İnsan Hakları

Published on Ekim 6th, 2022

0

Köln’de 100. Adalet Nöbeti düzenlendi

Köln’de tutsak gazeteciler ve siyasi tutsak Alman vatandaşları ile dayanışma çalışması yürüten Dayanışmanın Sesi Derneği (Stimmen der Solidaritat) 100. Adalet Nöbeti eylemini düzenledi.

Köln Belediyesi önünde gerçekleştirilen eyleme, Köln Belediye Başkanı Dr. Ralph Elster, Belediye Meclis üyeleri Claudia Brock ile Jörg Detjen, Ren-Vestfalya Eyalet Milletvekili Claudia Kirsch, Gazeteci Kerem Schamberger ile Türkiye’de yaşanan tutsaklık sürecini yaşayanlardan Sanatçı Hozan Cane ile kızı Dilan Örs, Eski Ren-Westfalya milletvekilli Hamide Akbayır ile Sosyal-Bilimci Adil Demirci katıldı.

100. Adalet nöbetinde açılış konuşmasını yapan Stimmen der Solidaritat yöneticilerinden Naciye Alpay ise, “Biz bugün 100. adalet nöbetini yapıyoruz. Biz bu eylemlerimizi Adil Demirci’inın tutuklanmasının ardından başlattık. Adil’in dönüşünden sonra Türkiye’de o dönem tutuklu alman vatandaşları vardı ve onlar için bu eylemi devam ettirdik. Bir dayanışma örneği oldu. Eski Devlet Bakanı Anke Brunn ile Gazeteci-Yazar Günter Wallraff’ın emeği çoktur, onlara buradan da tekrar teşekkür etmek istiyoruz” dedi.

Ardından konuşan eski Ren-Westfalya Eyalet Milletvekilli Hamide Akbayır ise “Geçen yıl Eylül ayında evim basıldı ve gözaltına alındım. 5 ay yurtdışı yasağı yaşandı. Türkiye’de bu keyfi uygulamalar ile muhalefeti susturmak isteniyor” dedi.

KÖLN BELEDİYESİ OLARAK BU EYLEMİNİZİN ARKASINDAYIZ

Köln Belediye Başkanı Dr. Ralph Elster ise yaptığı konuşmada, “Adil ile başlattığınız bu eylemi gelenekleştirmeniz Köln için bir zenginlik oldu. Köln’lü vatandaşların Türkiye’de ve İran’da rehin kalmasına karşı yürüttüğünüz mücadelenin Köln Belediyesi olarak arkasındayız” dedi. Ardından Belediye Meclis üyesi Jörg Detjen ise, “Bugün 100. adalet nöbetinden geri baktığımda mücadelemiz zor ama başarılı olmuştur. 4,5 yıldır Köln meydanlarını terk etmedik ve Türkiye’de tutuklanan alman vatandaşların ve yurtdışı yasağı ile geri dönemeyen Köln’lü ve tüm alman vatandaşların geri dönüşünde başarımız olmuştur. Bu eylemimiz sadece alman vatandaşları ile sınırlı değildir, aynı zamanda tutuklu bulunan Osman Kavala, Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş başta olmak üzere tüm siyasi tutsaklar içindir” dedi. Belediye Meclis üyelerinden Claudia Brock ise, “Dünya’da bu dönem büyük haksızlıklar yaşanıyor ve Türkiye ve İran’daki haksızlıklardan birisidir. Bunun için mücadeleniz çok değerlidir ve vaktim olduğunda hep katılacağım” dedi.

Türkiye’de 2 yıldan fazla tutuklu kalan alman vatandaşı olan Kürt sanatçısı Hozan Cane ise 100. adalet nöbetini selamladı ve bir şarkısını dile getirdi.

BOLURİ: ALMAN HÜKÜMETİ İRAN’DAKİ AYAKLANMAYI DESTEKLEMELI

İran’daki yaşanan ayaklanmayı ise Dayanışma’nın Sesi üyesi ve Yazar Said Boluri değerlendirdi. Boluri, “Bu rejim 43 yıldır haksızlık, baskı ve zulmün yayıyor ve bugün gibi hiç korkmamıştı. Mahsa Amini’nin ölümün ardından başlayan ayaklanmanın öncüleri kadınlardır. Bu direnişi ve sesi burada yükseltmeliyiz. Alman iktidarı da tavır almalı ve direnişi güçlendirmelidir” dedi ve konuşmasını “Jin, Jiyan, Azadi” sloganları ile sonlandırdı.

Eylemin son konuşmacısı ise Gazeteci-Yazar Kerem Schamberger oldu. Süleymaniye’de dün suikast sonucu katledilen Kürt gazeteci Nagihan Akarsel’i anarak başlayan Schamberger, “Köln’de yürüttüğünüz dayanışma çalışması çok değerlidir, tüm Almanya için örnektir ve bu adalet nöbetleri ülke geneline yayılmalıdır” dedi. Schamberger, “Türkiye ve İran’da otoriter baskı rejimlerinden dolayı yaşanan hukuksuzluk ortada, muhalefeti tüm güçleri ile susturmaya çalışıyorlar” dedi. Schamberger sözlerini ise “Bugün Almanya’da 10 tutuklu Kürt aktivist var. Onların durumlarına buradan dikkat çekmek istiyorum dedi.

100. Adalet nöbetinde tutuklu alman vatandaşları Patrick Kraicker, Nahid Taghavi başta olmak üzere tutuklu HDP eş başkanları Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş ile hasta tutsakların Aysel Tuğluk, İsmail Yılmaz ve Erdener Demirel ile Osman Kavala ve birlikte tutuklanan Gezi tutsakların dövizleri taşındı.

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑