Latin Amerika

Published on Temmuz 16th, 2021

0

Küba hükümeti, ithal ürünlerdeki bazı kısıtlamaları gevşetti

Küba’da yurtdışından ülkeye gidenlerin yanlarında getirdikleri gıda, ilaç ve bazı diğer temel ihtiyaç maddelerinden alınan gümrük vergisi geçici olarak kaldırıldı.

Küba’da yurtdışından ülkeye gidenlerin yanlarında getirdikleri gıda, ilaç ve bazı diğer temel ihtiyaç maddelerinden alınan gümrük vergisi geçici olarak kaldırıldı. Pazartesiden itibaren uygulanmaya başlanacak olan serbesti, yıl sonuna kadar sürecek.

Kararı televizyondan halka duyuran Başbakan Manuel Marrero Cruz “Seyahat eden birçok kişinin talebi buydu ve bu kararı almak önemliydi” dedi. Mevcut durumda Küba’ya seyahat edenlerin yanlarında 10 kilograma kadar ilaç getirmelerine izin veriliyor.

Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel da çarşamba günü yaptığı son açıklamada yaşananlardan ders çıkarılması gerektiğini belirterek, “Ayrıca harekete geçmek, üstesinden gelmek ve tekrarlarından kaçınmak için sorunlarımızın eleştirel bir analizini yapmalıyız” ifadelerini kullandı, “Kübalılar arasında barış, uyum ve saygı” çağrısında bulundu. 

EN BÜYÜK SORUN ABD ABLUKASI

Küba’da 60 yıldan fazladır uygulanan ve eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde sertleştirilen ambargo ve abluka birçok temel maddeye ulaşımı engelliyor. Kovid-19 salgını ile birlikte turizm gelirlerindeki düşüş de ülkedeki ekonomik sorunları derinleştirdi. Geçtiğimiz pazar günü özellikle gıda ve ilaç kıtlığı nedeniyle başlayan protesto gösterileri birçok kente yayılarak hükümet karşıtı eylemlere dönüşmüştü. 

Eylemlerin hemen ardından ABD’deki sağcı çevrelerden Küba’ya askeri müdahale çağrıları başlamıştı. Öte yandan Joe Biden hükümeti Küba’ya yönelik politika değişikliğine gidilmeyeceğini açıklamış ve ABD ablukasının süreceği mesajı vermişti. (Evrensel)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑