Güncel

Published on Mart 11th, 2022

0

Kılıçdaroğlu, 12 Eylül mağdurları ile buluştu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Yüzleşme” ziyaretleri kapsamında 12 Eylül döneminde Diyarbakır Zindanı’nda kalan işkence mağdurlarıyla görüştü. Görüşme 12 Eylül’de işkence mağduru olan İsa Güneş’in evinde gerçekleşti.


Maaz İbrahimoğlu (Diyarbakır)

İsa Güneş, 1982-83 yılları arasında Esat Oktay Yıldıran döneminde, Diyarbakır 5 Nolu zindanında hapis yattı. Güneş, o dönem Mehdi Zana, Ahmet Türk gibi isimlerle aynı hapishanede kaldı. 18 yaşındaydı.

Görüşmede  Mehmet Can Azbay,İsmail Erdem Gencan,Nuri Sinir  gibi dönemin mağduru isimler de yer aldı. Görüşmede Kılıçdaroğlu, 5Nolu Cezaevinde  olanları 1e1 mağdurlardan dinledi. Ayrıca Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nin İnsan Hakları Müzesi olması talebi de Kılıçdaroğlu’na iletildi.

Onun dışında ekonomik kriz, ülkede yaşanan hukuksuzlar ve Kürt illerinde yaşanan hem tarihsel hem dönemsel  hukukdışı uygulamalar konuşuldu. Örneğin OHAL vs.

Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nin İnsan Hakları Müzesi olması için daha önce yaklaşık 100 bin imza toplanmıştı. Ancak maalesef halen orası müze olamadı.

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑