Irkçılık

Published on Aralık 14th, 2021

0

Konya’daki ırkçı katliamın duruşması başladı

Konya’da 30 Temmuz’da gerçekleştirilen ırkçı katliamla ilgili davanın duruşması başladı.

Konya’nın Meram ilçesinde 30 Temmuz’da Dedeoğulları Ailesi’ni katleden Mehmet Altun ile Çalık ve Keleş aile fertlerinin yargılandığı davanın ilk duruşması, Konya 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Duruşmaya, tek tutuklu katil zanlısı Mehmet Altun, bulunduğu cezaevinden Ses Görüntü ve Bilişim Sistemiyle (SEGBİS) katıldı. Tutuksuz 10 sanıktan 5’i de duruşmaya katıldı.
Duruşmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Züleyha Gülüm, Oya Ersoy, Mahmut Toğrul, Abdullah Koç, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Sezgin Tanrukulu, Levent Gök, HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu avukatları, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları, Ankara, Diyarbakır, Van ve Mardin, Şırnak, Urfa ve Batman baro başkanları ve temsilcileri, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) avukatları, Türkiye Barolar Birliği (TBB) temsilcileri ile Konya il ve ilçelerinde çok sayıda kişi katıldı. Davaya gazeteciler de yoğun ilgi gösterdi.

 
DURUŞMADA SU, TELEFON, BİLGİSAYAR YASAK!


Dava öncesi Konya Adliyesi önü ve arkasında bulunan giriş ve çıkışlara çok sayıda polis konumlandırılırken, adliyeye girmek isteyenlere ise GBT dayatıldı. Gazeteciler ve izleyiciler için bilgisayar ya da telefon açma yasağı getirilirken, su ve telefon kulaklığı duruşma salonuna alınmadı. Dışarıda bekleyen gazetecilerin de adliye bahçesinde yayın yapmasına engel olundu.
Baro başkanları, davaya müdahil olma talebinde bulunarak, “Nefret söylemlerinden dolayı ırkçı saldırıların yaşanacağını söylemiştik ve bu korkunç tablo önümüze çıktı. Yaşam hakkı ihlalinin söz konusu olması nedeniyle katılma talebinde bulunuyoruz” dedi.
Ardından Türkiye Barolar Birliği (TBB) adına söz alan Avukat Ali Bayram, “Yeni seçilen barolar birliği yönetimi hiçbir baroyu yalnız bırakmamayı görev edinmiştir. Maddi gerçeğin açığa çıkması adına katılma talebinde bulunmak istiyoruz” diye belirtti.  
Davanın ilk duruşmasına bir savcı yerine üç savcının katılması dikkat çekti.
Baroların davaya müdahil olma talepleri reddedilirken, duruşma avukatların taleplerini dile getirmesiyle devam ediyor. (ANF)

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑