Küba

Published on Ağustos 17th, 2022

0

Küba, toptan ve perakende ticarette yabancı sermayeye kapı açıyor

Yapılacak değişiklikle yabancı sermayenin Kübalı toptancıların tamamını satın alabileceği ya da ortaklıklarla Küba’nın perakende piyasasına girebileceği açıklandı.

Küba’daki toptan ve perakende ticaretinde bazı yabancı yatırımcılara izin verileceği açıklandı.

Duyuru, Küba Ticaret Bakanı Yardımcısı Ana Teresita Gonzalez ve İç Ticaret Bakanı Betsy Diaz Velazquez tarafından pazartesi akşamı bir televizyon programında yapıldı.

Planlanan değişiklikle, yabancılar, Kübalı toptancıların tamamını satın alabilecek ya da ortaklıklar yoluyla Küba’nın perakende piyasasına girebilecek. Ayrıca bazı perakendecilerin, devlet teşebbüsleriyle iş birliği yapmasına da izin verilecek.

Teresita Gonzalez, perakende sektöründe izinlerin daha sınırlı olacağını ancak yine de yabancılara çeşitli imkanlar sunacaklarını söyledi.

Velazquez de perakendede devlet egemenliğinin süreceğini ama bazı kamusal ve özel ortaklıklara izin verileceğini ekledi. Velazquez, “Hali hazırda Küba’da olanlar ve müttefik ülkelerle, bu tarz girişimlere öncelik vereceğiz” diye konuştu.

DEVRİMDEN BERİ İLK İZİN

Bu izin, 1959’da Fidel Castro önderliğinde gerçekleşen Küba Devrimi’nden beri bir ilk.

Değişiklikle yabancı sermaye, devlet kontrolünde olan ya da özel şirketlere hizmet sunan depo ve lojistik operasyonlara ortak olacak.

Küba, son 30 yılın en kötü ekonomik krizinden geçiyor. Temel gıda ürünlerine ulaşımda sorunlar yaşanıyor. Süren ABD yaptırımları ve Kovid-19 salgını sebebiyle duran turizm gelirleri ada ekonomisini zor durumda bıraktı.

(Evrensel)

Foto: Pixabay

Tags:


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑