Hayvan Hakları

Published on Ocak 21st, 2022

0

Kış aylarında sokak hayvanlarını korumayı unutmayalım

Uzmanlara göre; kış aylarında kediler için 6 saat, köpekler için ise 17 saat ve daha fazla açlık hayati risk taşıyor. Bu saatlerin aşılması durumunda bu hayvanlar donarak hayatını kaybedebiliyor. Yaşamaları için elimizden gelen çok şey var…

Kış mevsimi, sokaklarda yaşamak zorunda olan hayvanlar için çok kolay geçmiyor. Başlarını sokacak bir yuvaları olmadığı gibi her gün yemek bulabileceklerinin garantisi de yok. Onların hayatı maalesef biz insanların vicdan ve insafına kalıyor.

Uzmanlara göre; kış aylarında kediler için 6 saat, köpekler için ise 17 saat ve daha fazla açlık hayati risk taşıyor. Bu saatlerin aşılması durumunda bu hayvanlar donarak hayatını kaybedebiliyor.

Tabii bunlar şehir hayatı için kritik eşikler. Köylerde, yaylalarda, kasabalarda inekler, koyunlar, eşekler, kazlar, atlar ve daha birçok hayvan soğuk havalarda meralarda bir başlarına kalıyor. Bir de yuvalarından düşen kuşlar, yeni doğmuş kuşlar ve karın altında yemek bulamayan kuşlar var. 

Bütün bu hayvanların yaşamının çok az bir kısmımız tarafından değer gördükleri biz insanların ellerine terk edilmesi her ne kadar acı olsa da onlara hala yetebilme şansımız var. İşte biz de bu yüzden onları soğuktan korumak, aslında yaşatmak isteyen herkes için hayvanseverlerin katkılarıyla hazırlanan listelerden aşağıdaki rehberi derledik.

Hiçbir canlının yaşamının bir diğerininkinden üstün olmadığını unutmamak dileğiyle…

Onları doyurabiliriz

  • Kapınızın önüne bir kap yemek ve bir kap su koymak her mevsim önemli, ama kış şartlarında sokak hayvanlarının yemek bulma imkanı daha düşük olduğu için bu konu daha da önem kazanıyor. Yiyecek ihtiyaçlarını karşılayıp hayatlarını kurtarmak için onlara yemek ve su vermeyi ihmal etmemek gerekiyor. İşte onlarla paylaşabileceğiniz bazı yemek önerileri:
  • Evde yaptığınız ve yemeyeceğiniz yemekleri çöpe atmak yerine plastik kaplara koyarak sokak hayvanlarına verebilirsiniz. Buradaki en önemli nokta ise yemek artıklarının bozulmamış olması. İnsana zarar veren hayvana da verebilir.
  • Et suyu ya da tavuk suyunun içerisine bayat ekmek doğrayabilir ve sokak hayvanların doymalarını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz sakatatları da tercih edebilirsiniz.
  • Salam, sosis gibi besinler özellikle kısırlaştırılmış hayvanlar için zararlı olabilir. Bunların yerine marketlerden kolaylıkla bulabileceğiniz kuru mamalara yönelebilirsiniz.
  • Kuşlar için yarısını kestiğiniz pet şişelerin içine buğday ya da ıslatılmış ekmek koyabilirsiniz. Pencere önlerine yem koymak ya da yüksek yerlere ve ağaçlara ekmek saplamak da diğer seçenekler.
  • Düşük hava sıcaklıkları, kapının önüne koyduğunuz suyun donmasına neden olabilir. Bu nedenle belirli aralıklarla suyun donup donmadığını kontrol etmenizi öneririz. Donma süresini uzatmak için suyu oda sıcaklığından biraz daha sıcak bir şekilde koyabilirsiniz.
  • Veterinerler ve pet shoplarda satılan vitaminlerden sularına damlatarak vücut dirençlerini yükseltebilirsiniz.
  • Çantanızda kuru mama bulundurmanın mükemmel bir çözüm. Bu sayede yardıma ihtiyaç duyan daha fazla hayvanı kurtarabilirsiniz.
  • Dilerseniz hayvan barınaklarına da mama yardımı yapabilirsiniz.
  • Her gün hepsine mama yetiştiremeyebilirsiniz, maddi durumunuz el vermezse mahalle kasabınızdan gün sonu etlerini alarak canların karınlarını doyurabilirsiniz. Bunları haşlayarak verebilirsiniz.

Yuvalar yapabiliriz

Havalar soğuk ve sığınacakları bir yere her zamankinden daha çok ihtiyaçları var. Birçok noktadan alabileceğiniz küçük köpek ve kedi evleri ile onları kısmen de olsa korunaklı alanlara kavuşturabilirsiniz.

Eğer dilerseniz kedi-köpek evlerini karton kutulardan da yapabilirsiniz. 

Karton kutudan sokak hayvanlarına ev nasıl yapılır?

Bakkalınızdan ya da marketlerden ücretsiz alabileceğiniz karton kutunun alt ve üst kısmını koli bandı ile yapıştırın. Böylece kapalı bir kutu oluşturmuş olacaksınız.

Ardından kutunun ön kısmında, kedi ve köpeklerin girebilecekleri büyüklükte bir alan işaretleyin ve bu alanı maket bıçağıyla kesin.

Isı yalıtımı yapmak için kutunun üzerini strafor ile kapladıktan sonra büyük bir poşeti kutunun üzerinden geçirin ve yapıştırın. Hepsi bu kadar.

İmkan varsa dönemlik barınak olabiliriz

Elbette sokaklarda yaşayan hayvanları zorlu kış şartlarından korumanın en sağlıklı yolu, onların bu dönemde kapalı alanlarda yaşamalarını sağlamak. Eğer evinizi küçük dostlara açma gibi bir imkanınız varsa aşılarını yaptırdıktan sonra kısa bir dönem için onlarla evinizi paylaşabilirsiniz. 

Aracınızı çalıştırırken dikkat edin

Kedilerin, ısınma ihtiyacını karşılamak için en sık tercih ettiği yerlerden biri arabaların kaputların altı. Motorun sıcaklığından yararlanmak için kaputun altına ya da tekerleklerin üstüne sığınan küçük dostların zarar görmesini engellemek için yapmanız gereken ise oldukça basit: Aracınızı çalıştırmadan önce kaputa vurun. Kaputa vurduğunuzda o, uyarınızı anlayacak ve güvenliği için bulunduğu yeri terk edecektir.

Hasta hayvanların tedavisi için belediye ile iletişime geçebiliriz

Soğuk havalar ve zorlu kış şartları, sokak hayvanlarının bağışıklık sistemlerinin güçsüz kalmasına ve daha çok hastalanmalarına neden olabilir. Onları korumak için ise onları veterinere götürüp tedavi ettirmek şart. 

Ancak eğer böyle bir imkanınız yoksa yine de onlara sırtınızı dönmeyin. Veterinerler zaten sokak hayvanları için bir indirim yapıyor. Eğer yine de altından kalkamayacağınız bir masrafsa hayvan koruma derneklerine ulaşarak yardım isteyebilirsiniz.

İlçe belediyelerinin sokak hayvanları için oluşturdukları özel klinikleri aramak da bir diğer seçenek.

Barınakları unutmayalım

Barınak şartlarında yaşamak zorunda olan hayvanları da unutmamak gerekiyor. Zaten Türkiye’de çok az sayıda geçici bakımevi var ve sokaklardaki hayvanlar son zamanlarda işkenceyle toplanıp bakımdan yoksun bırakıldıkları bu yerlere götürülüyor.

Orada üşüyüp aç kalan hayvanlar için eskimiş battaniye, yatak, kıyafet gibi eşyalarınızı bağışlayabilir, eski gazete, makarna ve mama ihtiyaçlarına da yardımcı olabilirsiniz.

Hem bu sırada orada açlığa ve kimsesizliğe terk edilmiş hayvanlarla vakit geçirme imkanı da bulabilirsiniz.

(Bianet)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑