Sömürgecilik

Published on Ağustos 1st, 2022

0

Kosova’nın bağımsızlığını tanımayan Sırplar iki ülke arasındaki sınır geçişlerini kapattı

SÖMÜRGECİ BAĞIMSIZLIĞI HAZMEDEMİYOR – Sömürgeci Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan eden Kosova hükümetini tanımayan Sırplar, iki ülke arasındaki sınır geçişleri kapatarak etrafa ateş açtı. 

14 yıl önce, on yıllar süren ve büyük bedeller ödeyen Arnavut halkı, sömürgeciyi ülkeden söküp atmıştı. Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan eden Kosova’da yaşayan 50 bin Sırbistan vatandaşı, Kosova hükümetini tanımamaya devam ediyor. Kosova’nın ülkede yaşayan Sırpların da kendi hükümetlerince düzenlenmiş bir kimlik ve araba plakası alması yönünde karar vermesi üzerine, Sırbistan’ın verdiği kimlik ve araç plakasını kullanmaya devam edeceklerini ve Kosova’nın bağımsızlığını tanımadıklarını söyleyen Sırplar, Kosova’yla Sırbistan arasındaki Jarinje ve Bernjak sınır geçişlerini kapatarak etrafa ateş açtı.

Kosovalı yetkililer Sırbistan hükümetinin Kosovalı Sırpları kışkırttığını ve gece boyu Sırpların yaşadığı bölgelerden silah sesleri yükseldiğini açıkladı.

Sömürgeci Sırbistan, 100’den fazla ülke tarafından bağımsızlığı kabul edilen eski sömürgecinin Kosova’nın bağımsızlığını tanımamaya ve ülke topraklarının kendilerine ait olduğunu öne sürmeye devam ediyor. Öte yandan Sırbistan’da yaşayan Kosovalılar Sırbistan hükümeti tarafından düzenlenen kimlik ve araç plakası almak zorunda.

Kosova hükümeti, sınırda yaşanan çatışmalar sonrası kararı 1 aylığına ertelediğini duyurdu.

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑