Latin Amerika

Published on Ağustos 3rd, 2021

0

Kolombiya’da polis şiddetine karşı adalet arayışı

Kolombiya’da sağcı Ivan Duque hükümetine bağlı ESMAD adı verilen kolluk güçlerinin 28 Nisan Ulusal Grevi’yle başlayan protestolara dönük şiddetli saldırıları sonucu hayatını kaybeden onlarca kişi için aileleri adalet arıyor. İngiltere merkezli yayın The Guardian’ın haberine göre, söz konusu saldırılarda hayatını kaybeden gençleren biri de 26 yaşındaki sanatçı Nicolás Guerrero. Cali kentinde ESMAD’ın gerçek mermilerle saldırısı sonucu başından yaralanarak hayatını kaybeden Guerrero için annesi Laura Guerrero her gün sokaklarda adalet talebini haykırıyor. The Guardian’a konuşan anne Guerrero, “Oğlum Cali’yi seviyordu ve tek istediği buradaki hayatı daha iyi hale getirmekti ancak direnerek öldü. İnsanların burada neler olduğunu bilmesi gerekiyor” diye konuştu.

İSYAN KARŞITI TAKTİK

ESMAD saldırılarında hayatını kaybedenler için mücadele eden Kolombiyalı İnsan Hakları Örgütü Temblores’in direktörü Alejandro Lanz Sánchez ise protestolarda yakınlarını kaybeden tüm ailelerin benzer bir adalet arayışı içerisinde olduğunu ancak hukuki soruşturmaların ilerleyemediğini dile getirdi. Sánchez, “Başta Cali olmak üzere birçok kentte polisin müdahaleleri acımasızdı, ülke genelinde en az 44 protestocu hayatını kaybetti ve bin 650 kişi yaralandı. Yakın zamanda Kolombiya’da 13 ülkeden delegelerin oluşturduğu bir insan hakları komisyonu, silahlı kuvvetlerin protestoculara karşı geliştirilmiş isyan karşıtı taktikler kullanıldığını tespit etti. Bu protestoların aynı zamanda şiddete karşı olduğunu ve barış anlaşmasının uygulanması lehine olduğunu unutmayalım” ifadelerine yer verdi.

CEZALANDIRMA SİSTEMİ

Uluslararası Af Örgütü de (Amnesty International) Kolombiya’da güvenlik güçlerinin uyguladığı şiddete ilişkin hazırladığı raporu açıklamıştı. Raporda, polis şiddetinin münferit olmadığı, sistematik olduğu aktarılırken “Cali’de yaşananlar, yetkililerin korku salmak, barışçıl protestoları caydırmak ve daha adil bir ülkede yaşamayı talep edenleri cezalandırmak üzerine kurulu” ifadelerine yer verilmişti. Kolombiya hükümeti ise güvenlik güçlerine dönük tepkilere karşı göstermelik soruşturmalarla süreci yönetmeye çalışıyor. Kolombiya polisi, 11’i cinayetle ilgili 157 polis hakkında soruşturma yürütüldüğünü açıkladı.

(Bir Gün)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑