan duvarları nefesimizle eritmeye çalıştık. Bu bir cinayet davası değildir, bu bir ifade özgürlüğü ve siyaset yapma hakkıdır. Tüm dostlarımıza çağrımızdır; bu davanın etrafından örülen koru duvarları yıkmak için birleşelim. IŞİD’e karşı mücadele ettiğimiz için bizlere bedel ödettirilmek istenilmektedir. Bütün demokratik güçlerinin HDP’lilerin ağır cezaları ile cezalandırılmasına sessiz kalamayacaklarını düşünüyorum.”

“Bizler halkın vicdanında zaten suçsuzuz”

HDP’nin 10’uncu yaşına basacağını hatırlatan Altınörs, HDP 12 Eylül darbesinin ezilenlere karşı getirilen barajı aşarak ezilenlerin sesi olduğunu belirtti.

Altınörs, “Bugün yine Kobani kumpas davası, parti kapatma davası ile egemenlerin yoğun kuşatması altındadır. HDP bu 10 yılda Türkiye siyasetinde kalıcılığını kanıtlamıştır. HDP birleşik özgürlük fikridir ve bu fikre müdahale edemezsiniz ki Emek ve Özgürlük ittifakı bunun en büyük örneğidir” diyen Altınörs, 10 Ekim Ankara Gar katliamının 7’nci yıldönümünde yaşamını yitirenleri de andı.10 Ekim İŞİD’in barış severlerinin üstüne salındığına dikkat çeken Altınörs, “10 Ekim’den sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı. 10 Ekim davası ile yapılan yargılamada, katliamın arkasındaki siyasi bağlantılar karanlıkta bırakılmıştır” diye konuştu. 

Kobani davasının, kurgulanmış bir dava haline geldiğini, iddia makamının mütalaası çürütmelerine rağmen, mahkeme heyetinin ön yargılı yaklaştığını dile getiren Altınörs, “Bizler halkın vicdanında zaten suçsuzuz” dedi. Altınörs, iki yıldır devam eden haksızlığa son verilmesini talep etti.

“Adil ve bağımsız bir yargılama gibi gösteriliyor”

Ardından eski Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel beyanda bulundu. Maddi gerçeğin ortaya çıkarılması gibi bir dert olmadığını dile getiren Tuncel, şunları söyledi:

“Savunma hakkının sadece gelip burada savunma yapmak değil. Hukuku destek almak noktasında bir koşul yokken adil ve bağımsız bir yargılama devam ediyormuş gibi gösteriliyor. Defalarca sizi reddettik ama bizim ret gerekçelerimiz sizin reddimize ret ile cevap vermeniz bu sorunları ortadan kalkmıyor. İktidarın toplumsal muhalefeti baskı altına almasında yargı sistemi araç haline getirilmiş durumda. İktidar bize baskı yapamaz ama size yapıyor verdiği demeçler ortada.

“Hukuk sistemini öyle bir hale geldi ki kimse adalet beklemiyor zaten. Ankara’da bir sanatçı ‘ölürüm Türkiyem’ şarkısını söylemediği için katlediliyor. Bu politik bir cinayettir, yine Kürtçe şarkı dinlediği için insanlar katledildi. Hala sorumlular açığa çıkarılmış değil. Toplumdaki kutuplaştırma, düşmanlaştıran, kendisinin her şeyin sahibi, ama karşısındaki itiraz ettiği için ‘terörist’ ilan ediliyor.

“Türkiye’yi mafya düzenine dönüştürdüler”

“2015’ten bugüne sistematik olarak Kürt kurumlarına dönük baskılar bugünü ördü. Yargının verdiği kararlara bakın, “. Bu bütün Türkiye halklarının sorunu, halkı açlığa mahkum ediyorlar, önümüzdeki seçim dönemi bu değişecek. Bu düzen değişmediği sürece ne buradan adalet çıkar ne demokrasi olur ne barış. Hak ve özgürlüklerin olmadığı, demokrasinin işlemediği bir yerde adaletten söz edebilir misiniz?

“KHK’larla yönetiliyoruz hala, bir KHK rejimi devam ediyor. Her şey siyasaldır bu davada olduğu gibi. Bu dava sürecine de yansıyor. İddianamenin hazırlanmasından sonraki süreçte, gelen evraklar, dosya ilerledikçe eklenen evraklarda net görüyoruz.

“Kürt meselesini mahkeme salonlarında çözemezsiniz. Erdoğan ne diyor, ‘Biz o sorunu çözdük’ diyor. Ne yapmış kabinesine iki Kürt koymuş. Bunlar Kürt sorunu savunmuş mu, anayasal hakları savunmuş mu? O iki Kürt bakan hakikatin açığa çıkarmak için ne yapmışlar? 

“Musa Anter davasını düşürdüler, bunun peşine düştüler mi? 40 milyon Kürdü nasıl görmeyeceksiniz? Biz her zaman haklının, devletin yok saydığı insanların yanında olduk o yüzden bu kürsülerde yargılanıyoruz. Elbet bir gün gerçek sorumlular açığa çıkarılacak, Apê Musa’nın da sorumluları açığa çıkarılacak. Bu dosyada bu kadar insanın yaşam hakkı elinden alınmış, kim aldı bunları? gerçek failler henüz ortada yok. Bu davayla siz gerçekleri gizlemek istiyorsunuz. Eğer yargıda adil olsaydınız dönemin AKP’lileri de getirecektiniz. Gelen belgelerin hepsi siyasi amaca hizmet ediyor. Savcı Altun tam tamamlayamamış sizde buradan eksiklikleri tamamlayıp ceza vermek istiyorsunuz.”

“Pasaportu olan herkesi suçlu ilan edin”

Tanıklardan Hicran Ayverdi’nin ifadelerine değinen Tuncel, Hicran Ayverdi’nin kendilerine dair hiçbir beyanı olmadığını ama 2018 tarihinde beyanlarda bulunduğuna vurgu yaptı. Tuncel, şöyle devam etti:

“Belli ki Diyarbakır’a getirilip ifadesi alınmış. Verdiği ifadeler kurgu olduğu çok net. Hicran Ayverdi benim için ‘herkes onu gerilla Sebahat diye tanır’ demiş. Cezaevinden çıkmak için kendisine bazı şeyler söylettirildiği çok açık. Cezalandırılma üzerinden bir yaklaşım olduğu çok net. Bunu devlet yapıyor, bazı kişileri siyaset dışına atmak için yaptıkları şey. Siz bunu delil olarak dosyaya koymuşsunuz ama bunu tutuklanma gerekçesi de yapıyorsunuz.

“Siz nasıl ki suçlu olduğumuzu kanıtlamaya çalışıyorsunuz, onlarda aynı şeyi yapıyor ama değiliz. Hicran Ayverdi, kadro olduğumu İmralı’da yapılan görüşme notlarında öğrendiğini söylemiş o zaman getirin görüşme notlarını bende okuyayım. Ama notları istememe rağmen talebimi karara bile almadınız. Suçum olmayan şeyler için kendimi neden kanıtlamaya çalışayım. Yurt dışına çıkmam kadar normal bir şey yok. O zaman pasaportu olan herkesi suçlu ilan edin.

“Neden Kürdistan bölgesine gitmek suç olsun ama siz bunu önden suç olarak çiziyorsunuz. Seyahat özgürlüğümüzü ortadan kaldırıyorsunuz, örgütlenme, düşünce ve ifade özgürlüğümüzü ortadan kaldırıyorsunuz.

“Biz bu ülkenin yurttaşları değil miyiz? Daha önce bir partinin eş genel başkanı oldum, temsilyette bulundum şimdi neden ‘terörist’ ilan ediliyorum. Ben bu ülkenin anayasasını beğenmiyorum, bu ülkenin Kürt inkarını beğenmiyorum, Kürtler kendi kendini yönetme dahil haklarını kullanabilir bu sözleri sözle söylüyorum ama benim sözlerimi silah olarak değerlendiriyorsunuz.”

“Şiddeti toplumsallaştırdılar”

IŞİD’e karşı Kobani halkı ile dayanışma içerisinde olmaları kadar normal bir şey olmadığını ifade eden Tuncel, “Yine söylüyorum Kobani halkını, kadınların direnişlerini selamlıyorum. Ben politik bilinci edindiğimden beri erkek egemen düzenin değişmesini istiyorum. Ben bunun için örgütlenme yapıyorum ama örgütlenme yaptığım için ‘terörist’ ilan ediliyorum bunu kabul etmiyorum” dedi.  

“Biz şiddet ortadan kalksın diye çabaladık ama şimdi onlarca insan sokakta öldürülüyor. Her gün suçlu üretiliyor. Şiddeti toplumsallaştırdılar, ben siyaset yaptığım için, mitingde konuştuğum için suçlu ilan ediliyorum. Ayıp ya gerçekten savcı beye ayıp. Sesim olsa şarkı da söylerdim her yerde ama bu ülkede sanatçılarda özgür değil. Böyle bir süreçte insan doğal olarak öfkeleniyor.

“Böylesi bir Türkiye’nin kimseye faydası yok. Siz beni yargılıyorsunuz ama ben sizden daha özgürüm. Ceza tehdidi altındayım ama biz sizden düşünsel olarak daha özgürüz. En azından biz itiraz ediyoruz, bu kürsüyü özgürlükler için kullanmaya çalışıyoruz.

“Bu haksızlığa ve zulme neden ortak oluyorsunuz. Sizde benim kadar biliyorsunuz ki; bir tweetle bu iş olmadı, hiçbirimizin azmettirme ile alakası olmadığını biliyorsunuz. Ama bu hukuksuzluğa nasıl ortak oldunuz onu anlamaya çalışıyorum. Hala zaman var, dosyadan çekilin, bu dosyası hazırlayan çete çıktı.”

Tuncel’in ardından siyasetçilerden Ayşe Yağcı beyanlarda bulundu.  Nagihan Akarsel’in Süleymaniye’de katledildiğini yeni duyduklarını belirten Yağcı, “Nagihan, bütün ömrünü Kürt kadın aydınlanmasına emek veren bir arkadaşımızdır. Bu kurşun Kürt kadın aydınlanmasına ve Kürt kadınlarına sıkılan bir kurşundur. İran’da Jîna Mahsa Amini’nin katledilmesiyle denk getirilmesi aklımızda soru işareti bırakıyor” dedi.  

Ardından Kürtçe beyanlarda bulunan Zeynep Ölbeci, iddia makamının mütalaasına katılmadığını, daha öncede tahliye taleplerinde savcının hakkında kopyala yapıştır iddiaların olduğunu kaydetti.

Duruşma yarın devam edecek.

(Bianet)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑