Kosova

Published on Şubat 14th, 2021

0

Kosova’da halklar erken genel seçim için sandık başında

Kosovalı seçmenler, erken genel seçimde oylarını kullanmaya başladı. Yerel saatle 07.00’de başlayan oy kullanma işlemi, 19.00’a kadar sürecek.

Kosova Merkez Seçim Komisyonunun verilerine göre, kayıtlı 1 milyon 794 bin 862 seçmen ülke genelindeki 888 seçim merkezinde oy kullanabilecek. Kosovalılar yurtdışında konsolosluklarda ve mektup yoluyla oy kullanma hakkına da sahip.

Erken genel seçimde, aralarında Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) ve Yenilikçi Türk Hareket Partisinin (YTHP) de bulunduğu 28 siyasi oluşumun adayları 120 üyeli meclise girebilmek için yarışıyor.

Kosova’da 1998-1999 yıllarında yaşanan savaştan sonra bugün 8’inci genel seçim düzenleniyor.

Ayrıca savaşın ardından ilk kez bu seçimde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcileri bulunmuyor. Kosova Merkez Seçim Komisyonu, yerel seçimlerde yer alan kurumların yeterince geliştiğini ve yürürlükteki kanun ve yönetmeliklerden kaynaklanan yükümlülükleri tek başına yerine getirmek için hazır olduğunu belirtmişti. Ancak seçimde farklı ülkelerin büyükelçileri ve büyükelçilik çalışanlarının, gözlemci olarak görev aldığı ifade ediliyor. Bu seçimlerde yaklaşık 20 bin gözlemci görev yapıyor.

Adayların 3 Şubat’ta başlattığı seçim kampanyaları 12 Şubat’ı 13 Şubat’a bağlayan gece yarısına kadar sürmüştü.

Kosova Meclisi, ülkenin yüzde doksanını oluşturan Arnavutların dışında 10’u Sırp toplumunun temsilcileri ve 10’u ülkedeki diğer halk ve azınlık toplumlarının temsilcilerinden olmak üzere 120 sandalyeden oluşuyor. Yine tüm halkların ve azınlıkların mecliste sandalye ve diğer bir çok alanda, kota ve kontenjanı bulunmakta.

Erken seçim süreci

Kosova Anayasa Mahkemesinin Haziran 2020’de kurulan koalisyon hükümeti hakkında “anayasaya aykırı olduğu” kararını vermesinin ardından erken genel seçime gidilmesi kararlaştırılmıştı.

Avdullah Hoti’nin başbakan olarak görev aldığı son hükümetin güven oylaması sırasında, Aşkalilerin Entegrasyonu Partisi (PAİ) Milletvekili Ethem Arifi hakkında işlediği bir suç nedeniyle 1 yıl 3 ay hapis cezası bulunmasını dikkate alan Anayasa Mahkemesi, 22 Aralık 2020’deki kararında Arifi’nin güven oylamasındaki oyunu geçersiz saymıştı.

120 sandalyeli Mecliste 61 milletvekilinin oyuyla seçilen hükümet, Anayasa Mahkemesinin kararının ardından düşmüştü.

13 yıl önce, 17 Şubat 2008’te Sömürgeci Yugoslavya ve devamında Sırbistan’ı topraklarından kovan Arnavutlar, tüm sıkıntılara rağmen, demokratik hak ve özgürlükler konusunda olumlu yönde çok yol kat etti. Sömürgeci Sırbistan, dünyadaki örnekleri sömürgecidaşları ülkeler gibi hala Kosova’nın bağımsızlığını tanımamakta diretiyor.

(AA, Avrupa Demokrat)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑