Hayvan Hakları

Published on Temmuz 1st, 2022

0

Köpeğe cinsel saldırıya alt sınırdan ceza verildi

Bartın’da bir köpeğe cinsel saldırıdan yargılanan M.D. isimli erkeğe 1 yıl 9 ay hapis ve 4 bin TL adli para cezası verildi. Hayvan hakları örgütleri karara itiraz edeceklerini söyledi.

Bartın Kayadibi Çavuş Köyü’nde 25 Temmuz 2021’de M.D. isimli erkek, bir köpeğe tecavüz ettiği için açılan davada 3 yıla kadar hapis cezası ve 100 günden az olmamak üzere adli para cezası alabilecekken 1 yıl 9 ay hapis ve 4 bin TL adli para cezası aldı.

Fail, “Uyurken bir anda yuvarlanarak hayvanın üzerine düştüm”, “İktidarsızım”, “Zaten köpek erkekti,” gibi bahanelerle kendini savunmaya çalıştı.

Hayvan hakları savunucuları karara tepki gösterdi:

“Sanık’ın cinsel saldırıda bulunduğu kamera kayıtları ve tanıklar uyarınca sabit olmasına karşılık verilen bu düşük hadden cezayı kabul etmiyoruz. İstinafa başvuracağız ve Sanık’ın en yüksek hadden cezalandırılmasını talep edeceğiz.”

14 Temmuz 2021’de Hayvanları Koruma Kanunu’nda ve TCK’da yapılan değişiklik ile kanuna “Hayvanlara cinsel saldırıda bulunan veya tecavüz eden kişi 6 aydan 3 yıla kadar hapis ve 100 günden az olmamak üzere adli para cezası ile cezalandırılır” maddesi eklendi. “Devrim niteliğinde” olduğu deklare edilen yasa uygulandığı halde, hayvanlara yönelik suç işleyen failler hâlâ alt sınırdan ceza alıyor ve serbest bırakılıyorlar.

“Hayvanlar nesne değildir”

Hayvan hakları örgütleri ve aktivistlerin yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Suç işlenen kişinin insan olmaması, sanığın uyguladığı haksız fiilin cinsel şiddet olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Davaya konu olan suç, bireysel bir hastalık temelli değil, aksine toplum tarafından kabul görmüş, yaygın olarak hasıraltı edilen sistematik bir gerçekliğin gün yüzüne çıkmış halidir.

“Her ne kadar suçtan zarar gördüğümüz mahkeme tarafından kabul edilmese de, her davada, hayvanların birer nesne olmadığını, bizler gibi hissedebilen, bilinç sahibi canlılar olduklarını, en temel haklarının korunması gerektiğini vurgulamaya, bu suçlardan tüm toplumun zarar gördüğünü anlatmaya ısrarla devam edeceğiz.

“Ceza alt sınırı 3 yıl olmalı”

“Bizler faillerin indirimsiz, ertelemesiz, caydırıcı cezalar almasını talep ediyoruz. Hayvana yönelik cinsel istismar ve şiddet fiillerine hapis cezası verilebilmesi için, cezanın alt sınırı 3 yıl olarak belirlenmelidir.

“Bu dava vesilesi ile, ‘Hayvana tecavüze, şiddete hapis cezası geliyor’ diyerek yasanın reklamını yapanlara karşı da, hayvanları mal olarak gören zihniyete karşı da; hayvanlar için adalet sağlanana dek mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha belirtmek istiyoruz.

“Çünkü insan üstünlüğüne dayanan, erkek egemen bir adalet değil, gerçek adalet istiyoruz.”

Açıklamada imzası olan hayvan hakları örgütleri:

Bartın Yaşamak Hakkım Platformu
Bartın Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği
Bartın Çevre Kültür ve Doğal Varlıkları Koruma Derneği
Hayvan Hakları İzleme Komitesi
BurHak Çalışma Merkezi
Hayvan Hakları ve Etiği Derneği
Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği
Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği
Hayvanlara Adalet Derneği
Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi
İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi
Gaziantep Barosu Hayvan Hakları Merkezi

Ne olmuştu?
Bartın Kayadibi Çavuş Köyü’nde 25 Temmuz 2021’de M.D. isimli erkek, bir köpeğe tecavüz etti. Yurttaşların şikâyeti üzerine şahıs önce gözaltına alındı ve tutuklandı.

Sanık M.D hakkında savcılıkça yürütülen soruşturma kapsamında, köpeğin bağırma seslerini duyan ve M.D’nin köpeğe yönelik saldırıyı gördüklerini ifade eden bilgi sahibi ve şikayetçi kişilerin de beyanlarına dayanılarak iddianame düzenlendi. Erkeğin cezalandırılması istendi ve ardından Bartın 4.Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. M.D. isimli erkek dün (30 Haziran 2022, Perşembe) Bartın Adliyesi’nde hakim karşısına çıktı.

(Bianet)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑