Güncel

Published on Haziran 30th, 2022

0

Kobani Davası’nda gizli tanıklardan kopyala yapıştır ifadeler

Kobani Davası’nda dinlenen “gizli tanık ATLAS”ın ifadeleri ile 8 Mart 2021 tarihinde ifade veren “gizli tanık HERMES”in ifadelerinin aynı olduğu ortaya çıktı.

Kürt siyasetçilerin yargılandığı Kobani Davası’nın 14’üncü duruşması 3’üncü gününde Sincan Cezaevi Kampüsü duruşma salonunda görülmeye devam ediyor.

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın duruşmasına tutuklu siyasetçilerin aileleri ve ile çok sayıda avukat katıldı. Sincan Cezaevi’nde tutulan siyasetçiler duruşma salonunda hazır bulunurken, farklı cezaevlerinde bulunan siyasetçiler ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

Tanık dinlenmesine itiraz

Kimlik tespitinin ardından dosyaya eklenen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada gizli tanık Atlas’ın dinlenmesine karar verildi. Karara dair söz alan avukatlar, gizli tanığa ana dosya kapsamı dışında soru sorulmaması gerektiğini hatırlattı.

Avukat Cihan Aydın, “Hangi tanığın hangi gün dinleneceğini önceden öğrenmek istiyoruz. Bu talebimiz mahkeme tarafından daha öncesinde bir ara karara bağlandı ancak gördüğümüz üzere bir değişme yok. Şimdi Atlas’ın önceki ifadelerini bulmaya çalışıyoruz. Kimin hakkında ifade vermiş bilmiyoruz. Doğru sorular sormak için öncesinde tanığın ifadelerine ulaşmamız gerek. Savunma hakkı için bu şarttır” diye konuştu.

Mahkeme heyetine tanıklar hakkında dilekçe sunduğunu belirten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eş Başkanı Gültan Kışanak da “gizli tanıklar”ın kimin hakkında ifade verdiğini duruşmalar öncesinde bilmek istediğini söyledi ve “usulüne uygun bir yargılama talep ediyorum” dedi.

Talepler reddedildi

Mahkeme başkanı, tanıkların dinlenme usullerine dair gelen itiraz ve talepler sonrası ara karar kurarken, bu periyotta dinlenecek olan tanıkların isimlerinin bir önceki duruşma bitiminde bildirildiğini belirtti. Tanıkların dosya kapsamı dışında beyanlarda bulunmasını “hukuka uygun” bulan mahkeme başkanı, siyasetçilerin ve avukatların itirazlarını reddetti.

Tanık ifadeleri birbirinin aynısı

Ardından SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlanan ve yazılı ifadesini tekrarladığını ifade eden gizli tanık ATLAS, tutuklu siyasetçi Mesut Bağcık’ın yanı sıra Mazhar Öztürk, Ercan Arslan ve Yüksel Baran hakkında beyanlarda bulunurken, Kobani protestolarıyla ilgili bir bilgisinin olmadığını aktardı. Gizli tanık ATLAS’ın yazılı ifadesinin TJA aktivisti Ayla Akat Ata hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nda 8 Mart 2021 tarihinde ifade veren gizli tanık HERMES’in ifadeleriyle tıpatıp aynı olması dikkati çekti.

Sonrasında söz alan siyasetçiler ve avukatlar tanık dinleme usulüne dair itirazlarını sürdürdü. Mahkeme başkanı öğleden sonraki oturumda yeni tanık hazır edileceğini belirterek duruşmaya ara verdi.

(GazeteKarınca)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑